Jak si vybrat televizi do domácnosti?

Jak si vybrat televizi do domácnosti?

Máte v plánu pořizovat si novou televizi? Ač se to možná na první pohled nezdá, je potřeba se nad výběrem pořádně zamyslet. Na televizi jde v nynější době naprosto všechno – od sledování různých pořadů až po napojení na smartphone a sdílení obrazovky. Jak tedy takovou televizi vybrat?

Obsah návodu

Najděte to správné místo

Ještě před tím, než si televizi vyberete, je potřeba se zamyslet kam ji máte v plánu dát. Pokud máte v plánu televizi položit například na skříňku nebo do nějakého meziprostoru, musíte si změřit, na jakou velikost vás to limituje. Naopak pokud chcete televizor přidělat na stěnu, přemýšlejte i o tom, jak vysoko ho chcete dát.

Mimo to je třeba umístit ji do nějaké vzdálenosti od vás. Záleží na velikosti televizi, ale taková vzdálenost se pohybuje od 1-3 metrů. Celkově platí, že by měl televizor zabírat 30 % vašeho zorného pole.

Frekvence a kvalita

Na kvalitě se hodně podepíše rozpočet, který si na koupě televize nastavíte. Je důležité mít na paměti, že ať už je TV sebevětší, nemusí to nutně znamenat, že je i to lepší. Co se týče kvality, nejpopulárnější jsou dva typy televizí – 1080p a 4K. 1080p má rozlišení o velikosti 1920 x 10810 pixelů, oproti tomu 4K má 3840 x 2160. Protože mají 4K televize větší rozlišení, můžete k nim sedět blíž bez toho, aby ztratil snímek kvalitu.

U frekvence je to poměrně jednoduché. Čím větší je, tím více dokáže televize přehrát snímků za sekundu. U většiny televizí si vybíráte mezi 50 Hz a 100Hz, tedy 50 snímků za sekundu, nebo 100 snímků za sekundu. Na první pohled by se mohlo zdát, že 100 Hz TV bude dvakrát lepší, ale je to opravdu tak? Pokud chcete hrát na své televizi videohry, určitě pro vás bude lepší 100 Hz a pokud u filmů nepotřebujete nijak speciálně plynulý obraz, vystačíte si i s 50 Hz.

Myslete dopředu

Spotřeba televizí se pohybuje okolo 40 až 50 kWh/rok, ale čím větší je, tím větší je samozřejmě i její spotřeba. Při koupi TV se tedy orientujte i podle energetického štítku, některé stejně velké televizi mohou mít rozdílnou spotřebu.

Ačkoliv může být lákavé pořídit si první největší televizi, na kterou narazíte, ale pár měsíců na to nejspíš stejně vyjde nový a lepší model, vedle kterého bude ta vaše vypadat zastarale. Proto si raději nejdříve projděte všechny vaše možnosti a až potom si TV kupte.  

Další návody:

Dále si přečtěte:

Odznak Vysočina

Odznak Vysočina – online zdarma

Představte si malebnou vesnici na Vysočině, kde čas plyne vlastním tichým rytmem a život se zdá být jednoduchý a poklidný. Obyvatelé této idylické obce se znají už po mnoho generací a navzájem si vždy ochotně

Přečíst »

Lepší TV dostala novou grafiku

Televize přistoupila ke drobným změnám svého designu OTT služba Lepší TV inovovala své uživatelské prostředí. Jde o drobné změny, ale uživatel je rozhodně ocení. V základním panelu po spuštění TV přibyly nové funkce. Původně se jednalo

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*