10 nejlepších superhrdinských filmů posledních 5 let

superhrdinske-filmy
Marvel i DC zaznamenaly v posledních letech spíše propad. Přesto se v posledních pěti letech objevily skvělé kusy,

Dá se říct, že žánr superhrdinů dominuje filmovému průmyslu prakticky po celé 21. století. Ačkoli úspěch sérií X-Men a Spider-Man znamenal pro tento žánr oživení, skutečný superhrdinský boom začal v roce 2008. Tehdy byli totiž uvedeni Iron Man a Nolanův Temný rytíř. První z nich otevřel bránu obrovskému filmovému vesmíru MCU. Druhý pak dokázal, že superhrdinské filmy se mohou zařadit mezi velké americké filmy. V posledních pěti letech se však stále častěji objevuje únava z tohoto tématu, protože přišlo více selhání než triumfů.

Na základě vývoje franšíz Marvelu a DC není těžké pochopit, proč kasovní úspěchy zaznamenaly propad. MCU si po Avengers jen těžko vytvářel dostatek nadšení pro své nové projekty: Endgame a chaos ve studiu DC vedl k tomu, že mnoho jejich posledních titulů nedosáhlo dobrých výsledků. Přesto se v posledních pěti letech objevilo několik skvělých snímků tohoto subžánru, které si zaslouží místo v síních slávy.

Obsah návodu

10. Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Režie: Gina Prince-Bythewoodová

V rámci moderních superhrdinských filmů jde o čerstvý závan, protože není založen na postavách Marvelu či DC. Snímek se soustředí na skupinu nesmrtelných bojovníků, kteří se účastnili některých z nejepičtějších bitev v historii lidstva. Charlize Theronová hraje tajemnou vůdkyni skupiny, která je ohrožena, když na jejich schopnosti upozorní bezohledný vládní agent (Henry Melling). Film obsahuje několik skutečně dechberoucích akčních sekvencí, které vyvolávají srovnání s klasikami jako John Wick nebo Matrix.

Old Guard se také skvěle vypořádává s bojem postav s nesmrtelností a dosahuje úrovně emocionálních nuancí, kterých u superhrdinských počinů vídáme jen občas. Vzhledem k tomu, že film byl uveden na Netflixu, nedostalo se mu v kinech takového výstupu, jaký by si zasloužil. I tak lze však očekávat pokračování, v němž se má znovu sejít původní herecké obsazení.

9. Doctor Strange v multivesmíru šílenství (2022)

Režie: Sam Raimi

První film Doctor Strange byl obdivuhodným počinem režiséra Scotta Derriksona, moc se však neodklonil od zajaté marvelovské šablony. Mistrovi hororu Samu Raimimu se však podařilo dodat univerzu pořádně zlověstný nádech. Doctor Strange v Multivesmíru šílenství je tak asi nejděsivějším filmem v celém MCU. Stephen Strange (Benedict Cumberbatch) se tu musí vypořádat s Wandou Maximoff (Elizabeth Olsen), která začala využívat své schopnosti ke zlým účelům. Jeho dobrodružství ho zavede na cestu doslova napříč vesmíry a nevyhnutelně i dalšími verzemi sebe samého. To dovolilo režisérovi posunout vizuální cítění MCU novým a vzrušujícím způsobem.

Přestože se v něm pro fanoušky Marvelu najde několik zábavných easter eggů, působí film stále jako klasický Raimi. Může za to zlomyslný smysl pro humor a praštěné potvory, díky nimž se jeho série Evil Dead stala takovým kultem. Pokud se Kevin Feige rozhodne připravit třetí díl trilogie o Doctoru Strangeovi, doufejme, že Raimiho opět přibere do svých řad.

8. Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Režie: Destin Daniel Cretton

MCU mívá problémy s představováním nových postav, které si okamžitě oblíbíte jako Steva Rogerse (Chris Evans) nebo Tonyho Starka (Robert Downey Jr.)  Shang-Chi a legenda o deseti prstenech slouží ale jako úvod nového hrdiny tak dobře, že není problém si ho v čele MCU představit i nadále. Legenda o deseti prstenech se překvapivě a moudře rozhodla vzdát tradiční šablony o původu postavy ve prospěch okamžité akce.  

V tomto ohledu jde o jeden z nejlepších počinů celého MCU, protože použití boje zblízka je rozhodně napínavější než typické CGI bitvy. Je tak dost škoda, že výroba pokračování tak stagnuje.

7. Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Režie: Cathy Yan

Harley Quinn je jednou z nejoblíbenějších postav seriálu Batman: The Animated Series. Její přdstavení skrze Margot Robbie v Sebevražedném oddíle však moc nevyšlo. Snímek Birds of Prey naštěstí přijal nevyzpytatelný tón a černý humor, který z Harley dělá skvělou postavu, a vydal se v DCEU vhodným R-Rated směrem.

Spinoff na hraný film odkazuje jen velmi letmo a nechává Harley v centru pozornosti. Ta zatím sestavuje tým mladých hrdinů, aby jí pomohli v boji s nelítostným padouchem Romanem Sinioisem (Ewan McGregor).

Výsledkem je velmi zábavná černá komedie, která kombinuje chraplavý cit Deadpoola s intenzivní akcí Johna Wicka. Birds of Prey byl bohužel uveden těsně před uzavřením kin na začátku roku 2020 kvůli obavám z COVID-19. Vzhledem k tomu, že film tolik diváků zaspalo, jde snadno o jeden z nejvíce nedoceněných příspěvků žánru.

6. Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Režie: Joaquim Dos Santos, Kemp Powers a Justin K. Thompson

Říct, že Spider-Man: Across the Spider-Verse čelil obrovským očekáváním, by bylo značně podhodnocené. Původní film Spider-Man: Paralelní světy stal hitem, který byl následně označen za jeden z nejlepších amerických animovaných filmů vůbec. Dvojka je však skutečně Impérium vrací úder série Spider-Verse. Obrovský cliffhanger, kterým se chlubí finále filmu, činí sledování toho, kam se série bude ubírat dál, ještě napínavějším.

Celkově jde o fantastické pokračování už tak fantastického prvního dílu. Film prohlubuje mytologii a zkoumá vývoj Milese Moralese (Shameik Moore) jako superhrdiny, který čelí svým starým i novým povinnostem. I když bylo zábavné sledovat nové iterace Spider-Mana, které se v průběhu dobrodružství objevují, je to právě vztah mezi Milesem a Gwen (Hailee Steinfeld), díky němuž Napříč paralelními světy dosahuje emocionálních vrcholů svého předchůdce.

5. Želvy Ninja: Mutantí Chaos (2023)

Režie: Jeff Rowe

Želví ninjové jsou animovaným kultem 90. let. Dá se říct, že jakmile pokročí filmová technologie, sáhne někdo časem i po této oblíbené čtveřici, respektive pětici, když počítáme i Mistra Třísku. Hrané formě se však dlouho moc nevedlo, protože seriál z produkce Michaela Baye byl obrovským zklamáním.

Animovaný Mutantí chaos přebírá tón, díky němuž byly tak oblíbené právě původní komiksy. Nejde tak jen o vizuálně dynamické dobrodružství, ale i perfektní příběh o dospívání čtveřice outsiderů. Ti v něm konečně nacházejí své místo ve světě. Doplnění Ayo Edebiri jako mladší verze April O’Neilové posloužilo jako zatím nejlepší ztvárnění této postavy na plátně.

Tento návrat želvích hrdinů je tak ideální hned pro několik generací fanoušků. Je tu spousta zpětných odkazů, které ocení fanoušci původních komiksů, a film současně funguje i jako úvod pro mladší diváky, kteří se s postavami setkávají poprvé. Nepřekvapí, že pokračování se máme dočkat už v roce 2026.

4. Sebevražedný oddíl (2021)

Režie: James Gunn

Sebevražedný oddíl byl zcela katastrofálním počátkem DCEU (DC Expanded Universe), který nedokázal využít možnosti spolupráce týmu superpadouchů. Šlo však o skvělý měkký restart, který těžil ze svérázné citlivosti Jamese Gunna. Zatímco Harley i Rick Flagg (Joel Kinnaman) se vrátili z předchozího filmu, představil film nové postavy jako Bloodsport (Idris Elba), Peacemaker (John Cena) a King Shark (Sylvester Stallone). Přestože tu najdete opravdu hodně sprostých vtipů, jde o hluboký příběh o nalezené rodině.

Krom toho také naplno využil svého ratingu R a obsahuje několik opravdu drsných momentů násilí, které mohou zneklidnit i zkušeného fanouška akčních filmů. Gunnovo upřímné nadšení pro komiksovou historii je vzhledem k jeho nové vedoucí pozici ve studiu DC příslibem pro budoucnost postav.

3. Spider-Man: Bez domova (2021)

Režie: Jon Watts

Pokračování příhod Petera Parkera bylo filmovou událostí, která zachránila pokladny kin. Šlo o první film uvedený do kin po začátku pandemie COVID-19, který dokázal celosvětově vydělat přes 1 miliardu dolarů. Není těžké pochopit důvod.

Představa, že si Tobey Maguire i Andrew Garfield zopakují své role a připojí se ke Spider-Manovi Toma Hollanda v novém dobrodružství, je ve své podstatě vzrušující a filmu se podařilo všechny tři herce poměrně dobře vyvážit. Fandy možná překvapilo, že Maguire a Garfield měli ve filmu podstatné role a neobjevili se jen proto, aby se objevili.

I když byl fan service hlavním důvodem, proč byl film tak úspěšný, Bez domova nebyl rozhodně jen prázdnou nostalgií. Film rozvinul hluboký pohled na to, proč je Peterova empatie k ostatním postavám, dokonce i k padouchům, jeho největší silou i slabinou.

2. Strážci Galaxie 3 (2021)

Režie: James Gunn

Třetí díl Strážců posloužil jako dokonalé zakončení. Spíše než aby se zaměřili na dějovou linii Multiversa, která dominovala nedávné historii MCU, vyprávějí velmi osobní příběh o posádce postav, které se snaží zachránit život Rocket Racoonovi (Bradley Cooper). Tragická minulost, kterou se dovídáme skrze flashbacky, snadno ukazuje jedny z emocionálně nejničivějších momentů celé franšízy.

Přestože v posttitulkových scénách je několik náznaků o dalším pokračování, v rámci Strážců Galaxie je cítit skutečný závěr, což je u tohoto žánru poměrně vzácné. Peter Quill (Chris Pratt) má sice před sebou ještě další dobrodružství, ale bylo příhodné vidět, jak v dohledné době předává vůdcovskou pochodeň právě Rocketovi.

1. The Batman (2022)

Režie: Matt Reeves

The Batman je přímočarý neo-noirový thriller zasazený do vesmíru DC, který má svým tónem mnohem blíže k čisté kriminálce a nikoli filmu o superhrinech. Režisér Matt Reeves učinil chytré rozhodnutí vyhnout se opakování příběhu o původu a místo toho se zaměřil na druhý rok Bruce Wayna (Robert Pattinson) jako křižáka v kápi ochraňujícího Gotham City. Film rozvíjí přesvědčivý komentář o tom, jak se Batman naučil, že pomsta nestačí, protože pokud chce něco změnit, musí se zaměřit na ochranu lidí.

Batman má na svědomí jedny z největších superpadouchů v historii. Zatímco Colin Farrell v roli Tučňáka si ukradl scénu, která už se dočká spinoffového seriálu, interpretace Hádankáře v podání Paula Dana byla skutečně děsivým ztělesněním konspiračních teoretiků. Je osvěžující vidět dospělý, tematicky bohatý superhrdinský epos, který je zaměřen na oslovení dospělého publika.

Dále si přečtěte:

Ostře sledované vlaky online zdarma

Ostře sledované vlaky – online zdarma

Film „Ostře sledované vlaky“ natočil Jiří Menzel podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Příběh se odehrává za druhé světové války, kdy jsou lidské vlastnosti zřetelněji vidět díky konfrontaci s válečnými událostmi. Vypráví o mladém elévovi Miloši

Přečíst »
jak udělat chytrou televizi

Jak udělat chytrou televizi

Máte doma starší zařízení, na které již výrobce nevydává aktualizace nebo od začátku není Smart? Pokud z takovéto televize chcete udělat (opět) chytrou, máte několik možností. Jak udělat chytrou televizi? Obsah návodu Použití chytré TV

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*