Bezpečnost nejen při platbách kartou

internetova-bezpecnost
internetova-bezpecnost

Protože se placení kartou stalo naprostým standardem, kyberzločinci nezahálí. Nové případy okradení a dalších podvodů najdete na zpravodajských portálech prakticky denně. A protože předplacení televize je také nákupem v online prostředí, neškodí zopakovat základy bezpečnosti. Jinak mohou místo hodin zábavy hrozit hodiny velmi nepříjemné.

Obsah návodu

Pozor na pravidelnost a zvyk

„Mějte se stále na pozoru.“

Alastor Moody, Harry Potter a ohnivý pohár

Při nakupování na nových webech je pro mnoho uživatelů obezřetnost naštěstí už celkem normální. Hodně nákupů však provádíme pravidelně, a tudíž tak automaticky, že o nich ani nepřemýšlíme – děláme je tzv. z míchy, jako když si čistíme zuby. Neexistuje však stránka, která by se nemohla stát terčem kyberpodvodníků.

Snažte se tedy v této pohnuté době přistupovat ke každému webu jako ke zcela novému a potenciálně rizikovému.

Limity pro karty, přehled o změnách zůstatku

Na kartě si nastavte raději nižší limity podle týdenní spotřeby. Při velkém nákupu se dají snadno změnit na webu banky nebo v její aplikaci, poté se opět vraťte k „omezenému“ režimu. Při krádeži bude mít zloděj sice možnost obrat vás o peníze, nebude to ale závratná suma.

Bankovní domy mají dnes obvykle nastavenu informaci o změně zůstatku při částce vyšší než 500 Kč. V takovém případě se o nižších částkách nedovíte a za vašimi zády může klidně probíhat něco nekalého. Nastavte si notifikaci klidně od koruny, takže budete vědět skutečně o všem.

Nesdělujte nikomu informace umožňující přímé použití karty (PIN, číslo karty, platnost). Dávejte pozor na důvěryhodnost e-shopů a dalších webů. Takové stránky používají SSL certifikát a další prvky. Na počítač, tablet i mobil si nainstalujte antivir a udržujte ho aktualizovaný.

Ach ty podvodné maily

S podvodnými maily i smskami se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Policie na ně ve zprávách upozorňuje prakticky každý týden, přesto přibývají nové případy se zcela totožným scénářem. Pravda, tzv. phishingu může naletět každý. I při bezpečnostním ošetření počítače a karty jste totiž nejzranitelnějším článkem vy sami.

Na co tedy pamatovat? Existují oficiální způsoby, jakými vás budou kontaktovat dopravci, vaše vlastní banka nebo státní instituce. Jakákoli odchylka od tohoto zavedeného pořádku znamená obvykle podvod. Banka po vás nikdy nebude chtít údaje od karty, úřad vám pošle dopis nebo vás kontaktuje přes datovou schránku.

Dopravci s vámi komunikují paralelně pomocí mailu a sms zpráv. Krom toho by nemělo být tak těžké mít přehled o tom, jakou zásilku kdy čekáte.

Notifikace o hrozícím riziku

V případě mobilů je častým případem vyskakující informace o hrozícím riziku, které můžete zaručeně vyřešit kliknutím na přiložený odkaz či tlačítko, což musíte učinit okamžitě. Akorát, že právě ono spásné tlačítko znamená obvykle průnik útočníka do vašeho systému.

3D secure, SSL a zprávy od banky

Kdokoli prodává na internetu a dbá na bezpečnost klientů, používá platební brány s 3D secure systémem. To znamená požadavek na potvrzení platby, zpravidla v bankovní aplikaci. Dříve byly běžné SMS zprávy s kódem.

Jako slouží 3D secure k ověření platby, je SSL certifikát znakem zabezpečení webu. Je-li u stránky platný (mají dočasnou platnost), je na začátku adresního řádku ikonka visacího zámku. Jeho absence znamená vždy riziko.

Hrozby podvodů si je vědoma i vaše banka, proto průběžně informuje o novinkách nebo poskytuje rady. Ty si můžete přečíst na webu či v aplikaci, což rozhodně dělejte.

Kontrola odkazu

Kdykoli najedete myší na nějaký internetový odkaz vedoucí pryč ze stránky, ukáže se vám vespod prohlížeče konkrétní adresa. Tak si můžete snadno ověřit, jestli vede tlačítko skutečně například na stránky České pošty, nebo někam do Vietnamu.

Další návody:

  • Jak dostat internet do televizeJak dostat internet do televize
    Ať už máte televizi novou nebo nějaký starší kousek, připojit ji k internetu nemusí být vždy […]
  • jak udělat chytrou televiziJak udělat chytrou televizi
    Máte doma starší zařízení, na které již výrobce nevydává aktualizace nebo od začátku není Smart? […]
  • internetova-bezpecnostBezpečnost nejen při platbách kartou
    Protože se placení kartou stalo naprostým standardem, kyberzločinci nezahálí. Nové případy okradení […]
  • Co je potřeba k internetové televiziCo je potřeba k internetové televizi?
    Pravděpodobně jste člověk, který byl doposud na satelitním nebo DVB-T2 příjmu televizního vysílání. […]
  • Jak si vybrat televizi do domácnosti?Jak si vybrat televizi do domácnosti?
    Máte v plánu pořizovat si novou televizi? Ač se to možná na první pohled nezdá, je potřeba se nad výběrem pořádně zamyslet. Na televizi jde v nynější době naprosto všechno – od sledování různých pořadů až po napojení na smartphone a sdílení obrazovky. Jak tedy takovou televizi vybrat? […]

Dále si přečtěte:

Kuki

Kuki TV ukončila na Slovensku prodej svých služeb

Operátor zastavil prodej svých balíčků Internetová služba Kuki TV ukončila od 1. června prodej svých služeb na Slovensku. Jde o překvapivý krok, který souvisí se změnou majitele firmy Nej.cz. Platforma působila na Slovensku od roku 2018.

Přečíst »
Vlastimil Harapes si zahrál v mnoha filmech.

5 filmů, ve kterých hrál Vlastimil Harapes

Do filmového a tanečního nebe odešel herec, choreograf a baletní tanečník Vlastimil Harapes. Pojďme si připomenout známé filmy, ve kterých hrál zasloužilý umělec, jenž zemřel 15. května 2024, a které můžete zhlédnout online na Voyo.

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*