15 detektivních seriálů, které lze sledovat opakovaně

poker-face
Detektivních seriálů, zejména těch o záhadných vraždách, je celá záplava. Každý má koneckonců rád klasické detektivky.

Detektivních seriálů, zejména těch o záhadných vraždách, je celá záplava. Tento žánr zažívá oživení díky filmům jako Na nože a Knives Out a Na nože: Glass Onion. Každý má koneckonců rád klasické příběhy o tom, kdo vraždí, a ty byly originálním způsobem zpracovány v řadě nových seriálů i klasických kusech.

V některých případech nabízejí natolik kvalitní zpracování, že na ně můžete koukat znovu i po znalosti řešení. To proto, že v nich existují stopy, jemné nuance a další prvky, které mohou diváci při opětovném sledování zachytit. Některé seriály jsou obzvláště složité, takže při druhém, dokonce i třetím sledování se může změnit vnímání toho, že víte, jak věci nakonec dopadnou.

Obsah článku:

15. Temný případ / True Detective (2014-)

Antologické kriminální drama vypráví v každé sérii jiný příběh, s novým prostředím a novými postavami. První a třetí sezóna jsou pravděpodobně celkově nejlepší a dají se nejlépe dávat opakovaně. Hlavně první série, která se přelévá mezi současností a minulostí, když jsou dva bývalí vyšetřovatelé z oddělení vražd požádáni, aby si připomněli podrobnosti o odloženém případu. Vražda ženy z 90. let by mohla mít něco společného s novou sérií. Oba detektivové spolu už desítky let nemluvili, ale protože spisy k případu byly zničeny během hurikánu, jsou jejich vzpomínky jedinou nadějí na vyřešení.

Dvojice Woody Harrelson a Matthew McConaughey je v této sezóně skvělá a další „jízda“ přináší stopy a náznaky, které fanoušci napoprvé přehlédli. Třetí série, v níž se Mahershala Ali objeví v roli bývalého policejního detektiva, který je vyslýchán kvůli starému případu, je mezitím stejně strhující a má svůj vlastní jedinečný náboj. Vzhledem k tomu, že se časová osa v této sezóně přehoupne přes tři desetiletí, je se stále na co těšit.

14. Veronica Mars (2004-2019)

Teenagerovských dramat už bylo hodně, ale žádné nebylo tak dobré jako Veronica Mars. Teenage noirové mysteriózní drama sleduje titulní postavu (Kristen Bell) studentku střední (později vysoké) školy, která po nocích pracuje se svým otcem detektivem jako soukromé očko. První série jsou celkově nejlepší, protože se soustředí na záhady trvající celou sérii. Divák má tak při opakování spoustu příležitostí hledat stopy, které napoprvé přehlédl.

Při druhém sledování si možná ještě víc užijete také vývoj postavy, která dospívá a nachází vlastní „kůži“. Seriál byl tak populární, že si vytvořil kult vedoucí v roce 2014 k natočení celovečeráku a pak vzkříšení pro osmidílnou čtvrtou sérii.  

13. Castle (2019-2016)

Jeden z nejsledovanějších a nejžhavějších krimiseriálů. Castle se stal jedním z prvních svého druhu, který kombinoval komedii, romantiku, detektivku a psychologický thriller. Sleduje spisovatele detektivních bestsellerů Richarda Castla (Nathan Fillion), který využívá svého vlivu u starosty, aby mohl stínovat začínající detektivku newyorské policie Kate Beckett (Stana Katic ) a řešit zločiny. Jejich neochotné partnerství později vyústí v milostný vztah. Vyšetřování vraždy Kateiny matky však zůstává hlavní premisou seriálu, která se postupem času rozšiřuje a komplikuje a s každou další sezónou zvyšuje kvocient napětí.

Castle si získal popularitu mezi fanoušky žánru díky zkoumání různých neobvyklých subkultur a unikátních zločinů napříč New Yorkem. S osmi sezónami a 173 epizodami je tento počin zcela vyčerpávající, a proto stojí za opakované sledování kvůli ansámblu postav a jejich příběhům. Stejně jako rozkošná chemie na obrazovce mezi Fillionem a Stanou, která jim také vynesla několik ocenění.

12. Podle skutečné události / Based on a True Story (2023-)

Jeden z nejlepších seriálů coby komediální thriller, který stojí za to si pustit znovu, abyste si připomněli, kde vše skončilo. Identita vraha je sice odhalena poměrně brzy, ale je hrozně zábavné zamyslet se nad okamžiky, které tomuto odhalení předcházely, a zjistit, jestli je na co navazovat.

Seriál se může pochlubit komediálním prvkem, díky němuž je tato mysteriózní podívaná temná a vtipná zároveň, má jedinečnou a moderní premisu spolu s talentovaným hereckým obsazením. Ti, kteří mají rádi netradiční, moderní příběhy o záhadných vraždách, ocení po nějakém oddechu druhé kolo.

11. Nevyřešené záhady / Unsolved Mysteries (1987-)

Je neuvěřitelné, že některé z případů, o nichž se v pořadu Unsolved Mysteries mluvilo, jsou stále součástí veřejné konverzace, zatímco jiné byly od té doby vyřešeny, a to i s pomocí samotného pořadu. Dokumentární seriál o záhadách se vysílal v letech 1987-2002, kdy několikrát změnil produkci. Poté se v letech 2008-2010 vrátil na stanici Spike. Poslední rebootová iterace pro Netflix běží od roku 2020.

Všechny případy jsou jedinečné, od odložených případů pohřešovaných osob, které se nikdy nepodařilo najít, až po konspirace, paranormální aktivity, pozorování UFO a další. Nejlepší na něm je, že lze episody sledovat v libovolném pořadí a kdykoli. Neexistuje žádná návaznost. Nejnovější příběhy nabízejí osvěžené zaměření. Od první epizody první série o záhadné smrti Reye Rivery přes vzpomínky obyvatel okresu Berkshire na incident s UFO v Berkshire v roce 1969 až po mrazivý příběh ženy, která zemřela podivnou smrtí v hotelovém pokoji v Norsku, je každý příběh poutavější než ten další.

10. To je vražda, napsala / Murder, She Wrote (1984-1996)

Jeden z nejklasičtějších detektivních seriálů vůbec se nevysílá už téměř tři desetiletí, takže je zralý na pořádné připomenutí. Prožijte znovu případy, které vyšetřovala a řešila autorka detektivek a amatérská detektivka Jessica Fletcherová (Angela Lansburyová). Příběh, který Lansburyové vynesl 10 Zlatých glóbů a tucet nominací na cenu Emmy, je úžasný. Ústřední postavou je starší ovdovělá žena, která po odchodu do důchodu jako učitelka angličtiny nachází novou chuť do života.

Vzhledem k tomu, že seriál měl předtím v hlavní roli ženu, což bylo v kriminálních seriálech běžné, byla Vražda, napsala v mnoha ohledech průlomová. Díky přesvědčivým smyšleným případům a tunám stop, které mohou diváci sledovat, je to typ pořadu, při jehož sledování si diváci mohou hrát na detektivy. Vraždu, napsala je zábavné sledovat znovu po všech těch desetiletích. Připomeňte si seriál, který inspiroval tolik pozdějších kusů.

9. Poker Face (2023-)

Seriál Poker Face vytvořil Rian Johnson, který stojí za hity jako Knives Out nebo Glass Onion, a v jeho centru stojí Charlie (Natasha Lyonne). Mladá žena se zvláštním darem: dokáže se na někoho podívat a okamžitě poznat, že lže. Když však ostatní chtějí využít jejího talentu k nekalým účelům a ona se dostane do potíží, dá se na útěk. Pokaždé, když se Charlie na své cestě ocitne na novém místě, setkává se s jedním zločinem za druhým, které pomáhá řešit.

Fanoušci rádi sledují pořady jako Poker Face a hádají, co vedlo k událostem, které se staly. Při opětovném sledování epizod mohou objevit stopy, které jim unikly, nebo jemné detaily, které ukazují, jak chytře je seriál napsaný. Každá epizoda má jedinečný vzhled a atmosféru, od hororu po komedii, přičemž některé jsou temnější než jiné. Opakování tak pomáhá udržet si přehled i o širším, zastřešujícím příběhu a dává další příležitost vychutnat si skvělé výkony Lyonneové i dlouhého seznamu talentovaných hostujících hvězd.

8. Batman / Batman: The Animated Series (1992 - 1995)

Pro každého fanouška Tem Temného rytíře je tento animovaný seriál z 90. let povinností a vyžaduje několikeré opakované zhlédnutí. A to i kdyby jen z nostalgie. Animovaný Batman vychází ze stejnojmenného superhrdiny DC Comic a dalších přidružených postav vytvořených Bobem Kanem a Billem Fingerem. Gothamský rytíř tu vymetá své město od zločinu, přičemž využívá svých slídilských schopností, ovládání techniky, neuvěřitelných vychytávek a sluhy Alfréda.

Během tří sezón se stal průkopnickým seriálem o superhrdinech díky svému scénáři, hlasovému projevu a hudbě Dannyho Elfmanaa získal několik ocenění. I když byly postavy přetvořeny tak, aby odpovídaly současné společenské kultuře, styl animace a výtvarné zpracování postav zůstaly stejně autentické jako v původních komiksech. Animovaný Batman je také prvním dílem, který navazuje na sdílený DC Animated Universe, jenž dal vzniknout několika navazujícím seriálům, filmům, komiksům, hrám a dalším.

7. Monk (2002-2009)

Seriál Monk se čtyřnásobným držitelem ceny Emmy Tony Shalhoubem v titulní roli sleduje bývalého detektiva policie SFPD, který se stal konzultantem a využívá svou brilantní a jedinečnou mysl a břitké pozorovací schopnosti k vyšetřování zločinů. Adrian Monk však trpí 213 fobiemi a několika dalšími oslabujícími poruchami, které lidem v jeho okolí, zejména jeho asistentce Sharoně (Bitty Schram) a později Natalii (Traylor Howard), znemožňují normálně fungovat a někdy i činí směšnými.

Monkova charakterizace hlavního hrdiny rozbíjí bublinu dokonalého detektiva a představuje „defektního detektiva“ v plné kráse. Díky tomu je velmi reálný a důvěryhodný, což vás nutí sledovat ho dál. Se svým velkým srdcem a přitroublým smyslem pro humor zůstává Monk jedním z nejsympatičtějších televizních detektivů a za svůj seriál získal několik cen Emmy a Zlatých glóbů. Monk, který se zabývá vážnými psychosociálními stavy a rozhovory o duševním zdraví, má zvláštní způsob, jak poskytnout katarzi při každém sledování.

6. Hercule Poirot / Agatha Christie´s Poirot (1989-1996, 2000-2010, 2013)

Seriálová verze Hercule Poirota vychází ze slavné kriminální série Agathy Christie o populárním belgickém detektivovi a je nepopiratelně nejblíže knižní předloze. Seriál sleduje titulního detektiva, který využívá jen velmi málo vodítek a své pozoruhodné detektivní schopnosti k řešení zločinů pro Scotland Yard i po celém světě. Kromě svých „malých šedých buněk“ využívá Poirot (David Suchet) také pomoci svého blízkého přítele a důvěrníka kapitána Arthura Hastingse (Hugh Fraser), své chytré sekretářky Felicity Lemonové (Pauline Moranová) a inspektora Jamese Jappa (Phillip Jackson).

Díky 13 sezónám a 70 epizodám, v nichž jsou prozkoumány téměř všechny původní příběhy a případy, není Poirota nikdy dost. Od detailního vykreslení postavy svérázného detektiva, kterého skvěle hraje David Suchet, přes výtvarné zpracování až po autentičnost vyprávění, je Poirot moderní klasický detektivní seriál, který do puntíku odpovídá původním příběhům Královny zločinu. A i když znáte každou minutu dílů, užíváte si jeho nuance Poirotův humor.

5. Sherlock (2010-2017)

Sherlock z produkce BBC, natočený podle povídek Arthura Conana Doyla, je moderní reimaginací legendárního, fanoušky oblíbeného detektiva a bezesporu jedním z nejlepších detektivních seriálů tohoto století. Odehrává se v současném Londýně a sleduje titulního konzultujícího detektiva (Benedict Cumberbatch), který se spolu se svým věrným společníkem a neochotným spolubydlícím, doktorem Johnem Watsonem (Martin Freeman), pouští do řešení těch nejkomplikovanějších případů s využitím svých geniálních detektivních schopností a s využitím nejmodernějších technologií.

Stejně jako většina procedurálních seriálů se i Sherlock v každé epizodě zabývá novým případem, ale základním tématem zůstává Holmesovo vyrovnání se s jeho úhlavním nepřítelem Jamesem Moriartym (Andrew Scott).

Sherlock se zaměřuje na některé z nejpopulárnějších případů Sherlocka Holmese a je považován za jednu z nejlepších televizních adaptací Doylova díla. I když jsou všechny postavy přepracovány tak, aby odpovídaly současnému prostředí, většina charakterových rysů a dynamiky Holmese a Watsona se odráží od jejich původní tvorby. Kromě neuvěřitelného scénáře a hereckých výkonů vás k Sherlockovi přimějí vracet se i detailně a mistrovsky natočené záběry a výtvarné řešení.

4. Jen vraždy v budově / Only Murders in the Building (2021-)

Tato generace je posedlá podcasty o skutečných případech a tento seriál si z toho dělá legraci za pomoci dvou ikon komedie, Steva Martina a Martina Shorta. Spolu se Selenou Gomez. Charles, Oliver, respektive Mabel, nemají nic společného kromě toho, že všichni bydlí ve stejném domě, kde se neustále dějí vraždy. A všichni jsou posedlí podcasty o skutečných případech. Když se připletou k první vraždě, rozhodnou se spojit síly a založit vlastní podcast, který bude zaznamenávat jejich vlastní vyšetřování, a když se věci stále opakují, začne se to nějak nabalovat jedno na druhé.

Díky spoustě stop, chybných směrů a vtipných momentů je seriál napodruhé ještě vtipnější. Na atraktivitě přidávají i camea a hostující herci, mezi nimiž nechybí nikdo od Stinga po Meryl Streepovou. Jsou to však vtipy a kamarádství mezi třemi hlavními představiteli, které dělají mysteriózní komediální drama tak sledovatelným.

3. Wednesday (2022-)

Od premiéry první sezóny Wednesday uplynulo už trochu vody, a přestože byla obnovena pro druhou sérii, objeví se až někdy letos. To je ideální čas na opětovné zhlédnutí první série nadpřirozeného mysteriózního seriálu o dospívání. Středobodem seriálu je postava Wednesday Addamsové (Jenna Ortega). Wednesday sleduje její začátky na Akademii Nevermore, soukromé škole určené pro vyděděnce se zvláštními schopnostmi.

Wednesday se setkává se strašidelnými událostmi, a když dojde k místní vraždě, snaží se jí s pomocí svých psychických schopností přijít na kloub. Sledovat její proměnu z mladé ženy, která nechce mít nic společného s ostatními dětmi, v někoho, kdo si začne neochotně hledat přátele, je stejně podmanivé jako aspekty záhadné vraždy. Osvěžení by bylo ideální před sledováním 2. série, jakmile bude k dispozici ke streamování.

2. Mindhunter (2017-2019)

Přestože se jedná o jeden z nejzajímavějších psychologických kriminálních thrillerů poslední doby, nebyl Mindhunter obnoven pro třetí sérii. Opakované sledování prvních dvou dílů však bude stejně šokující a ohromující jako při prvním sledování. Zvláště po znalosti faktů.

Na základě skutečných postav a skutečného příběhu o vývoji pojmu „sériový vrah“ pracují agenti FBI Holden Ford (Jonathan Groff) a Bill Tench (Holt McCallany) spolu s psycholožkou Wendy Carrovou (Anna Torvová), aby se pokusili proniknout do mysli mužů, kteří byli zatčeni a obviněni z opakovaných a rituálních vražd.

Postavy jsou založeny na skutečných sériových vrazích a některé dialogy jsou převzaty přímo z přepisů skutečných zločinců. Od Eda Kempera (Cameron Britton) po Charlese Mansona (Damon Herriman) je seriál mistrovskou třídou v obsazování. Každý herec se nejen podobá vrahovi, kterého ztvárňuje, ale je dokonalý až po hlas, manýry a zvláštnosti.

1. Ztraceni / Lost (2004-2010)

Někteří fanoušci Ztracených tvrdí, že pochopili každý aspekt seriálu, jasný jako facka, a nechápou, proč jsou ostatní zmatení. Jiným připadal děj, zvraty a alternativní reality zmatené a nesouvislé. Ať už se diváci řadí do kteréhokoli tábora, nelze popřít, že při druhém sledování Ztracených vystupují do popředí různé nuance a detaily, kterých si možná zpočátku nevšimli. To platí zejména poté, co víte, jak se vše nakonec spojí dohromady.

Dobrodružné sci-fi drama začíná havárií dopravního letadla a sleduje eklektickou směsici přeživších, kteří se snaží zůstat naživu a najít cestu domů. Při průzkumu ostrova však začínají odhalovat podivné osoby a události. Díky početnému hereckému ansámblu, mytologickým prvkům a příběhu, který funguje jako skládačka, kterou se fanoušci musí snažit poskládat na každém kroku, je seriál Ztraceni složitý, existenciální a hluboce strhující.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*