10 nejlepších mezinárodních found footage snímků

rec-2

Filmová technika „found footage“ je jedním z nejinovativnějších vývojových trendů v kinematografii za posledních 50 let. Její počátky sahají do 60. let 20. století a je spojena hlavně s horory. Může za to využití v exploatačním hororu Cannibal Holocaust z roku 1980. V mainstreamu pak slavila obrovský úspěch fenoménem The Blair Witch Project z roku 1999.

Snímky tohoto typu jsou prezentovány jako „skutečné“ záběry zachycené konkrétními postavami. Jsou tedy vždy z perspektivy první osoby namísto externího kameramana, který vševědoucím pohledem snímá realitu v rámci tradičního filmu. Obliba found footage vzrostla hlavně díky hororům po roce 2000. Metodu ovšem využívají i další žánry, buď jako částečné provedení filmu samotného, nebo jako vnitřní rekvizitu.

Obsah návodu

10. Buď moje kočka: Dopis pro Anne (2015) Rumunsko

Dopis pro Anne je rumunský psychologický horor z roku 2015, jehož autorem a režisérem je Adrian Tofei. Sleduje Adriana (Țofei), začínajícího filmaře posedlého Anne Hathaway, který se ji snaží přesvědčit ke spolupráci tím, že natočí ukázkový film, v němž místo ní použije rumunské herečky. V průběhu filmu se však stále více projevuje Adrianova labilita a on začne své herečky vystavovat velkému nebezpečí.

Ve své roli je neuvěřitelně znepokojivý, střídavě vyjadřuje téměř dětskou nevinnost a nebezpečně sadistické sklony. Styl found footage je tu perfektně využit, herecké výkony a charakteristika postav jsou velmi realistické, což ještě umocňuje kombinace scénáře a dialogové improvizace. Jako první rumunský found footage horor je tak Dopis pro Anne, silným příkladem velmi povedeného zástupce tohoto žánru.

9. Banned from Broadcast: Saiko! The Large Family (2009) Japonsko

Japonský horor od režiséra Toshikazu Nagae patří do série „Banned from Broadcast“. Byl prezentován coby dokument západní filmařky (Veronica Addison), jehož středobodem je početná rodina, u níž se postupně ukazuje, že skrývá temná a zlověstná tajemství. S problémy, od smrti bývalého patriarchy až po řadu nehod, které sužují děti, se začíná jevit jako prokletá, ať už nadpřirozenem, nebo něčím ještě temnějším

The Large Family je zcela unikátní mockumentary (tedy snímek prezentující dokumentárním stylem fiktivní události), který v divácích buduje pocit znepokojení skrze zatajení zásadních informací. Je rafinovaný, znepokojivý a také bezchybně sestříhaný. Dokonale tak napodobuje styl západních dokumentů, které exotizují japonskou kulturu. Pro diváky, kteří rádi znovu sledují filmy a teoretizují o nich, je The Large Family nedoceněný a nesmírně zajímavý mezinárodní počin tohoto žánru.

8. The Devil´s Doorway (2018) Irsko

Ďáblova brána je irský horor z roku 2018, jehož režisérkou a spoluscenáristkou je Aislinn Clarke. V roce 1960 sledujeme dva katolické kněze, otce Thomase (Lalor Roddy) a otce Johna (Ciaran Flynn). Ti jsou vysláni do magdalénské prádelny, aby vyšetřili údajný zázrak se sochou Panny Marie plačící krev. Zde jsou silně konfrontováni se známkami nadpřirozena a okultismu.

Snímek využívá hororových prvků k tomu, aby prozkoumal témata misogynie a institucionální korupce v mimořádně temném aspektu irské historie. Zároveň odvádí vynikající práci v ohledu dobové přesnosti. Zvukový i vizuální design fantasticky oživuje příběh ze 60. let. Pozadu nezůstávají ani velmi silné herecké výkony, zejména Lalora Roddyho v roli morálního, ale vyčerpaného otce Thomase a Heleny Bereenové jako zlověstné matky představené ústavu. Ďáblova brána je z hlediska sociálního i politického angažovaný snímek, který zobrazuje historické zlo páchané na zranitelných irských ženách, a představuje svěží pojetí náboženského hororu.

7. [REC] 2 (2009) Španělsko

Španělský horor z roku 2009, jehož autory a režiséry jsou Jaume Balagueró a Paco Plaza. Navazuje hned na události prvního dílu. Sledujeme tak skupinu policistů a kněze, kteří dostali za úkol prozkoumat zamořený bytový dům z prvního filmu a získat krev posedlé ženy. Zatímco první díl byl spíše zombie filmem, [REC] 2 děj rozšiřuje a soustředí se na témata posedlosti démony.

Vzhledem k tomu, že scénář a režii má na svědomí stejná režisérská dvojice jako u prvního filmu, obsahuje [REC] 2 mnoho stejných předností. Snímek má vynikající spád, je velmi intenzivní a obsahuje několik chytrých konceptů, které umocňují využití found footage. Jde hlavně o skryté doupě, v němž se nachází démon, který je vidět pouze prostřednictvím režimu nočního vidění kamery. Výsledkem je poutavé a děsivé hororové pokračování, které dělá čest originálu a zároveň je skvělým příspěvkem do mezinárodního kánonu.

6. Man Bites Dog (1992) Belgie

Francouzsky mluvený belgický satirický mockument z roku 1992, který napsali, režírovali a v němž si zahráli Rémy Belvaux, André Bonzel a Benoît Poelvoorde. Sledujeme tu štáb dokumentaristů sledující zločiny sériového vraha (Benoît Poelvoorde). Současně se do nich stále více sami zaplétají. Vidíme Benoîtův všední každodenní život a jeho zločiny, které se střídají v rámci černé komedie.

Film upoutal svým grafickým a bezútěšným násilím, takže byl v mnoha zemích cenzurován nebo rovnou zakázán – ve Švédsku a Irsku. Tato stránka filmu je však velmi záměrná a účelná a představuje ostře satirickou kritiku posedlosti médií násilím. Snímek vznikl v nezávislé produkci s minimálním rozpočtem, u fandu extrémní kinematografie získal rychle status kultovní klasiky. Jedná se současně o jeden z prvních a hned nejlepších mezinárodních snímků tohoto žánru.

5. Gonjiam: Haunted Asylum (2018) Jižní Korea

Jihokorejský horor z roku 2018 vzniknuvší pod režijní taktovkou Jung Bum-shika. Skupina městských průzkumníků vedených Ha-joonem (Wi Ha-joon), majitelem hororové webové stránky, vysílá v živém streamu výpravu do nechvalně známé opuštěné psychiatrické léčebny Gonjiam. Vede je samozřejmě předpoklad, že uvnitř straší. Velitel sám zorganizuje několik paranormálních mystifikací, s nimiž se posádka setká. Záhy se však objeví i další, které nepochází z jeho rukou.

Jihokorejská kinematografie zásobuje mezinárodní scénu kolikrát vynikajícími kusy, vzpomeňme jen na fenomén Hry na oliheň. Haunted Asylum je jedním z nejúspěšnějších jihokorejských hororů vůbec. Ačkoli začíná velmi pomalu, aby představil své postavy a místo, jakmile začnou děsy, mění se v neúprosnou děsivou podívanou. Najdete tu efektivní lekačky i kreativní využití prostředí a stylu natáčení GoPro kamerou.

4. Noroi: The Curse (2005) Japonsko

Hororový mockument od Kōji Shiraishi. Snímek se zaměřuje na paranormálního badatele a dokumentaristu Masafumiho Kobajašiho (Jin Muraki). Ten vyšetřuje případ týkající se záhadných zvuků dětského pláče vycházejících z domu ženy jménem Junko Ishii (Tomono Kuga). V doprovodu a za pomoci herečky Mariky Matsumoto se postupně noří do zvláštního spiknutí zahrnujícího posedlost démony a psychické schopnosti.

Noroi je mnohými považován za jeden z nejlepších hororových mockumentů vůbec. Je sestříhán tak, jako by se jednalo o skutečný dokument, přičemž jako falešný je rozeznatelný pouze díky svému nadpřirozenému obsahu. Po celou stopáž udržuje konzistentní děs a přidává vyloženě hororové obrazy. Ty ještě umocňuje špatná kvalita obrazu.

3. [REC] (2007) Španělsko

Zombie horor od Paco Plaza a Jaume Balagueró je prezentován jako syrový záznam dokumentárního pořadu sledujícího tým nočních hasičů, který uvádí žena jménem Ángela (Manuela Velasco). Když však tým dorazí k obytnému domu, je konfrontován s náhlou karanténou, která všechny uvězní uvnitř budovy postižené zombie virusem.

Tento snímek je obecně považován za jeden z nejlepších found footage hororů vůbec a to hlavně díky naprosto vynikající atmosféře. Tu ještě přiživují klaustrofobické lokace a energická kamera. Obsahuje funkční lekačky i groteskní body horor, takže dokáže vyděsit i ty nejzkušenější hororové fanoušky.

2. Trollhunter / Lovec trollů (2010) Norsko

Temný fantasy film od André Øvredala. Skupina studentských dokumentaristů se snaží natočit film o Hansovi (Otto Jespersen). Původně se domnívají se, že muž je nelegálním pytlákem medvědů. On jim však prozradí, že je lovcem trollů a studenti se ponoří do tajného světa bizarních fantaskních bytostí, o nichž se domnívali, že jsou jen předmětem mýtů a pohádek.

Snímek se jasně inspiroval norským folklórem, obsahuje vyobrazení a odkazy na mnoho různých druhů trollů, od obrovského horského po smečku mnohem menších jeskynních. To přináší velmi příjemnou podívanou, přestože efekty nepatří ke špičce. Výsledek je tak jedním z nejlepších found footage mockument snímků, které současně nejsou hororem.

1. Lake Mungo' (2008) – Austrálie

Hororový mockument napsaný i režírovaný Joelem Andersonem. Tématem je smrt šestnáctileté Alice Palmerové (Talia Zuckerová) a následná víra její rodiny, že v jejich domě straší. K jejich zděšení vedou tyto projevy k odhalení temných a existenciálně děsivých tajemství, která dcera před vlastní smrtí skrývala.

Jedná se o jeden z nejsmutnějších a nejatmosféričtějších hororů, jaké kdy byly natočeny. Snímek plyne dost pomalu, mistrně buduje pocit strachu až do šokujícího vrcholného odhalení. Citlivě a vyzrále zkoumá témata smutku, studu a smrtelnosti a odhaluje, že jeho nadpřirozená zápletka je ve skutečnosti mnohem jedinečnější a srdcervoucí, než se zpočátku zdá.

Dále si přečtěte:

168 hodin končí

Na ČT končí pořad 168 hodin. Proč?

Pořad 168 hodin na České televizi končí a nebude zařazen do podzimního programu. Tento krok byl rozhodnutím generálního ředitele ČT Jana Součka ve spolupráci s vedením divize Zpravodajství a publicistiky a divize Programu. Přestože pořad

Přečíst »
brighton-rock

10 nejlepších britských noir filmů

Žánr noir, známý chytrým vyprávěním a ostrými dialogy, se rychle stal velmi populárním, hlavně pak v kombinaci s detektivkou. Boom zažil na počátku 40. let, kdy se odehrála řada palčivých historických událostí. Tyto snímky jsou známé tím,

Přečíst »
Co se bude vysílat na Nově v létě?

Co se bude vysílat na Nově v létě?

Nova už dávno najela na letní program. Jeho páteř tvoří seriály Policie Modrava, Specialisté, Výměna manželek a mnoho dalších. Mimo to najdete v létě na obrazovkách i reprízy oblíbených pořadů, populární filmy a další. Na co konkrétně se tedy můžete těšit? […]

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*