10 nejdražších filmů, které byly kdy natočeny

10 nejdražších filmů, které byly kdy natočeny
Výběr desítky nejdražších filmů, jaké kdy byly natočeny.

Co vás napadne, když se vysloví „Hollywood“? Předávání Oscarů? Plné kinosály? Oblíbení herci jako George Clooney nebo Margot Robbie? Tohle všechno se nějakým způsobem vztahuje k milionům dolarů, protože je to nakonec vždycky showbyznys. Filmový průmysl patří k těm nejdražším na světě. Rozpočty snímků se dávno udávají v desítkách až stovkách milionů, tržby pak v miliardách.

Obsah návodu

Nejdražší z drahých

Snad každý má občas rád dobrou komedii nebo thriller. Ty největší rozpočty ale spolehlivě polykají akční, fantasy a scifi snímky. Není se čemu divit, protože vytvářet celé vesmíry, superhrdiny s jejich schopnostmi a procházet se po kosmických lodích, to stojí hodně. Moderní technologie výrobu filmů velmi urychlily, nutně se to ale projevilo na rozpočtu. Protože právě efekty toho „sežerou“ nejvíc.

10. místo: Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Náklady: 300 milionů dolarů

Spolu s Ligou spravedlnosti a Piráty s Karibiku: Na konci světa se Poslední z Jediů vyšplhal tržbami celosvětově na více jak 1,3 miliardy dolarů. Sledujeme v něm osudy Luka Skywalkera a nové ženy(dívky), která vykazuje velmi silné spojení se Silou. I když měl film nejmenší rozpočet z celé nové trilogie, publikum si užívalo speciální efekty i příběh jako celek. Ukazuje se ovšem, že rozpočet neznamená automaticky to nejlepší.

9. místo: Avengers: Infinity War (2018)

Náklady: 325 milionů dolarů

S tímhle kouskem Marvel opravdu zabodoval. Podařilo se mu propojit příběhové a vývojové linky z více jak dekády samostatných superhrdinských snímků, a to ve společném boji proti šílenému Thanosovi. Avengers mu tak musí zabránit v získání všech šesti Kamenů nekonečna, pomocí kterých chce vymazat z existence polovinu populace vesmíru. Globální tržby gigantického souboje o osud vesmíru dosáhly 2 miliard dolarů, což ještě překonalo pokračování Avengers: Endgame.

8. místo: Rychle a zběsile 10 (2023)

Náklady: 340 milionů dolarů

Série rychlých aut a honiček pokračuje už více jak dvě dekády po prvním díle. Desáté pokračování ságy o ilegálních závodech utržilo celosvětově více jak 700 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že jde jen o dvojnásobek nákladů, to nevypadá na přílišný zisk. Dokud bude ale Vin Diesel toužit pomstít se dalšímu padouchovi (v tomto případě Jason Momoa), asi budou přibývat další a další díly.

7. místo: Avatar: Cesta vody (2022)

Náklady: 350 milionů dolarů

Tento trhák je visuálním důkazem, jak může vysoká cenovka znamenat skutečně rozdíl. Vizionář James Cameron použil zcela revoluční technologii, se kterou vytvářel hlavně ohromující podvodní scény a akční pasáže s neuvěřitelnými detaily. Dosáhl tak pro své publikum pocitu, že nejde o triky, ale skutečné záběry fiktivní Pandory podvodní kamerou. Nejde o jediný případ, kdy musel tvůrce se svým záměrem čekat na potřebný stupeň vývoje techniky. Odnesl si zaslouženého Oscara za nejlepší film. Vzhledem k tomu, že jde hned za prvním Avatarem a Avengers: Endgame o nejvýdělečnější film historie, šlo o dobře investované prostředky.

6. místo: Avengers: Endgame (2019)

Náklady: 356 milionů dolarů

Když tohle přišlo do kin, fanoušci sály doslova bombardovali. Tříhodinová sága spojující marvelovské univerzum taky vydělala po celém světě 2,7 miliardy dolarů a v závěrečné bitvě (jedné z největších v historii filmu) se všechny postavy setkaly najednou. Nemluvě o tom, že závěr způsobil fanouškům potoky slz dojetí. Chvíli se tak Endgame ocitla na trůnu výdělečnosti, dokud nebyla poražena předchozím Avatarem.

5. místo: Avengers: Věk Ultrona (2015)

Náklady: 365 milionů dolarů

Další Marvel na seznamu? Koho to sakra překvapuje? Tyhle filmy jsou naprosto okouzlující a jejich efekty vás obvykle nutí zapomenout na to, že věci na plátně vlastně nejsou skutečné. I když šlo o nejdražší snímek v produkci Marvelu, v kinech si moc dobře nevedl.

4. místo: Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Náklady: 379 milionů dolarů

Coby čtvrtý snímek pirátské ságy si v kinech příliš dobře nevedl. Kapitán Jack Sparrow hledající Pramen věčného mládí a přinucený vstoupit na loď Queen Anne´s Revenge obávaného Černovouse vydělal doma ‚jen“ 241 milionů dolarů. Při aplikaci prosté matematiky je to jasný náznak, že by nebylo od věci tuto sérii už ukončit. Faktem je, že Deppův Jack Sparrow bude vždycky kultovní, což mu zaručilo už Prokletí Černé perly.

3. místo: Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Náklady: 416 milionů dolarů

Do produkce posledního filmu kultovní série putovalo celkem hodně prostředků. Vzhledem k tragické smrti Carrie Fisher a dalším změnám v obsazení se snímek sotva dostal do zisku. I když utržil více jak miliardu dolarů, stále zaostával za dalšími díly této franšízy. Není však důvod zoufat, fandové si mohou Sílu v různých podobách vychutnat v mnoha animácích z produkce Disney+.

2. místo: Jurský svět: Zánik říše (2018)

Náklady: 432 milionů dolarů

Tři roky po zničení Jurského světa se Owen a Claire vrací na ostrov, aby zachránili zbývající zvířata před vulkanickou hrozbou. Jde o druhý snímek trilogie Jurského světa a podle kritiků se příliš nepovedl. Rozpočet šel samozřejmě hlavně na CGI, výbuchy a další efekty. Přes zmatený i nelogický scénář se však tržby přehouply přes 1 miliardu dolarů.

1. místo: Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Náklady: 533 milionů dolarů

Prosíme znělku Johna Williamse, trůn nejdražších snímků zatím ovládají Star Wars. Protože šlo o první snímek této série pod střechou studia Walta Disneyho, produkce rozhodně nešetřila. Rozpočet zatím nejdražšího filmu kinematografie se nakonec odrazil i v držbách, takže film vydělal více jak 2 miliardy. Protože se na plátně objevil i Harrison Ford jako pašerák Han Solo a Carrie Fisher coby princezna (a generálka) Leia Skywalker Organa Solo, fanoušci mohli doslova šílet. Kombinace nostalgie starých postav a jejich nových osudů upevnila to, proč je tato série jednou z nejúspěšnějších v historii.

Dále si přečtěte:

Nejznámější filmy a pohádky české scény

Pohádky se staly nedílnou součástí české kultury a rozhodně jsou něco, na co bychom měli být pyšní. Ovlivňují nás už po několik generací a je vždy krásné sejít se s rodinou a zapnout si staré známé Tři oříšky pro Popelku. Které filmové pohádky jsou ale nejznámější?   […]

Přečíst »
Jak funguje IPTV

Jak funguje IPTV

Internetová televize (IPTV) je moderní forma televizního vysílání, která využívá internetový protokol (IP) k přenosu televizního obsahu. Tento inovativní způsob distribuce televizního obsahu nabízí uživatelům širokou škálu programů a služeb přímo prostřednictvím internetového připojení. V

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*