10 nejlepších dobrodružných filmů odehrávajících se na poušti

poustni-dobrodruzstvi-postavy
Od samotného zrodu kinematografie coby média předávání příběhů patří právě ty dobrodružné mezi nejoblíbenější.

Od samotného zrodu kinematografie coby média předávání příběhů patří právě ty dobrodružné mezi nejoblíbenější. Neexistuje nakonec umělecká forma, která by lépe využívala rysy a rekvizity tohoto žánru. Výpravy procházející exotickými místy za cílem mnohem větším, než jsou samy postavy.

Z mnoha druhů kulis pro takový druh vyprávění se pouště hodí suverénně nejvíc. Právě skličující krajiny s omezenými zdroji a mnoha riziky nahrávají krizovým situacím a dramatu obecně. Od westernů jako Tenkrát na Západě až po dobrodružné snímky typu Dobyvatelé ztracené archy patří k nejlepším výletům v tomto žánru.

Obsah článku:

10. Mumie (1999)

Ve 30. letech natočilo studio Universal řadu hororových snímků, včetně jednoho o oživlé staroegyptské mumii. V roce 1999 tento příběh oživili a vznikla Mumie o Američanovi na egyptských archeologických vykopávkách. Ten omylem probudí mumii zaživa pohřbeného kněze Imhotepa. Jeho návrat mezi „živé“ způsobí pořádnou spoušť, když pátrá po reinkarnaci své dávné lásky.

Film se stal okamžitě klasikou žánru, což má hodně na svědomí komediální ladění a charisma Brendana Frasera i Rachel Weiszové. Romantická linka v hereckém obsazení je ostatně prověřenou pojistkou divácké atraktivity. Kritici ji v době uvedení do kin nemilovali, ale divákům se neomrzela ani po více než dvaceti letech od svého uvedení.

9. Furiosa: Sága o Šíleném Maxovi (2024)

Poté, co australský plastický chirurg a režisér George Miller oživil v roce 2015 legendární sérii Šílený Max filmem Zběsilá cesta, vzrostla prudce očekávání od všech jeho budoucích projektů. Furiosa: Sága Šíleného Maxe nejen tak nejen důstojným nástupcem Zběsilé cesty, ale současně i jedním z dosud nejlepších pouštních dobrodružství. Zčásti násilná sága o dospívání, zčásti dystopická o pomstě vypráví příběh odpadlické bojovnice, která se vydává na dlouhou výpravu za vlastním domovem, z něhož byla jako dítě vytržena.

Pokud jste si oblíbili právě Millerovu vysokooktanovou extravaganci, najdete spoustu filmů či seriálů s podobným zaměřením. Množství velkolepého budování světa a rozvoje lore, které Miller a jeho tým dokázali vměstnat do dvouapůlhodinového filmu, je obrovské a fanoušci jeho stylu si jistě přijdou na své.

8. Ben-Hur (1959)

Jeden z nejlepších výpravných filmů všech dob, režírovaný jedním z největších režisérů klasického Hollywoodu. Ben-Hur je tři a půl hodiny dlouhý biblický epos, který od té doby neměl obdoby. Je to příběh židovského prince Juda Ben-Hura, který je v Jeruzalémě 1. století zrazen svým římským přítelem a poslán do otroctví. Jakmile získá svobodu, vrací se do své vlasti pro pomstu.

Gargantuovský rozsah mistrovského díla Williama Wylera je něco, co je skutečně třeba vidět, abyste uvěřili. Scény, jako je závod válečných vozů (bezpochyby nejslavnější sekvence filmu), patří k nejpůsobivějším a nejikoničtějším momentům v dějinách vývoje dobrodružného žánru. Tvoří základ strhujícího příběhu o pomstě, zradě a vykoupení. Ačkoli ta fráze může znít banálně, takováto díla už dnes opravdu nevznikají.

7. Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Než se Šílený Max: Zběsilá cesta objevil v kinech, nikdo nejspíš nečekal, že bude něčím doslova nadpozemským. Koneckonců, šlo o dědičné pokračování dávno zapomenuté akční série od režiséra filmů jako Happy Feet 2. K obrovskému překvapení diváků se z něj vyklubal jeden z nejlepších akčních dobrodružných filmů roku. Vypráví přitom zcela jednoduchý příběh o rebelovi a tulákovi, kteří se vydávají se skupinou zajatkyň napříč zrádnou pouštní pustinou a zachraňují je před tyranským Immortam Joem.

Jakkoli je příběh filmu jednoduchý, množství dechberoucích akčních scén, které z něj Miller dokázal vyždímat, není ničím jiným než jedním z největších filmových počinů v historii akčního žánru. Furiosa a Max jsou překvapivě přesvědčivé postavy (především díky Tomu Hardymu a Charlize Theron, kteří podávají vynikající výkony) a film je celkově strhující od začátku do konce.

6. Duna: Druhá část (2024)

Duna Franka Herberta je jedním z nejpřelomovějších sci-fi románů v historii. Pokusy o její zfilmování však zatím dopadly buď katastrofálně, nebo se na ně velmi rychle zapomnělo (což může být ta lepší varianta). Pak ale přišel Denis Villeneuve a ukázal, že s dostatečným nadšením a velkým rozpočtem lze z Herbertova díla natočit dvojici úžasných filmů. První z nich je dost dobrý, ale Duna: Druhá část, kde se Paul spojí s domorodci z Arrakisu, aby pomstil zničení své rodiny, je naprostá bomba.

Poutavý antihrdinský oblouk Paula Atreida je podívaná k pohledání. Podporuje ji jeden z nejkrásnějších vizuálů a a budování světa ve scifi žánru za poslední dobu. Pouštní svět Arrakis je jedním z nejkouzelnějších fiktivních světů a dočkal se konečně filmové podoby, která mu děla opravdu čest.

5. Tenkrát na Západě (1969)

Nepřekonatelný průkopník žánru spaghetti westernu Sergio Leone v tomto filmu redefinoval western způsobem, který byl dlouho potravou pro cinefily i filmové vědce a kritiky. Učinil tak filmy jako právě Tenkrát na Západě, svým předposledním westernem a počátkem jedné z nejlepších neoficiálních trilogií v dějinách filmu. V něm se cizinec hrající na harmoniku spojí se zoufalcem, aby ochránil vdovu před nelítostným vrahem.

Snímek trvá téměř tři hodiny a dokáže nabídnout hluboce poutavou studii o povaze příběhů o pomstě a vlivu pokroku na Divoký západ. Natáčelo se v Monument Valley a mnohé americké pouštní scenérie jsou stejně krásné jako děsivě rozlehlé. Tenkrát na Západě je film plný dobrodružství, akce a dramatu, legendární snímek, jehož působivost se nedá vyjádřit slovy.

4. Indiana Jones a Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Ačkoli se jednalo o jeden z jeho raných režijních počinů, byl Steven Spielberg v době tvorby tohoto díla už zdatným filmařem. Dobyvatelé ztracené archy načaly nejlepší dekádu jeho kariéry a zapsaly se navždy do dějin dobrodružných příběhů včetně herní adaptace. Byl to začátek kultovní série o Indiana Jonesovi, archeologovi a dobrodruhovi najatém najatém americkou vládou, aby našel mocnou archu úmluvy dříve než nacisté.

Úchvatně pulzující a umělecky hodnotný film je nade vší pochybnost jedním z nejzábavnějších dobrodružství na filmových plátnech. Díky nezapomenutelným postavám, četným akčním scénám a podmanivé romanci připravil půdu pro řadu děl, která se v dalších letech pokusila na jeho obrovský úspěch navázat. Co se týče četných pouštních sekvencí, patří rozhodně k nejlepším momentům série.

3. Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Jestliže z něj filmy jako Tenkrát na Západě udělaly legendu, pak Hodný, zlý a ošklivý udělal ze Sergia Leoneho ikonu s vlastním pilířem v panteonu největších westernových režisérů všech dob. Vypráví o třech mužích s komplikovaným vztahem, kteří se vydávají na cestu za zlatým pokladem pohřbeným na odlehlém hřbitově. V pozadí této výpravy přitom zuří americká občanská válka.

Mnozí by Hodného, zlého a ošklivého označili za nejlepší revizionistický western, jaký byl kdy natočen. Těžko něco namítat. Nechybí v něm spousta ohromujících akčních scén a napínavých pouštních minipříběhů, jimž vévodí tři poutavé hlavní postavy (na něž chytře odkazuje název filmu). Ty zcela bezchybně ztvárnili Clint Eastwood, Eli Wallach a Lee Van Cleef.

2. Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989)

Poté, co se Dobyvatelé ztracené archy stali jeden z nejoblíbenějších a nejvlivnějších snímků 80. let, bylo těžké uvěřit, že se Spielbergovi někdy podaří jej překonat. Ale i na to došlo. Indiana Jones a poslední křížová výprava je dost možná nejlepší trojkou v sériích vůbec. Do jednoho vyladěného příběhu spojuje více deviz, které by perfektně fungovaly i samostatně. Harrison Ford se na výpravě za Svatým grálem spojuje s otcem v podání herecké legendy Seana Conneryho. Oba mají za cíl získat artefakt dříve než nacisté.

Ačkoli premisa filmu může znít odvozeně, je to všechno jinak. Díky osobitému příběhu, jedinečnému tónu a Seanu Connerymu na vrcholu sil v roli Indyho otce je to čistá pulpová jízda. Střídá se tu jedna akční scéna za druhou, komediální vztah otce a syna i překvapivě účinné emocionální scény. Poušť tu sice nemá tolik prostoru, i tak ale na diváka zavane dostatek horka a vyprahlosti a písek se dostane i za košili.

1. Lawrence z Arábie (1962)

Je jen málo režisérů, kteří věnovali velkou část své kariéry filmovým eposům, a britský filmař David Lean mezi nimi suverénně kraloval. Jeho nejlepším filmem je bezesporu Lawrence z Arábie ověnčený sedmerem Oscarů, včetně toho za nejlepší film. Je to příběh T. E. Lawrence, anglického důstojníka, který během první světové války sjednotil arabské kmeny do boje proti Turkům.

Je těžké natočit životopisný film o kontroverzních lidech, ale v Lawrenci z Arábie Lean natočil jeden z nejlepších filmů historie, dost možná nejlepší pouštní dobrodružství vůbec. Od působivých pouštních scenérií (natáčelo se na mnoha místech od Maroka po Španělsko), přes vzrušující akci až po pasáže, ze kterých navzdory horku mrazí. Je pak snadné pochopit, proč je brán za jeden z nejlepších ve svém žánru.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*