Nejlepší české retro filmy na Voyo

Pupendo, jeden z nejlepších českých retro filmů.
Pupendo, jeden z nejlepších českých retro filmů.

Chtěli byste se vrátit v čase? Zažít dobu vašich babiček nebo rodičů? Každé období s sebou nese pozitiva i negativa a možná bude lepší, když se na staré časy podíváte z pohodlí vašeho domova. Připravila jsme pro vás tipy na české retro filmy, které patří i k mým oblíbeným a snad se trefím i do vašeho vkusu.

Obsah článku

1. Obecná škola

„Jmenuji se Igor Hnízdo,“ legendární hláška herce Jana Třísky, který si zahrál ve filmu Obecná škola postavu učitele a válečného veterána. Může se zdát, že Igor Hnízdo je přísný a nekompromisní učitel. K trestání dětí používá rákosku, kterou dává zlobivým dětem přes prsty. Postupně se ukáže, že děti k panu učiteli vzhlíží a respektují ho. Kromě vyprávění válečných historek má pan učitel také slabost pro ženy. Československý film natočil režisér Jan Svěrák a byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, jenž pojednává o více či méně úsměvných historkách dětí navštěvující obecnou školu v období 2. světové války.

2. Musíme si pomáhat

Tento film od režiséra Jana Hřebejka a Petra Jarchovského mám moc ráda. Příběh se odehrává za německé okupace během 2. světové války. Hereckou příležitost dostali v tomto filmu Anna Šišková a Bolek Polívka, kteří ztvárnili manželé Čížkovi, ukrývající u sebe doma ve spíži Davida Wienera, židovského uprchlíka. V jedné scéně paní Čížková sdělí, že je těhotná, to ale není pravda, neboť její manžel je neplodný. Nezbývá nic jiného, než k početí využít ukrytého žida Wienera. Film zobrazuje hrdinství a strach o rodinu, kterou tato doba přinesla. Oba herci získali za své role Českého lva.

3. Vesničko má středisková

Československý film režiséra Jiřího Menzela, v hlavních rolích János Bán, Marián Labuda či Rudolf Hrušínský. Děj se odehrává ve střediskové vesničce Křečovice. Hlavní postavy jsou především ridič družstevního náklaďáku Pávek a jeho chráněnec, Otík Rákosník, který je mentálně zaostalý. Pávek se chce Otíka po žních zbavit, protože ho rozčilují Otíkovi „přešlapy“ a věčné mlčení. Když se dozví, že Otík byl přeložen do Prahy jen proto, že náměstek si chtěl ulehčit prodej jeho krásné chalupy, je mu Otíka líto, protože ve velkém městě by byl nešťastný. Patří do vesnice, kde ho všichni znají a berou ho, takový jaký je. Hlášek v tomto filmu s drsným humorem zazněla spousta, díky mému přivdanému příjmení si vždy vzpomenu na: „S Rákosníkem končím! Vraťte mi Šestáka! To je taky blbec, ale aspoň umí zpívat.“

4. Báječná léta pod psa

Hořkosladká komedie podle knihy Michala Viewegha, která líčí příběh chlapce Kvida a jeho rodiny v Československu před okupací 1968. Důležitou roli hrají ve filmu i Kvidovi rodiče, ty si zahráli v hlavních rolích Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý, kteří se snaží přežít v těžkých podmínkách normalizačního režimu, aniž by ztratili své ideály a smysl pro humor. Snímek zobrazuje absurditu a ironii doby, ve které se odehrává. Kvidův otec je sesazen z politických důvodů z pozice vedoucího inženýra na pozici vrátného, začne trpět depresemi, ze kterých by ho mohlo dostat Kvidovo vnouče.

5. Pupendo

„Sleduj…repráky hýr, dráty hýr, kazeťák hýr“. Další nezapomenutelná hláška úspěšného filmu od Jana Hřebejka, který se odehrává před rokem 1984. A kdo by neznal rituál, kdy Bolek Polívka, alias sochař Mára, obtiskne vší silou Vilmě Cibulkové minci na břicho, tzv. pupendo. O osudu vynikajícího sochaře Máry rozhodli komunisté, stal se nepodléhajícím. I přes tuto situaci se živí, jak se dá, například vyráběním „ušatých prdelek“ neboli pokladniček. V kontrastu s touto rodinou stojí rodina Břečkových, která se přizpůsobila režimu a žije relativně v blahobytu, avšak stále v neustálém strachu. Pupendo je pro mě film, nejen o obraze doby, která nebyla jednoduchá, ale také o přátelství a touze po svobodě.

Další tipy na filmy a seriály:

Dále si přečtěte:

Jak si vybrat televizi do domácnosti?

Jak si vybrat televizi do domácnosti?

Máte v plánu pořizovat si novou televizi? Ač se to možná na první pohled nezdá, je potřeba se nad výběrem pořádně zamyslet. Na televizi jde v nynější době naprosto všechno – od sledování různých pořadů až po napojení na smartphone a sdílení obrazovky. Jak tedy takovou televizi vybrat? […]

Přečíst »
Na lovu online zdarma

Na lovu – online zdarma

Kombinace zábavy, vědomostí a velkého napětí! V naší nové vědomostní show se soutěžící, kteří se nikdy neviděli, postaví proti Lovci. Aby získali výhru, musí spolupracovat jako tým a správně odpovídat na otázky, které sahají od

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*