10 opakovatelných filmů s Arnoldem Schwarzeneggerem

nataceni-akcniho-filmu
Arnolda Schwarzeneggera není třeba jakkoli představovat. Všechny následující filmy stojí za opakované shlédnutí.

Arnolda Schwarzeneggera není třeba jakkoli představovat. Je doslova ikonou filmového plátna 80. a 90. let a dodnes je popkulturním fenoménem. Jeho fyzická přítomnost, osobitý hlas a charisma na plátně (přes úzkou typologii postav) jsou nepopiratelné a ve své době vytvořil nesmrtelné kusy.

Sedminásobnému Mr. Olympia se dařilo hlavně v akčních snímcích nejrůznějšího subžánru. Není proto divu, že vytvořil filmy, na které se dá dívat znovu a znovu. Nota bene v případě, kdy vychází různé Director´s cuty, nové edice a prodloužené verze. Všechny následující filmy proto stojí za zkouknutí. Jsou však seřazeny právě z hlediska znovukoukatelnosti.

Obsah návodu

10. Pravdivé lži (1994)

Chcete-li hned od začátku hory akce, podívejte se jinam. Pátráte-li však po solidní akční komedii, jste tu správně. Ano, celkově se jedná asi o nejméně přesvědčivou spolupráci Arnolda a Jamese Camerona. Pravdou však je, že v čistě komediálním žánru se Arnoldovi nikdy tak moc nedařilo. í dva filmy nasadily vysokou laťku (o těch si povíme později).

Zápletka je tady dost jednoduchá. Arnie se jako tajný agent zmítá mezi dvěma světy. Jako agent potřebuje zneškodnit teroristy, jako manžel zase zachránit manželství, protože manželce svou druhou roli tají. Nechybí otřepaný humor, přehnané akční scény a vůbec spousta bombastických věcí, díky čemuž jsou Pravdivé lži trochu vyčerpávající (v dobrém slova smyslu). Právě ta rychlost a lehký tón ale způsobují, že se na ně dá snadno podívat znovu.

9. Běžící muž (1987)

Možná to není nejlepší akční film, který má Arnold na kontě. I tak jde o velmi dobrý kousek, snad i nedoceněný. Točí se kolem brutální televizní hry, která se odehrává v „daleké“ budoucnosti na konci roku 2010. Zahrnuje lovení a likvidaci zločinců pro potěchu diváka.

Na poměry filmů z osmdesátých let je dost brutální, ale u Běžícího muže se dá zažít slušná porce zábavy. V rámci dystopických filmů je krásně přehnaný a skoro komediální. Schwarzenegger je v hlavní roli více než solidní, premisa je přímočará a uspokojivá a sci-fi prvky se dobře snoubí s akčními sekvencemi.

8. Železný Schwarzenegger (1977)

Ano, jde o sportovní snímek a současně dokument, takže se odlišuje od všech dalších kusů tohoto výběru. Je hlavně o kulturistice a soutěži Mr. Olympia v roce 1975, přičemž Schwarzenegger – několik let předtím, než dosáhl průlomového úspěchu jako herec – se stává ústředním tématem.

Zaprvé jde o zajímavý pohled na tento typ soutěže, který stojí i jinak docela stranou. Zadruhé je překvapivě vtipný a dá se na něj mnohdy odkazovat kvůli množství rozhovorů. Přes dávnou dobu vzniku funguje i dnes dobře a nepřesáhne 90 minut. Je tedy svižný a poutavý, jednou za čas stojí za připomínku.

7. Poslední akční hrdina (1993)

Tato akční komedie přišla s myšlenkou mnohovesmíru tak nějak dávno předtím, než to bylo cool. V některých ohledech jde tak o průlomový kousek, který na svůj ohlas musel chvíli počkat. V době uvedení totiž nevybočil z normálu. Arnie tu dostává příležitost udělat si legraci sám ze sebe, když hraje jak svou verzi, tak postavu, která je ve světě Posledního akčního hrdiny fiktivní; podobá se jiným rolím, které Schwarzenegger hrál.

Do světa akčních hrdinů se tu přenese malý chlapec a jeho akční oblíbenec se pak dostane do „skutečného světa“. Výsledkem je pochopitelně chaos, akce a komedie. Je to hloupé, ale zároveň chytřejší, než byste možná čekali. A i když ke konci trochu ztrácí spád, většina tohoto akčního/komediálního filmu je velmi zábavná a neměli byste ji přehlédnout.

6. Barbar Conan (1982)

Barbar Conan je špičková fantasy akce, která byla pro Arnolda klíčová. Byl to totiž první úspěšný film, do kterého byl obsazen. A asi nebylo možné najít herce, který by se na Howardova Conana hodil lépe. S prologem o Atlantidě z úst Conanova kronikáře a hudbou Basila Poledourise se nelze divit, že se v zásadě jednoduchý snímek o pomstě stal klasikou žánru.

Dnes může Conan mnoha lidem připadat jednoduchý a kýčovitý. To však patří k vlastnostem žánru, protože autor Conana zemřel v roce 1936. Barbar Conan je nedokonalý, současně však velmi zapamatovatelný film. Dělá to, co potřebuje, dobře vypráví svůj jednoduchý příběh o pomstě a zároveň je přiměřeně zábavný a akční. Je také hezké vidět Schwarzeneggera v popředí ve fantasy filmu, který poněkud kontrastuje s jeho běžnějšími sci-fi filmy.

5. Total Recall (1990)

Díky Conanovi a dalším snímkům z 80. let byl Schwarzenegger v 90. letech velkou událostí. Právě Total Recall se postaral, že dekádu zahájil na silné notě. Jedná se o další divoký sci-fi film, který využívá Schwarzeneggera v celé jeho kráse, přičemž jeho energie a fyzická síla se dobře snoubí s typickou gonzo režií Paula Verhoevena.

Příběhově je Total Recall na akční scifi docela ohromující. Zkoumá rozdíly mezi skutečnými a implantovanými vzpomínkami jednoho muže, který se zaplete do spiknutí, jež ho zavede na Mars, aby našel odpovědi. Je to ten typ filmu, který možná bude potřebovat druhé zhlédnutí, aby ho člověk plně pochopil a ocenil. Ale i pro ty, kteří ho pochopí po jednom zhlédnutí, bude pravděpodobně vícenásobné zhlédnutí stejně přínosné.

4. Komando (1985)

I když možná nemá nejlepší akci z celé Arnoldovy filmografie, jde asi o snímek s jejím největším množstvím. Možná by se dal označit za Conana v současnosti. Je tak přímočarý a jednoduchý, jak jen filmy tohoto druhu bývají, a sleduje zkušeného člena komanda jménem John Matrix, který se nezastaví před ničím, aby zachránil svou dceru poté. Tu unesou teroristé, aby Matrixe donutili splnit jejich požadavky.  

Každý, kdo touží po čisté, téměř nepřetržité akci, se u Komanda určitě pobaví, i když je to film na hranici komedie. Je prakticky nemožné ho brát vážně (možná záměrně, ale těžko říct). O jeho kvalitách se dá diskutovat, ale množství zábavy, které do něj režisér nacpal, je nepopiratelné. Hodina a půl hlášek, výbuchů a střelby z něj dělá spolehlivě nadupanou zábavu, na kterou se dá dívat znovu a znovu.

3. Terminátor (1984)

Terminátor ukázal že Barbar Conan nebyl náhoda. Pár let po uvedení Conana upevnil Arnolda coby nezpochybnitelnou akční hvězdu a také ukázal jeho schopnost zahrát okamžitě kultovního padoucha. Je to nezastavitelný kyborg z budoucnosti s jediným cílem: zabít ženu jménem Sarah Connorová dříve, než stihne porodit člověka, který jednoho dne bude mít šanci ukončit futuristickou válku vedenou stroji proti lidstvu.

Ze Schwarzeneggera jako herce a režiséra Jamese Camerona udělal Terminátor legendy ve svých oborech. Film doslova září, protože působí vzrušujícím, vynalézavým a velkolepým dojmem, a přitom je natočen se skromnými prostředky. Odstartoval sérii, která má své vzestupy i pády, ale původní film z roku 1984 zůstává nespornou klasikou.

2. Predátor (1987)

Predátor je další klasikou, která přináší drsnou a brutální akci spolu s jednoduchým, ale přesto nápaditě chytrým sci-fi příběhem. Na začátku se trochu podobá právě Komandu, to vše předtím, než se přeřadí na jinou kolej. Pak odhalí, že z elitních vijáků podnikajících misi v džungli se stala kořist, kterou loví jakýsi mimozemský lovec.

Je to série, v níž se originál cítí jako nepopiratelně nejlepší, a právě čistota premisy plus knockoutující závěrečný akt, který je v podstatě soubojem Schwarzenegger vs. Predátor, z ní dělají tak neustále příjemnou a napínavou podívanou. Predátor opravdu nikdy neomrzí a prostě funguje od začátku do konce ve všech směrech, které akční/sci-fi/horor/thriller potřebuje. Filmy z osmdesátých let svého druhu opravdu nejsou o moc lepší než tento.

1. Terminátor 2: Soudný den (1991)

Jakkoli jsou filmy jako Predátor a Terminátor skvělé, nejlepším filmem, ve kterém se Schwarzenegger kdy objevil, pravděpodobně zůstane druhý Terminátor. Na rozdíl od původního filmu z roku 1984 si zde zahrál hrdinného kyborga, kterého lidský odboj posílá zpět v čase jako ochránce budoucího vůdce odporu. Bojuje proti ještě elitnějšímu robotickému zabijákovi. Ten má Johna Connora naopak zabít a je tedy „jen otázkou, který z nich ho dostihne dřív.“

Je to fenomenální příběh o cestování v čase, možnostech stroje i povaze lidskosti. Soudný den uspěl i proto, že je větší a výbušnější než první film, a přitom má stále dobře vyprávěný příběh a nezapomenutelné postavy. James Cameron v tomto díle pálil na všechny strany a Schwarzenegger pravděpodobně nikdy nepodal lepší výkon, což z tohoto filmu dělá hercův celkově nejlepší snímek. Za pozornost rozhodně stojí i výroční nebo režisérská verze, která doplňuje některé momenty pro ještě hlubší dopad vztahu dvojice a terminátora.

Dále si přečtěte:

slepici-ulet

10 nejakčnějších animáků

Většina odborníků na animaci tvrdí, že to není žánr, ale médium. Ačkoli je animace často mylně považována za čistě „dětskou zábavu“, jedná se pouze o jinou formu vyprávění příběhů, která často dává tvůrcům a umělcům

Přečíst »
slecna-bestie-2020

10 slasherů vynikajících od začátku do konce

Od svého počátku se Šmírákem, Psycho a italskými gallo filmy se slashery staly ve velké míře základem hororového žánru. Bezprostředně po thrilleru Johna Carpentera Halloween z roku 1978, který se ani tak neřídil žádnou formulí,

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*