10 nejlepších akčních a dobrodružných filmů 10. let 21. století

akcni-film-nataceni
Výběr desítky nejlepších akčních a dobrodružných snímků, které vznikly v letech 2010-2019 a okouzlily miliony diváků.

Oba žánry, tedy akce a dobrodružství, se výborně hodí do kina coby médium vyprávění velkých a silných příběhů. Nakonec „pohyblivé obrázky“ jsou, no, o pohybu. A asi nenajdete dva jiné žánry, které by byly víc odvozené od pohybu a kinetiky toho, co se děje na plátně.

Zatímco akční snímky definují přestřelky, výbuchy, honičky a další prvky, dobrodružné přináší spíše výpravy do neznámého teritoria. Cílem takové cesty bývá kouzelný předmět, bohatství, případně záchrana. Ať už někoho, nebo sebe sama.

Vzhledem k podobnosti také obojí snadno splývá. Stejně jako jsou ty nejlepší akční kusy plné napínavých dobrodružství, neobejdou se ty dobrodružné bez výbuchů, potyček nebo útěků. Hledat striktní oddělení by bylo jako hledat romantiku bez milostných scén.

Obsah

10. Rogue One: Star Wars Story (2016)

Režie: Gareth Edwards

Obsazení: Felicity Jones , Diego Luna , Alan Tudyk , Donnie Yen , Wen Jiang , Ben Mendelsohn , Guy Henry , Forest Whitaker

Stopáž: 133 minut

Disney éra Star Wars filmů byla od převzetí Lucasfilmu v roce 2012 trochu rozdělená a rozmělněná. Našlo se však několik opravdu velkolepých kousků, které si získaly nadšené ovace jak od publika, tak i skalních fandů. Rogue One byl jedním z nich. Jde o příběh nepravděpodobných hrdinů, kteří se spojí na prakticky sebevražedné misi krádeže plánů Hvězdy smrti. Pro Rebely jsou tak poslední naději v boji proti Impériu.

Podle některých fandů je Rogue One dokonce nejlepším filmem v celém Star Wars universu. Hodně nuancí a vrstev mu přidal také Andor z produkce Disney+, což celkový ohlas ještě umocnilo. Všechny postavy příběhu jsou velmi přesvědčivé, i když je jich pro diváka trochu moc. Přestože známe vlastně již dopředu znají konec příběhu, je Rogue One i tak oslňujícím zážitkem. Galaktické honičky i akční scény jsou tak dobré, jak to jen u filmu z této franšízy jde.

9. Revenant: Zmrtvýchvstání (2015)

Režie: Alejandro G. Iñárritu

Obsazení: Tom Hardy , Domhnall Gleeson , Leonardo DiCaprio , Will Poulter , Paul Anderson , Lukas Haas

Stopáž: 156 minut

Tento snímek získal vynikajícímu mexickému filmaři jeho čtvrtou zlatou sošku. Revenant vypráví ohromující a otřesný příběh Hugha Glasse, hraničáře, který je během obchodní výpravy za kožešinami ubit medvědem a svým týmem zanechán na pospas divočině.

Co následuje, je jeden z nejdrsnějších a nejintenzivnějších příběhů o pomstě, který Leonardu DiCapriovi vynesl tak dlouho vytouženého Oscara. Glass přežije útrapy divočiny a dorazí do Dakoty, aby vzal věci do vlastních rukou.

Z Leonarda je během celé jeho cesty prakticky nemožné spustit oči. Zcela přirozená práce kamery Emmanuela Lubezkiho způsobuje, že se drsné dobrodružství v krásné krajině divákům doslova zařezává do kůže i kostí. Akčních scén je tu málo, zato naprosto brutálních. Režisér nenechavá žádný prostor pro pouhou představivost toho, jak jednoduše se může člověk skrze pomstu stát naprostou zrůdou.

8. Skyfall (2012)

Režie: Sam Mendes

Obsazení: Daniel Craig , Judi Dench , Javier Bardem , Ralph Fiennes , Naomie Harris , Berenice Marlohe

Stopáž: 143 minut

Protože jsou bondovky jednou z nejvýdělečnějších sérií filmové historie, upínají se ke každé nové obrovská očekávání. Nový kus je překoná jen občas, nicméně Skyfall je právě takovým případem. Právě v něm je zkoušena Bondova loajalita k M, kterou pronásleduje minulost. Tajná služba MI6 je pod útokem a agent s povolením zabíjet musí tuto hrozbu zlikvidovat bez ohledu na osobní ztráty.

Akce je tu chytře postavená a velmi vzrušující, dobrodružství nás zavede i na britský venkov. Záporáka si vzal „na starosti“ jako obvykle vynikající Javier Bardem. Skyfall je bezpochyby vynikajícím momentem Craigovy éry v kůži agenta 007 a jedním z nejlepších dílů celé série. Jde vlastně o čistý špionážní thriller v té nejlepší kvalitě přinášející pohled do hlubin jak Bonda, tak i M.

7. Na hraně zítřka (2014)

Režie: Doug Liman

Obsazení: Tom Cruise , Emily Blunt , Brendan Gleeson , Bill Paxton , Jonas Armstrong , Tony Way

Stopáž: 113 minut

Akční scifi je volně inspirována japonským románem Stačí jen zabíjet a má jednu z nejinovativnějších a nejzábavnějších základních premis ze všech blockbusterů této dekády. Jde o dystopický trhák o vojákovi, který bojuje s mimozemskou invazí. Kdykoli ale zemře, prožívá ten samý den stále znova. Tento rys by se mohl velmi rychle omrzet, pod taktovkou režie Douga Limana a se scénářem Christophera McQuarrie se však stává důstojným nástupcem časosmyčkové klasiky Na Hromnice o den více. Tedy v případě, kdy by tato romantická komedie měla vraždící mimozemšťany a bojové exoskelety o váze 40 kilo.

Vzhledem k ohromujícímu vizuálu je Na hraně zítřka jedním z nejlepších snímků na téma mimozemské invaze na Zemi. Chytré využití časových smyček vede k akčním sekvencím, které ani při opakovaném sledování neztrácí své kouzlo. Interakce hlavních postav tak získává přiměřené množství patosu a celkové dynamiky. Výsledkem je film, který musí vidět každý fanda žánru a pravděpodobně budoucí klasika.

6. Počátek (2010)

Režie: Christopher Nolan

Obsazení: Leonardo DiCaprio , Ken Watanabe , Joseph Gordon-Levitt , Marion Cotillard , Elliot Page , Tom Hardy

Stopáž: 148 minut

Christopher Nolan je bezpochyby jedním z největších režisérů současného Hollywoodu. Má na kontě slušnou zásobu akčních snímků, přičemž Počátek je jedním z nejoceňovanějších. Jde o příběh Doma Cobba, jedné z Nolanových nejlepších postav vůbec. Zloděje, které krade tajemství pomocí metody vstupu do lidských snů.

Teď ovšem dostane úkol zcela opačný – do mysli bohatého CEO má totiž myšlenku vložit. Cobb tak musí odložit svou tragickou minulosti, která by mohla snadno ohrozit jak jeho, tak i celý tým.

Díky Nolanově lásce k praktickým efektům a filmařině ze staré školy má Počátek ohromující vizuál a současně je ohromně zábavný. Jak se postavy ubírají svou cestou poměrně srozumitelným světem, je publikum k plátnu doslova přikováno. Nelze se tomu divit, protože každá vteřina Počátku je chytrou zábavou v té nejčistší podobě. Jde tak o vynikající „sňatek“ komerce a umění.

5. Jak vycvičit draka (2010)

Režie: Dean DeBlois and Chris Sanders

Obsazení: Jay Baruchel , Gerard Butler , Craig Ferguson , America Ferrera , Jonah Hill , Christopher Mintz-Plasse

Stopáž: 98 minut

Jeden z nejlepších animáků všech dob je příběhem nesmělého mladého Vikinga Škyťáka z vesnice Berk známé lovením draků. Jednoho dne si však tento hubený syn náčelníka udělá právě z jednoho draka kamaráda. Zjistí tak, že v těchto tvorech je mnohem víc, než si lidé myslí. Následuje dojemný příběh zakázaného přátelství, vynikajících akčních kusů a možná i přerodu smýšlení.

Nakonec je docela těžké určit, co vlastně dělá tento snímek tak okouzlujícím. Možná je to citelná láska k tématu, se kterou je celý svět zkonstruován. Nebo dechberoucí návrhy lokací a stále přítomný humor. Nebo za to mohou vynikající postavy a fungující dynamika vztahů. Pozadu nezůstává ani hudební doprovod Johna Powella a Jo Blankenburga.

Nejspíš je to ale tím, jak všechny zmíněné složky a prvky fungují dohromady. Nelze popřít, že se právě tento kus stal jedním z největších úspěchů studia DreamWorks. Stejně tak to, že si ho užijou jak děti, tak i dospělí.

4. Válka o Planetu opic (2017)

Režie: Matt Reeves

Obsazení: Andy Serkis , Woody Harrelson , Steve Zahn

Stopáž: 140 minut

Planeta opic se nikdy nehonosila titulem zvlášť opěvované série. Verze Tima Burtona z roku 2001 nebyla žádný zázrak. Fandové se tak celkem právem domnívali, že s mluvícími primáty je konečně konec. Motivu však vdechl v roce 2011 nový život Rupert Wyatt, konkrétně Zrozením Planety opic. Reeves ji převzal Úsvitem planety opic z roku 2014 a uzavřel právě Válkou. Trilogie se tak stala korunním šperkem celé franšízy.

Přes dechberoucí akční scény a cestu postapokalyptickou Amerikou leží hlavní zbraň těchto filmů někde jinde. V hluboké a velmi silné studii postav a emočním dopadu posíleném výkonem Andyho Serkise. Studiu lidství i „primátství“ se ostatně věnoval i původní snímek z roku 1968.

3. Mission: Impossible: Fallout (2018)

Režie: Christopher McQuarrie

Obsazení: Tom Cruise , Henry Cavill , Ving Rhames , Simon Pegg , Rebecca Ferguson

Stopáž: 147 minut

Série filmů Misson: Impossible se už desítky let profiluje jako jedna z nejkonzistentnějších franšíz akčního žánru v rámci celého Hollywoodu. Šestý díl nachází Ethana Hunta a jeho IMF tým v momentě nacházení nových i starých spojenců. Ti se musí rychle vyrovnat s velmi nepříjemnými následky neúspěšné mise.

K devizám MI patří už od počátků strhující tempo vyprávění se stále přítomnou atmosférou dobrodružství a vysokých sázek. Doslova cítíte, že jde o osud světa. Tom Cruise je navíc znám tím, že prakticky všechny kaskadérské kousky dělá i ve svém věku sám. Předchozí díly Národ grázlů a Ghost Protocol patří také mezi nejlepší snímky dekády. Fallout ale nastavil laťku pro každý film série, minulost i budoucnost.

2. Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Režie: Rodney Rothman, Peter Ramsey, Bob Persichetti

Obsazení: Shameik Moore , Jake Johnson , Hailee Steinfeld , Mahershala Ali , Nicolas Cage , Brian Tyree Henry

Stopáž: 117 minut

Velmi osvěžující vizuální přístup ke komiksové látce dělá z Paralelních světů jedno z nejlepších městských dobrodružství filmového plátna. Stejně tak jeden z nejvlivnějších animovaných snímků vůbec, nejen jedné dekády. Teenager Miles Morales se stává Spider-Manem svého vesmíru. Následně se musí spojit s pěti dalšími verzemi sebe sama, aby zachránil realitu před kompletním zničením.

Celkově jde o výjimečnou adaptací spidermanského mýtu, protože film dokonale rozumí všemu, co z něj má udělat nadčasový kousek. V komentářích se objevil i termín „oživlý komiks“, který vizuální přístup k látce velmi dobře vystihuje. Paralelní světy jsou hlavně akčním kusem a nádherně animovaným příběhem o vstupu do dospělosti. Smysl pro humor pak dělá z cesty Milese neznámým prostředím přístupné dobrodružství pro fanoušky i kohokoli dalšího.

1. Šílený max: Zběsilá cesta (2015)

Režie: George Miller

Obsazení: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult, Hugh Keays-Byrne, Rosie Huntington-Whiteley

Stopáž: 120 minut

Dvě hodiny nonstop nefalšované, vysokooktanové, často přiznaně tupé a zcela typické akce ve vyprahlé postapokalyptické australské pustině. Miller vytvořil částečně pokračování, částečně restart milované série. Příběh ukazuje ženu hledající domova a rebelii proti tyranovi. S pomocí skupiny ženských vězeňkyň, šíleného věřícího a nemluvného driftera Maxe tak zahajuje malou revoluci.

Zběsilá cesta je jedním z mála akčních dobrodružství, která jsou skutečně vyladěná od začátku do konce. Je plná nádherně podivných a originálních prvků, které jsou často přítomny z jediného důvodu: režisér je chtěl natočit a nikdo mu neodporoval. Díky tomu všemu se moderní trhák v pusté krajině dostává na zcela novou úroveň. Svět je nádherně tvrdý a šílený, postavy překvapivě přesvědčivé a akce cestou pouští je doslova dechberoucí.

Dále si přečtěte:

Lepší TV dostala novou grafiku

Televize přistoupila ke drobným změnám svého designu OTT služba Lepší TV inovovala své uživatelské prostředí. Jde o drobné změny, ale uživatel je rozhodně ocení. V základním panelu po spuštění TV přibyly nové funkce. Původně se jednalo

Přečíst »
Případ Stodolovi online zdarma

Případ Stodolovi – online zdarma

Nejpodrobnější rekonstrukce práce policie! Tato nová dokumentární série od Mirka Vaňury nabídne detailní pohled na případ, který zásadně ovlivnil českou kriminalistiku. Diváci uvidí dosud nezveřejněné policejní záběry, fotografie z vyšetřování a nová svědectví, která odhalí,

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*