10 nejdelších filmů, jaké kdy byly natočeny

nejdelsi-filmy-historie
10 nejdelších filmů, jaké kdy byly natočeny

Pokud je pro vás 3 hodiny opravdu dlouhá stopáž, připravte se na rozšíření obzorů. Takový Nolanův Oppenheimer se může zdát dlouhý, ale aspoň ho diváci zvládnou na jednu návštěvu kina čili jedno „posezení“. Někteří filmaři si ovšem naprosto nelámou hlavu s tržbami kin, kritikou nebo přístupnosti své práce pro publikum. Experimentální snímky zkrátka posouvají hranice i divácké schopnosti.

Zápletka, postavy, nebo obvyklá stopáž mezi 80–150 minutami. Tohle všechno u těch skutečně nejdelších filmů zcela padá. Je pak otázkou, zda takové počiny skutečně řadit do stejné kategorie jako oblíbené trháky z dílny Marvelu nebo Disney.

Některá díla existují spíše jako minisérie. Následující výčet však obsahuje skutečné titány filmařské stopáže, kde 10 hodin není žádná míra.

Obsah

10. **** nebo také Four stars (1967)

24 hodin

Už poslední místo výběru jasně deklaruje, že snímky z této skupiny nelze sledovat na jeden zátah nebo v jednom dni. Stopáž 24 hodin dává smysl poté, co zjistíme, že film napsal i režíroval Andy Warhol. A to navíc na vrcholu hnutí, které šlo proti zaběhnutým kulturním zvyklostem.

Warhol má na kontě opravdu hodně filmu – od černobílého snímku Batman Dracula o délce 2 hodin po hromadu experimentálních klipů nebo 3hodinových Chelsea Girls. Ty se setkaly s komerčním úspěchem a smíšenými recenzemi.

Four stars se ale jasně odlišují od jeho tvorby, a to nejen délkou. Pasáže o délce 33 minut se měly promítat najednou a přes sebe. Podle dostupných informací bylo celé toto velmi avantgardní aranžmá naplněno pouze jednou, a to během uvedení v New Yorku roku 1967.

9. The Burning of the Red Lotus Temple (1928-1931)

27 hodin

Průkopník čínské kinematografie Zhang Shichuan neukázal tento snímek najednou. Místo toho ho promítal rozdělený na 18 částí konkrétně v letech 1928–1931, což je v historii filmu velmi ojedinělý přístup. Každá část však měla velký úspěch a dovolila studiu Mingxing Film stát se skutečným filmovým podnikem.

Šlo také o první tzv. wuxia film, kde starodávní válečníci disponovali nadlidskými schopnostmi. Akční scény tak nepochybně divákům vynahradily délku projekce.

8. The Longest Most Meaningless Movie in the World (1968)

48 hodin

Pozdní 60. léta vrací úder, protože tento počin trval doslova 2 dny, přičemž ubíhal pomaleji než T-rex na vodítku. Bizarní snímek tvořily reklamy, záběry z novin, kousky zpráv a další koláže již hotových záběrů. Všechno bylo smícháno dohromady bez jasného záměru nebo směřování kamkoli. Obsah tedy udělal názvu skutečně čest.

Režie se ujal Vincent Patouillard, výrazná figura britské undergroundové experimentální scény. Film však následně zcela zmizel a zbylo po něm jen několik dosti vydařených plakátů. V té době šlo nejspíš o nejdelší snímek světa, smysl obsahu zůstává záhadou. Třeba v něm opravdu bylo nadčasové poselství…

7. Lék na nespavost / The Cure for Insomnia (1987)

87 hodin

Přichází další experimentální test divákovy trpělivosti. Lék na nespavost přináší recitál starověké básně zabírající 4 080 stránek prokládaný heavymetalovými klipy a hardcore pornem. Tohle všechno trvá 87 hodin a režíroval to John Henry Timmis IV. Dodnes není jasné, jestli se tento zvláštní počin někdy dostal před normální publikum.

Obdržel ovšem zápis v Guinnesově knize rekordů jako nejdelší snímek své doby, stále však musí prokázat své „usínací“ působení. To je docela problém, protože se prakticky nedá sehnat.

6. Matrjoschka (2006)

95 hodin

Za 95 hodin trvajícím experimentem německé produkce stojí scénáristka a režisérka Harin Hoerler. Matrioschka byla uvedena roku 2006 a nabízí pohled na chlapce, který jede na kole městem či krajinou. Jeho okolí se postupně mění, ale tak pozvolna, že to člověk prakticky není schopen zachytit. Film je tak kolikrát přirovnáván ke sledování růstu vlasů nebo schnutí barvy.

Jak je patrné, nejde o letní filmový trhák, nelze mu však upřít skutečnou výzvu pro divácké vnímání obrazu na plátně. I z toho důvodu je trochu paradoxní nazývat Matrioschku pohyblivým obrazem, tedy filmem, ale dost možná je právě tohle pointa.

Název pochází od legendárních ruských panenek, které jsou zasazeny jedna v druhé a odkrývají vlastní menší repliky. V základu tak snímek poukazuje na to, že je tu stále něco skrytého, stejně jako absurdní délka postupně likviduje jakési vědomí plynoucího času.

5. Bez názvu / Hickory (2011)

120 hodin

Vezměte krátkou scénu z fantasy klasiky Čaroděj ze země Oz a roztáhněte ji na zdánlivě věčný čas. Přesně tohle udělal režisér John Azzarella. Vzal 6 minut filmu z roku 1939 a roztáhl je na 5 dní. Produkce trvala celé 2 roky.

Na rozdíl od starší Matrioschky má Hickory zdánlivě jasné poselství. Začíná v momentě, kdy vidíme ničivé tornádo likvidující dům v Kansasu a pokračujeme Dorotčinou cestou skrze tmu a noční můry až do země Oz. Snímek končí jejím setkáním s Hodnou čarodějnou severu ve světě plném zázraku a fantastických barev. Jedním slovem: proměna.

4. Beijing 2003 (2004

150 hodin

Režisér Wej-Wej Aj se rozhodl pro vlastně hrozně jednoduchý koncept. Kameru připevnil k palubní desce vozu a projel s ním každou jednotlivou uličku oblasti známé jako čtvrtý prsten Pekingu. Filmování začalo přesně 18. října a skončilo o 16 dní později při víc jak dostatku materiálu. Výsledek se tak bez problémů stal nejdelším filmem roku 2004.

Další dokumenty od Wej-Wej Aje zahrnují Coronation o čínské vládě, hlavně lockdownu při kovidu. Je mimochodem humorné, jak krátkou dobu zabrala výroba něčeho tak dlouhého. Ale opět, Beijing 2003 je avantgardní dokument s celkem jednoduchou premisou. Je to snaha nenápadně zachytit geografii, kulturu a zprostředkovat pocit domova v moderním, neustále proměnlivém světě.

3. Cinématon (2009)

156 hodin

Výroba snímku trvajícího 156 hodin zabrala režiséru Gérardu Courantovi dekádu. Obsahem jsou tisíce klípků o délce přesně 3 minuty a 25 vteřin. Courant shromáždil množství umělců, artistů, přátel a dalších lidí, aby v tomto čase dělali, cokoli je napadne. Co se dělo, když stáli jen proti kameře? Koukali se do čočky, dívali se jinam, kouřili, pili, ksichtili se nebo všechno dohromady. Obrovská spousta místa pro upřímnost a humor.

Tento dokument tak nabízí záblesk do nitra každého jednotlivce. Ti totiž mohli předvést kolikrát mnohem víc, než by dovoloval jakýkoli formát klasického rozhovoru.

2. Modern Times Forever (2011)

240 hodin

Produkt dánského uměleckého souboru Superflex zachycuje pomalý budoucí rozpad budovy Stora Enso ve finských Helsinkách. Svou stopáží bez problémů zastínil všechny předchozí projekty, nikdo však nečekal, že to někdo uvidí celé.

Snímek byl promítán během jednoho ze současných módních festivalů na velké obrazovce přímo před samotnou budovou. Nečekalo se, že ho budou lidi souvisle sledovat, spíš, že si jednou za čas během týdne všimnou změny obrazu. To byl technicky vzato bonus, protože pokud byli místní, mohli zachytit rozdíly po delším čase promítání.

1. Logistics (2012)

857 hodin

Napadlo vás někdy, jak se dělá krokoměr? A jaké by to bylo koukat se pozpátku na časosběrný dokument, který trvá celou věčnost? Daniel Andersson a Erika Magnusson odpověděli tímto snímkem na obě otázky. Logistika totiž trvá neuvěřitelných 35 dní.

Ano, už je to trochu šílenství (jako by předchozí kusy byly normální).

Každá moderní domácnost je plná zařízení a věcí, které berou lidi za samozřejmost. Tento dokument ale ukazuje, kolik energie, znečištění, času a lidské síly je potřeba k přepravě a výrobě všech těchto věcí. Tedy kolik námahy stojí za naším zautomatizovaným a velmi pohodlným životem.

Logistika neobsahuje žádné explicitní dialogy a nechává na divákovi, aby si její zprávu přeložil podle svého naturelu. V reálném čase se před ním totiž odkrývá doprava vlaková, lodní i další. Existuje i zkrácená verze trvající jen 72 minut, která ukazuje několik minut z každého dne původního snímku.

Dále si přečtěte:

Víte, že Telly jde sledovat po celé EU?

Možná už víte, že internetová televize Telly patří mezi oblíbené poskytovatele televizního vysílání v České republice. Ale víte také, že Telly můžete sledovat po celé Evropské unii? Díky této funkci si už nemusíte dělat starosti

Přečíst »
V září se můžete těšit v kinech na novinky, u kterých se zasmějete a možná i trochu leknete.

Novinky v kinech – září 2024

Září přináší do kin vzrušující filmové novinky a premiéry, které byste si rozhodně neměli nechat ujít! Vybrali jsme pro vás tři filmy, které by mohli zaujmout i vás. Čekají na vás dramata plná emocí, akční

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*