Slovensko zrušilo nezávislé RTVS, vznikne STVR

STVR
STVR
Slovenští vládní poslanci rozhodli o zrušení Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) a schválili vytvoření nové veřejnoprávní instituce s názvem Slovenská televize a rozhlas (STVR), která začne fungovat od července. Tento krok vyvolal protesty opozičních poslanců, kteří na protest opustili jednací sál. Návrh připravený ministerstvem kultury pod vedením Martiny Šimkovičové (SNS) podpořilo všech 78 přítomných poslanců Národní rady.

Obsah článku

Politická reakce na změny

Vláda reagovala na odchod opozičních zákonodárců potleskem. Poslanec Roman Michelko ze Slovenské národní strany ironicky poznamenal: „Jak sladký život by to byl bez opozice,“ a na Facebooku oznámil: „Schváleno. RTVS končí. Machaj končí.“ Současný generální ředitel RTVS Ľuboš Machaj totiž svou pozici ztratí. Nového ředitele STVR vybere Rada STVR, jejíž složení bude z poloviny tvořeno zástupci Národní rady a z poloviny zástupci ministerstva kultury. V přechodném období, které bude trvat tři měsíce, povede veřejnoprávní rozhlas a televizi statutární zástupce.

Kritika a protesty proti zrušení RTVS

Opoziční strany vyzvaly nového prezidenta Petra Pellegriniho, aby zákon nepodepsal a vrátil ho parlamentu. Plánují také obrátit se na Ústavní soud. Zaměstnanci RTVS proti přijetí zákona protestovali průvodem, který prošel od Slovenského rozhlasu k Národní radě. Generální ředitel RTVS Ľuboš Machaj označil tento den za černý pro nezávislý veřejnoprávní a mediální prostor na Slovensku. Vyjádřil obavy z toho, že politici a oligarchové stále určují budoucnost země.

Ministryně kultury Martina Šimkovičová po hlasování řekla, že věří v návrat diváků a posluchačů k nově vzniklému STVR, které bude nabízet pořady, seriály a dokumentární cykly pro všechny občany Slovenska. Podle ní nesouhlas se změnou pouze přilévá olej do ohně polarizované společnosti. Slíbila, že zaměstnanci, kteří budou dodržovat principy plurality a objektivnosti, najdou místo i v STVR.

Výzvy opozice a kritika vládní koalice

Opoziční poslanec Jozef Hajko z Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) vyjádřil obavy, že STVR bude sloužit jako nástroj propagandy vládní moci. Podle něj je cílem zákona odvolání nepohodlného ředitele RTVS a rozpuštění této instituce. Předseda opoziční strany Svoboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling varoval, že vláda chce ovládnout veřejnoprávní média a určovat jejich obsah. Mária Kolíková z SaS vyzvala prezidenta Petra Pellegriniho, aby zákon nepodepsal.

Michal Šimečka z Progresivního Slovenska (PS) obvinil vládní koalici z postupů autokratických režimů. Tvrdí, že cílem je podmanit si bezpečnostní složky, oslabit soudní moc a ovládnout média. Předseda vládní SNS Andrej Danko otevřeně přiznal, že chce státní televizi namísto veřejnoprávní.

Historie a budoucnost slovenských médií

RTVS vznikla 1. ledna 2011 spojením Slovenské televize a Slovenského rozhlasu. V červnu 2023 slovenský parlament odsouhlasil financování RTVS z veřejných zdrojů a od července téhož roku zrušil povinnost platit koncesionářské poplatky. V červenci 2024 parlament rozhodl o zrušení RTVS a vytvoření STVR. Ředitele STVR bude volit devítičlenná rada složená ze zástupců ministerstva kultury a Národní rady. Tato rada bude mít také poradní orgán v podobě devítičlenné etické komise.

Ministerstvo kultury vypustilo z návrhu ustanovení o zřízení programové rady, která by dohlížela na obsah vysílání STVR, což kritici považovali za možný nástroj cenzury.

Závěr

Co na závěr? Pokud jste stále na Slovensku, klidně k nám také přijeďte. Osobně je mi našich sousedů docela líto. Popravdě jsem rád, že jsem se narodil právě zde. Pokud bych se narodil na Slovensku, už bych nějakých 13 let žil v ČR.

A samozřejmě nezapomeňte na to, že NejPřipojení TV funguje i na Slovensku 🙂

Dále si přečtěte:

Málo mě znáš online zdarma

Málo mě znáš – online zdarma

Podívejte se na život popové princezny skrze oči těch, kteří jí byli nejblíže – žen. Dokumentární cyklus přináší pohled moderátorské ikony Terezy Pergnerové a Lenky Hornové, manželky hudebního magnáta Karla Svobody Venduly Svobodové a také

Přečíst »
Znamení koně online zdarma

Znamení koně – online zdarma

Na pozadí malebné krajiny se odehrává drama mezi dvěma rivalizujícími rodinnými farmami. Farmy Slunečná hora, patřící rodině Horových, a Svatý Hubert, kterou vlastní rodina Kalinových, soupeří o úrodnou půdu a prestiž v regionu. Po neočekávané

Přečíst »
Nabarvené ptáče online zdarma

Nabarvené ptáče – online zdarma

Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů posílají rodiče syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá, a tak je dítě nuceno protloukat se samo divokým a

Přečíst »
Pelíšky online zdarma

Pelíšky – online zdarma

Příběhy jedné historické generace, zahrnující stárnoucí rodiče, dospívající mládež a malé děti, se odehrávají na konci šedesátých let, od podzimu 1967 do léta 1968, s krátkým epilogem zasahujícím do sedmdesátých let. Děj je zasazen do

Přečíst »
internetova-bezpecnost

Bezpečnost nejen při platbách kartou

Protože se placení kartou stalo naprostým standardem, kyberzločinci nezahálí. Nové případy okradení a dalších podvodů najdete na zpravodajských portálech prakticky denně. A protože předplacení televize je také nákupem v online prostředí, neškodí zopakovat základy bezpečnosti.

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*