6 nejlepších akčních filmů všech dob

nejlepsi-akcni-filmy
Výběr akčního žánru v jeho nejlepší formě. Šestice filmů, které musí vidět kdokoli, kdo se považuje za fanouška přestřelek a soubojů.

Buďme k sobě upřímní. Skutečně dobrý akčňák je obvykle zábavnější než nejlepší filmy jakékoli jiné kategorie. Následující seznam je tak výběrem akčního žánru v té nejlepší formě. Pokud jste milovníky přestřelek, soubojů a dalších sekvencí a neviděli jste některý z následujících titulů, je nejvyšší čas to napravit.

Najdete tu klasiku i novější kusy a první místo vás možná zaskočí. Ale všechno někde začínalo.

Obsah návodu

6. Last Hurray for Chivalry (1979)

Režie: John Woo

Stopáž: 106 minut

Prakticky jakákoli diskuse o akčním žánru jako celku bude zahrnovat tvorbu Johna Woo. Jen několik málo režisérů udělalo z přestřelek prakticky vlastní žánr. Jeho kouzla s bojovými uměními jsou známá trochu méně a právě Last Hurray for Chivalry patří k jeho rané tvorbě. Mnohé může překvapit jeho obrovský talent pro vytváření propracovaných bojových scén, které neobsahují ani jednu bouchačku.

Tento jeho snímek je asi nejvíce podceňovaným kusem své doby a naprosto základní povinností kohokoli, kdo má tento typ rád. Zápletka se dá shrnout jako skupina bojovníků na jednom místě, přičemž mají dost důvodů se navzájem nenávidět. Nikdy se ovšem úplně nevytratí, i když by to asi nikomu nevadilo.

5. Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989)

Režie: Steven Spielberg

Stopáž: 127 minut

I když nejde o jediný film této série, který stojí za to považovat za skutečně akční snímek, i fandové ho berou jako vrchol. Vnímají ho buď jako nejoblíbenější, nebo druhý nejoblíbenější. Má totiž v rukávu eso, samozřejmě v podobě úžasného Seana Conneryho.

Ten hraje Indyho otce, Henryho Jonese Seniora. Právě dynamika jejich vztahu přidává zdravou porci komedie, z čehož Spielberg vytvořil skutečný koncert. Docílil tak toho, že akční, dobrodružná a komediální složka se krásně doplňují a film se prakticky nedá okoukat.

4. Top Gun: Maverick (2022)

Režie: Joseph Kosinski

Stopáž: 146 minut

Původní Top Gun je solidní snímek, ale nedrží úplně pohromadě. Divácká obliba má spíše nostalgické důvody než to, že by šlo o tak dobrý film. Jeho pokračování ho použilo jako základ a vytvořilo z konceptu něco skutečně výborného. Zatím jde tak o jeden z nejlepších snímků 20. let tohoto století.

Maverick si vedl mnohem lépe, než kdo vůbec očekával a nepochybně se zařadí do historie jako jedno z nejlepších pokračování všech dob. Hlavně v ohledu vylepšení oproti jedničce. Zásluhu na tom má herecká investice Toma Cruise, díky kterému Maverick skutečně září a veškeré scény leteckého výcviku jsou naprosto vynikající.

3. Tváří v tvář (1997)

Režie: John Woo

Stopáž: 139 minut

Tváří v tvář je neuvěřitelně divoký akční snímek a nepochybně jeden z nejlepších kusů 90. let. Kdo by ostatně odolal něčemu, kde hrají protivníky John Travolta a Nicolas Cage, kteří se budou nakonec mlátit a dramaticky si proniknou do životů. Samozřejmě z toho nemohou vyjít oba živí.

Jde také o vůbec nejlepší počin Johna Woo z doby, kdy pracoval v Hollywoodu. Dosti komická zápletka se nikdy úplně nevytratí, herecké výkony pobaví a nepustí a akce je stejně tak šílená jako ohromující. Film stojí na šílené premise, která ale perfektně funguje, čímž se pro svou stává klasikou žánru.

Právě zápletka z něj dělá taky vynikající kousek v rámci scifi filmů.

2. Matrix (1999)

Režie: Bratři Wachowští

Stopáž: 136 minut

Je prakticky nemožné vybírat nejlepší filmy a vynechat první díl této trilogie. Filmy kombinující akci a scifi dostanou zřídka tak kultovní a ikonický status jako právě Matrix. V roce 1999 toto dílo prošpikované odkazy na kulturu a náboženství přikovalo hrdinu k bitvě o zachování lidstva a diváky k sedačkám kin.

Lidstvo je otrokem ve virtuální realitě a jen několik lidí zná pravdu. Ti se taky snaží stroje porazit a z Matrixu vytáhnout i zbytek populace.

Přestože nejde o první použití tzv. bullet-time zpomalování, právě tento trik se stal pro Matrixovské universum naprosto příznačným. Všechny jeho prvky i scény se staly terčem parodií a mnoha předělávek, což je asi nejlepší důkaz jeho kultovnosti. Lidé parodují většinou jen to, co je v základu naprosto vynikající. Názory na další dva díly se už dost liší, proti originálu může však něco namítat jen málokdo. A taky proti tomu, že jde o jeden z nejlepších akčňáků za několik dekád.

1. Sedm samurajů (1954)

Režie: Akira Kurosawa

Stopáž: 160 minut

Tahle volba může leckoho zarazit. Je však těžké skutečně určit, kde akční film coby žánr vznikl. Filmy vzniknuvší před rokem 1954 určitě akci nepostrádaly, málokdy byly však skutečně zaměřené na konstantní přítomnost fyzického střetu nebo aspoň jeho hrozby. Stejně tak nebyly obvyklé rozsáhlejší a delší akční scény, které by trvaly více jak několik minut.

Právě to je klíčový důvod, proč Sedm samurajů tohle všechno změnilo. Jde o 3 či více hodin trvající (Director´s Cut má 207 minut) epický příběh točící se kolem vesnice ohrožené skupinou banditů. Ti si najmou sedm samurajů, aby jim pomohli se lupičům ubránit. Struktura vyprávění tak zahrnuje sestavení týmu, trénink, a pak samotnou bitvu.

Každá část zabírá jeden akt a inspirovala a ovlivnila nespočet následujících snímků. Způsob, jakým Kurosawa ukazuje souboje je uvěřitelnější než u jakéhokoli jiného filmu této éry. Samozřejmě se souboje od té doby staly mnohem bombastičtější. Nicméně valná většina následně natočených akčních filmů bude vždycky něco dlužit právě oněm Semi samurajům. Právě protože jde o kořen, ze kterého vyrůstá košatý akční strom, jde o nejlepší akční film všech dob.

Dále si přečtěte:

Karlos online zdarma

Karlos – online zdarma

MMA zápasy balancují na hranici sportu a zábavy, fascinují davy, přitahují pozornost a plní novinové titulky. Jedním z průkopníků této moderní gladiátorské slávy v naší zemi je Karlos Vémola. Dokument, který se natáčel 15 let,

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*