13 nejlepších dětských filmů, které si užijí také dospělí

plny-kinosal
13 nejlepších dětských filmů, které si užijí také dospělí

Každý film je vždy určen konkrétnímu publiku, ty animované většinou cílí na děti. Dospělí se na ně dívají obvykle proto, že jdou do kina s dětmi. Existují ovšem animované filmy i seriály určené výhradně pro dospělé (například série Archer). A potom animáky, které velmi dobře fungují i pro dospělé, kolikrát lépe než pro děti.

Už Lewis Carroll, autor Alenky v říši divů, konstatoval, že dětský příběh, který si neužijete ještě lépe o 40 let později, není dobrý dětský příběh. Z toho plyne, že právě ty dobré animáky ocení často mnohem víc rodiče. Díky tématům pro dospělé se naštěstí na tyto filmy může podívat celá rodina. Případně nechte děti doma a zajděte si na ně sami.

Obsah návodu

13. Scooby-Doo (2002)

Režie: Raja Gosnell

Ve filmu Scooby-Doo z roku 2002 se oblíbená parta představuje v hrané celovečerní verzi. Tentokrát se Shaggy, Velma, Fred, Daphne a Scooby ocitnou ve světě vytvořeném Jamesem Gunnem a musí vymyslet, jak se po rozchodu dát znovu dohromady. Zatímco herci a postavy ze seriálu Scooby-Doo jsou kultovní tím, že jsou přátelští k dětem, tento film přistupuje k postavám mnohem satiričtěji a parodičtěji, takže je to film pro dospělé.

Gunnův osobitý styl naplnil snímek vtipy pro dospělé, takže vše získalo i trochu chlípný nádech. Nadčasové, i když proti zbytků příhod lovců duchů méně populární.

12. Hocus Pocus (1993)

Režie: Kenny Ortega

Salem ve státě Massachusetts je nechvalně proslulý historií čarodějnických procesů a sester Sandersonových. Hocus Pocus zobrazuje jejich návrat. Když panna zapálí svíčku Černý plamen, Winifred, Mary a Sarah se vrátí, aby snědly děti a uchovaly si tak mládí. Brzy je na trojici dětí, aby zastavily hrůzovládu čarodějnic dříve, než zcela ovládnou svět a stanou se nezastavitelnými.

Ačkoli se stal kasovním propadákem, našel Hocus Pocus později své místo jako kultovní klasika. Jde tak o jeden z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších komediálních filmů 90. let, který si mnoho lidí pravidelné pouští na Halloweenn. Důvodem, proč se mu nepodařilo získat tak silné dědictví jako moderním halloweenským klasikám, je zčásti to, že jeho styl humoru a kouzlo jsou zaměřeny spíše na dospělé. Teď je dostatečně starý na to, aby si dospělí mohli zavzpomínat na své dětství a děti mohou seznámit s jeho pokračováním z roku 2022, Hocus Pocus 2.

11. Mrs. Doubtfire – Táta v sukni (1993)

Režie: Chris Columbus

Když přijde Daniel (Robin Williams) o opatrovnictví svých dětí, vydává se za hospodyni a chůvu „paní Doubtfireovou“. Děti nakonec zjistí, že Daniel předstírá, že je starší žena, a pomáhají mu v jeho snaze získat novou práci a také společnou péči. Pozice paní Doubtfireové mu naštěstí vrátí nejen práci, ale i děti. Přestože některé aspekty filmu za 30 let nezestárly s takovou grácií, nelze popřít, že se stále jedná o kultovní rodinné komediální drama. Je až po okraj naplněno pomrkáváním a přitakáváním hlavně dospělému publiku.

Robin Williams je legendární komik, který vychází vstříc dětem i dospělým, takže dává smysl, že Paní Doubtfireová našla rovnováhu humoru jak pro děti, tak dospělé. I mimo tuto stránku je však Danielova bitva o opatrovnictví tou částí, kterou většina dětí nepochopí. Dospělé však zahřeje u srdce, a proto je film i po tolika letech považován za komediální klasiku.

10. Rango (2011)

Režie: Gore Verbinski

V Rango se domácí chameleon v podání Johnnyho Deppa vydává na westernové dobrodružství svého života. V přestrojení za „Rango“ se stane novým šerifem městečka Dirt. Když ale zjistí, že tu panuje obrovské sucho, vydává se s pastou do pouště a odhalí záhadu nedostatku vody. I když je Rango ve své podstatě jistě stále rodinným filmem, směs krásné animace a dosti temnější zápletky z něj dělá snímek, který si dospělí užijí stejně jako děti.

Rango je nejen filmem, o kterém si diváci neuvědomili, že je to western, ale také skutečně napodobuje ty staré. Zahrnuje to nejen akci, která se s ním pojí, ale i odkazy a zpětné odkazy, které dospělí skutečně ocení. Několik narážek se tu mihne, ale celkově nejvíc dospěláckým tématem je chamtivost a děsivá paralela korupce a podvodů těch, kteří jsou u moci.

9. LEGO® příběh (2014)

Režie: Phil Lord a Christopher Miller

Příběh sleduje Emmeta, zcela obyčejné a dokonale průměrně LEGO figurky. Emmet je však omylem považován za spasitele, který může zachránit celý Lego svět. Dostává se tak do společenství a vydává na výpravu proti zlému tyranovi Lordu Businessovi. Na což je až k popukání zela nepřipraven.

Pro ty, kdo film neviděli, je těžké si Lego film představit jako něco víc než barevný tahák na peníze pro děti. Láska a nadšení tvořivosti a konformity z něj však dělají skvělou podívanou pro dospělé.

Ačkoli je Lego fyzická hračka, projekty jako tento ji vynesly do nových výšin a dokázaly, že z jakéhokoli konceptu nebo objektu lze vytvořit filmové mistrovské dílo. Dosahuje navíc perfektní rovnováhy atraktivity pro děti i přitažlivostí pro dospělé díky hlubším tématům, barevné a vzrušující akci a nádhernému stylu animace.

8. Pinocchio (2022)

Režie: Guillermo del Toro a Mark Gustafson

Od mistrovského režiséra filmů Tvář vody a Panův labyrint přichází přetvoření klasické pohádky. Del Torovou je znám svou temnější stylizací prakticky všech snímků. Film zasazuje klasické postavy a příběh do prostředí Itálie 20. let 20. století v době nástupu fašismu pod vedením Mussoliniho. Sledujeme tudíž boj Pinocchia jako dřevěného chlapce v těchto velmi depresivních kulisách. Kromě prostředí a kreativnějšího ztvárnění postav a pojetí života a smrti se příběh velmi podobá jiným verzím Pinocchia.

Navzdory temnějším a zjevně dospělým tématům a poselstvím se i tento Pinocchio drží v jádru mustru rodinného filmu, díky čemuž je velmi poutavý jak pro děti, tak pro dospělé. Kombinací všech složek se stal okamžitým hitem u kritiků i diváků. Dodnes je jedním z nejlepších animovaných filmů poslední doby a dokonce získal Oscara.

7. Shrek (2001)

Režie: Andrew Adamson a Vicky Jenson

Série se zeleným zlobrem, princeznou a oslíkem je kultovní pro svůj celkový příběh. První díl vypráví příběh zlobra, který se zamiluje do zakleté princezny. Další díly i minikousky rozšiřují Steigův svět do univerza s řadou potrhlých postaviček. Ačkoli se série s každým dalším dílem nakonec stále více orientovala na děti, vzhledem k původnímu kontextu, v němž byla uvedena, je těžké popřít, že Shrek je určen dospělému publiku stejně jako dětem.

Film je plný popkulturních odkazů a sexuálních narážek, které diváci vnímají, až když jsou starší. Velký podíl na tom, proč je film tak chlípný a plný odkazů, má skutečnost, že je přímou parodií na pohádkové příběhy a kulturu obklopující animované filmy společnosti Disney v 90. letech. Téměř na každém kroku si film utahuje z konvencí pohádek, stejně jako ze samotné společnosti Disney. Tyto vtípky pro dospělé udržuje dostatečně jemné, aby pro děti stále působily zázračně.

6. Princezna nevěsta (1987)

Režie: Rob Reiner

Vynikající pohádka Princezna nevěsta sleduje dvojici Pomněnky (Robin Wright) a Westleyho (Cary Elwes), kteří jsou do sebe hluboce zamilovaní, dokud Westley neodejde, aby si vydělal dost peněz a mohl si ji vzít. Po dlouhém odloučení se nakonec znovu setkají, když musí Westley zachránit svou lásku před domluveným sňatkem. Současně čelí vražedným princům, obřím hlodavcům a zákeřným nepřátelům. Nebo to alespoň vypráví něčí dědeček, který čte film jako knihu svému vnukovi.

Jako fantasy komedie má Princezna nevěsta spoustu moderního humoru, což znamená, že témata pro dospělé zaznívají jasně a zřetelně. Zatímco děti se mohou smát fyzické komice, dospělí vědí, že humor Princezny nevěsty žije v dialozích. Film září jako jeden z nejvýraznějších a nejoblíbenějších příkladů dětského filmu s humorem pro dospělé. Tato slavná klasika je dnes považována za jeden z nejlepších fantasy filmů všech dob.

5. Úžasňákovi (2004)

Režie: Brad Bird

Úžasňákovi sledují rodinu superhrdinů, která se snaží sladit superhrdinství a rodičovství a také se orientovat ve světě, který už superhrdiny nechce. Přestože jsou superhrdinové zakázáni, táta Bob najde skulinu a způsob, jak se vrátit jako pan Úžasňák, který opět může něco změnit a prožít své dny slávy. Nečeká však, že s sebou do záře reflektorů vezme celou svou rodinu a všechny vystaví nebezpečí.

Film je dokonalým příkladem toho, proč právě dřívější díla studia Pixar obstála ve zkoušce časem a zůstala tak dlouho populární. Dokonale vyvažuje barevnou a riskantní akci, která osloví diváky všech věkových kategorií. K tomu přidává řadu hlubokých a dospělých témat a konceptů dědictví, řešení krize středního věku i nevěry. Úžasňákovi si dokázali získat tolik diváků, že se dospělí o 14 let později doslova hrnuli do kin na pokračování. To si naštěstí vedlo stejně dobře jako první film.

4. Koralína (2009)

Režie: Henry Selick

eden z nejvýraznějších příkladů temnějšího příběhu pro děti, nádherný stop-motion svět Koralíny v kombinaci s téměř hororovým provedením a premisou z něj na 15 let udělal kult. Snímek sleduje Koralínu, která po hádce s rodiči narazí ve svém pokoji na tajemné skryté dveře. Ty ji přenesou do kouzelného světa, kde se o ni rodiče starají, ale všichni mají místo očí knoflíky. I když se zpočátku zdá, že je všechno skvělé, věci se rychle zvrtnou a stanou se hrozbou. Druhá rodiče totiž trvají na tom, aby Koralína zůstala navždy.

Mistrovská režie Henryho Selicka v Koralíně dokonale září, oživuje svět a tematickou hloubku, která působí stejně podivuhodně na dospělé jako na děti. Film si získal kultovní pověst právě tím, jak temný a zdánlivě děsivý je. Koralina je tak vynikajícím příkladem animovaného hororu, aniž by jím sama byla.

3. Železný obr (1999)

Režie: Brad Bird

Přijde-li řeč na nejsmutnější animované filmy, nelze vynechat právě tento. Klasický animovaný sci-fi film od Warner Bros. se odehrává v době studené války a vypráví příběh obřího mimozemského robota (namluveného Vinem Dieselem), který z vesmíru nouzově přistane na Zemi. Tady ho objeví devítiletý Hogarth (Eli Marienthal) a brzy se z nich stanou blízcí přátelé. Záhy se však musí bránit vládě, která trvá na jeho zničení.

Fanoušci přesně vědí, proč právě tento dětský film rezonuje i u dospělých. I 25 let po svém uvedení stále okouzluje diváky všech věkových kategorií. Nejenže se jeho styl animace neuvěřitelně dobře drží i přes technologický pokrok, ale jeho nadčasový příběh má pozoruhodnou emocionální hloubku. Stojí proto za to, aby si ho dospělí diváci alespoň jednou zopakovali.

2. Vzhůru do oblak (2009)

Režie: Pete Docter

Jeden z nejlepších počinů studia Pixar a kritikou oceňovaný film Vzhůru do oblak vyvolal celosvětový ohlas. Nejen tím, jak skvělý byl pro děti, ale také tím, jak zapůsobil na jejich rodiče. Sleduje příběh Carla Fredericksena, staršího muže, který snil celý život o tom, že procestuje celý svět a bude žít naplno. Když už mu zbývá jen málo času, splní si svůj sen tak, že pomocí obřího svazku balónků vyzvedne svůj dům a vydá se k Rajským vodopádům. Neplánovaným společníkem se stává i jeho věrný kamarád skaut.

Divákům netrvá dlouho, aby pochopili, jaký dopad zanechá Vzhůru do oblak na dospělé. Prvních 15 minut pohřbem je skvělé podaných a naprosto strhujících. Ačkoli zbytek filmu jistě obsahuje klasickou směs komediálních momentů pro dospělé a dětského dovádění, na které je většina filmů od Pixaru zvyklá, je to právě legendární úvod, který film tak proslavil. Dospělí si film zamilovali natolik, že snímek od Pixaru nejenže získal cenu za nejlepší animovaný film, ale byl dokonce nominován na nejlepší film roku.

1. Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Režie: Rodney Rothman, Peter Ramsey a Bob Persichetti

Film Spider-Man: Paralelní světy vypráví lasický příběh o radioaktivním pavoukovi, který kousne nic netušícího dospívajícího chlapce. Přináší ale vlastní pojetí Spider-Manových dobrodružství tím, že ho vrhá do multivesmíru. Sleduje Milese Moralese (Shameik Moore), který se snaží skloubit své nové schopnosti se školou a dalšími povinnostmi. To je ještě náročnější, když se setká s Peterem Parkerem (Jake Johnson) a do děje vstoupí další prvky alternativní reality.

Zatímco mladší diváci si užijí dobře napsaný příběh o původu Spider-Mana, dospělí určitě ocení vizuálně úchvatný styl animace, který oživil zájem o přesycený superhrdinský žánr. Celý film je obrovskou poctou komiksům, na kterých tento žánr vznikl. Je skutečně ironické, že i ve srovnání s mnoha hranými filmy o Spider-Manovi, které byly v průběhu let uvedeny do kin, je právě tento kus z hlediska ohlasu u dospělého publika nejúspěšnější.

Dále si přečtěte:

Mladý papež online zdarma

Mladý papež – online zdarma

Mladý fiktivní papež Pius XIII., vlastním jménem Lenny Belardo, se na začátku svého pontifikátu stává výraznou, i když velmi konfliktní ikonou. Je známý svými nekompromisními požadavky a až fanatickou přísností v otázkách poslušnosti a oddanosti

Přečíst »
Policie Modrava online zdarma

Policie Modrava – online zdarma

Soňa Norisová ztvárňuje zkušenou kriminalistku Janu Vinickou, která vyšetřuje kriminální případy v národním parku Šumava a jeho okolí. Tato vtipná a inteligentní policistka se přestěhovala na Šumavu z většího města z osobních důvodů. Na počátku

Přečíst »
Osada online zdarma

Osada – online zdarma

Češi jezdí na chatu, aby si užili pohodu. V chatařské kolonii se setkávají různorodé a odlišné postavy: milionář, který tají svůj majetek, aby zůstal oblíbený, spisovatelka románů červené knihovny, nepraktický ajťák, který i dříví seká

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*