10 nejlepších absurdních komedií a parodií

delikatesy-parodie-absurdni
Absurdní věci úzce souvisí s existencialismem a nemožným balancováním mezi životem a smrtí v souladu s pravidly a společenskými normami.

Absurdní věci úzce souvisí s existencialismem a nemožným balancováním mezi životem a smrtí v souladu s pravidly a společenskými normami. Člověk v ně věří, a současně uznává, že v kontextu širšího vesmíru kolem nás jsou tato pravidla do značné míry nesmyslná. Absurditu tak lze definovat jako záměrné hledání směšného nebo bizarního.

Jednou z jejích nejlepších realizací je filmová komedie, která často slouží k zesměšňování společenského chápání problémů a zároveň nabízí spoustu pobuřujícího smíchu. Od naprosto absurdních a idiotských až po kontemplativní, záhadné a podivně pronikavé. Takový je výběr desítky nejlepších a nejabsurdnějších komedií a parodií. Sahají od nejúžasnějších filmů Jima Carreyho přes polarizující počiny Monty Pythonů až po moderní kultovní klasiky.

Obsah článku:

10. Spaceballs (1987)

Parodie byly vždy geniálním zdrojem těch nejskandálnějších a nejabsurdnějších komediálních hitů, jaké kdy kinematografie viděla. Slavná sci-fi parodie na Hvězdné války z pera Mela Brookse Spaceballs je určující klasikou komedií 80. let. Žoldácký pilot a jeho mimozemský pomocník se v ní vydávají zachránit princeznu utlačované planety před hněvem tyranského císaře planety Spaceball a jeho vymahače, lorda Temné přilby (Rick Moranis).

Ačkoli se nejedná o nejlepší Brooksův snímek, rozhodně je nejabsurdnější, protože se v něm objevuje vše od absurdního prolomení čtvrté stěny až po parodie ikonických dialogů Lucasova univerza. Spaceballs se tak zalíbil mnoha milovníkům komedií, kteří mají rádi gagy dotažené až na samou hranici svých možností.

9. Blbý a blbější / Dumb & Dumber (1994)

V dějinách kinematografie je jen málo komiků, kteří se vyžívali v absurditě s takovou razancí a kulturním dopadem jako Jim Carrey. S nadsázkou by se dal označit za rozhodujícího komediálního herce 90. let, přičemž jeho road trip Blbý a blbější z roku 1994 je skvělým příkladem jeho záliby v absurdních gagích. Ty přicházejí s neúnavnou rychlostí a překonávají jeden druhý. Každý z nich se snaží (a celkem úspěšně) být absurdnější než ten předchozí.

Příběh vypráví o dvou hloupých kamarádech, kteří objeví kufr plný peněz a vydají se ho vrátit jeho právoplatné majitelce. Netuší přitom, že byl záměrně ponechán na letišti jako součást dohody o výkupném. Neúprosně hloupá, ale přesto geniální komedie přečkala bez problémů jako nadčasové absurdní komediální dílo. I když ji znáte nazpaměť, stejně si ji rádi pustíte znovu.

8. Bratři Bluesovi / 'The Blues Brothers (1980)

Kultovní směs komedie a bluesové hudby, která dokonale vystihuje bombastickou a pobuřující přitažlivost 80. let. Bratři Bluesovi se v honbě za přehnanými gagy neštítí ničeho. Snímek o dvou bratrech, kteří se po propuštění jednoho z nich z vězení znovu setkali a dozvěděli se, že sirotčinec, kde vyrůstali, je na pokraji demolice.

Ve snaze získat peníze na jeho záchranu se rozhodnou spojit se svou starou kapelou a uspořádat benefiční představení, přičemž je pronásleduje několik nepřátel včetně policie. Výsledkem je film, kterému několikrát hrozí, že přeroste v bezcílný a nahodilý divácký zážitek. Jenže ho vždy zachrání svérázný šarm herců a chytrá režie Johna Landise.

Když se celá absurdita odehrává za doprovodu brilantního bluesového soundtracku, jsou Bratři Bluesovi ještě o něco lepší, protože se jedná o jeden z nejlepších muzikálů s ratingem R, jaké kdy byly natočeny.

7. Delikatesy / Delicatessen (1991)

Francouzský sníme kombinuje sci-fi, surrealistickou černou komedii, postapokalyptickou dystopii a dokonce i romantiku. Nakonec je tak absurdní, že je jedinečně okouzlující. V situaci, kdy je nedostatek jídla, láká majitel domu a řezník Clapet (Jean-Claude Dreyfus) lidi do svého bytového komplexu a zabíjí je, aby nakrmil své nájemníky. Toto zlověstné uspořádání se změní, když se v domě usadí nezaměstnaný cirkusový klaun, který okouzlí několik hned jeho nájemníků, včetně Clapetovy dcery Julie (Marie-Laure Dougnac).

Navzdory zdánlivě bezútěšné a vyčerpávající premise jsou Delikatesy kupodivu sympatické, zejména proto, že se do svého postapokalyptického a kanibalistického prostředí opírají s přiznaným smyslem pro absurdní humor, který je proveden božským způsobem. Vizuálně úžasný, bizarně okouzlující a často vtipný kus je skvělým režijním debutem Jeana-Pierra Jeuneta a skutečným kultovním hitem světové kinematografie.

6. Humr / Lobster (2015)

Temná komedie od režiséra Yorgose Lanthimose je současně neotřelým romantickým dramatem, které pracuje s hluboce surrealistickou premisou. V budoucnosti, kdy jsou nezadaní lidé odváženi do Hotelu, aby během 45 dní našli lásku, nebo se proměnili ve zvíře podle vlastního výběru, přijíždí David (Colin Farrell) do dystopického zařízení se srdcem, které se chce stát humrem.

Ponurý tón filmu tvoří fascinující směs s jeho naprostou absurditou. Pro některé diváky tak může být opravdu náročným. Pokud u něj ale vytrváte a přijmete Lanthimosovu jedinečnou filmovou náladu, je to nesmírně obohacující zážitek. Konečným výsledkem je okouzlující a kontemplativní zkoumání lásky a vztahů, které je na plátno přeneseno se strhující absurditou, jež se opírá o úzkosti a tlaky spojené s randěním v moderní době.

5. Kachní polévka / Duck Soup (1933)

Bratři Marxové byli ranými mistry skutečně absurdních komedií a satiricky jízlivá Kachní polévka z roku 1933 je jedním z nejlepších vyvážení zcela absurdního příběhu a silného politického komentáře své doby. Když se Rufus T. Firefly (Groucho Marx) stane prezidentem nesolventního státu Freedonia, sousední země Sylvania vyšle dva špiony, aby nového politického vůdce svrhli a bojující zemi anektovali.

Kachní polévku dělá nadčasovým a příjemným filmem strhující a velkolepý smysl pro hloupost. Ta je stejně absurdní jako inspirativní v kombinaci s politickými intrikami, jež oba národy přivedou na pokraj totální války. Film zůstává nejen ukázkou geniality bratří Marxů, ale také jednou z nejlepších komedií, které kdy byly natočeny.

4. Všechno, všude, najednou / Everything Everywhere All at Once (2022)

Mnoho nejlepších absurdních komedií umí zdatně žonglovat s různými žánry a tóny. Takové divoké a bičující dějové posuny obvykle definují absurditu filmů, zvláště když jsou doplněny tak nehoráznými gagy. Málokterý snímek se takové ztřeštěnosti chopil – a experimentoval s ní – jako surrealistická komedie, sci-fi, dobrodružný, fantasy, film o bojových uměních Všechno najednou. V roce 2022 navíc získal Oscara za nejlepší film.

Sledujete Evelyn Quan Wang (Michelle Yeoh), zklamanou majitelku prádelny, která se dozví, že se musí spojit s alternativními verzemi sebe sama z paralelních vesmírů, aby mohla bojovat proti tajemnému nepříteli, který chce zničit multivesmír. Úžasná podívaná plná smysluplných charakterových dramat a působivých akčních sekvencí si vždy najde čas na vtipné momenty, a to i v bojových scénách a citlivějších chvílích.

3. Život Briana / Life of Brian (1979)

Monty Python. Mistři absurdity, zejména pokud jde o její využití k útokům na společenské prvky, jako je náboženství. Jsou uznávanou ikonou filmové komedie, především díky svým pobuřujícím gagům a kontroverzi, kterou sklízí. Žádný z jejich filmů nebyl v tomto ohledu tak vyhrocený jako právě Život Briana. Sleduje obyčejného muže, který je po celý život mylně považován za Mesiáše, až skončí jako tvář revoluční skupiny.

Film, který brilantně zkresluje příběh Ježíše Krista, se více než pohodlně vysmívá křesťanství těmi nejabsurdnějšími a nejnepředvídatelnějšími gagy, jaké si lze představit. A to včetně krátké sekvence, kdy je Brian (Graham Chapman) unesen mimozemšťany. Mnozí jej považují za nejlepší komediální film všech dob, za jeden z určujících filmů 70. let a za nadčasové mistrovské dílo náboženské satiry, které nikdy neztratilo ani zlomek své obrovské síly.

2. Monty Python a Svatý Grál / Monty Python and the Holy Grail (1975)

V dalším skvělém filmu britských baronů absurdity zaměřuje tato skupina svou charakteristickou potrhlost na artušovskou legendu. Král Artuš (Graham Chapman) a jeho rytíři dostanou od Boha rozkaz najít Svatý grál. Během svého putování za legendárním biblickým artefaktem se setkávají s mnoha podivnými bytostmi a musí zvítězit nad takovými nepřáteli, jako je Zabijácký králík z Caerbannogu, Černá bestie z Aaaaaarghu a dokonce i Francouzi.

Snímek je sám o sobě ještě divočejší, než je schopna podat jakákoli anotace. Oplývá inspirativními momenty směšnosti, jako jsou muži s kokosovými ořechy, kteří následují rytíře, aby napodobili koňská kopyta. Byl to vůbec první celovečerní film, který soubor natočil, a dodnes zůstává strhujícím důkazem jejich mistrovství v absurdní komedii. Ta u nich vždy bezvadně žongluje s vtipem, satirou a čirou hloupostí.

1. Připoutejte se, prosím! / Airplane! (1980)

Nejlepší parodie všech dob a v očích mnohých nejlepší komedie všech dob. Připoutejte se, prosím! je nekonečně dlouho opakovaným vrcholem geniality Leslieho Nielsena na poli komedie a zkušeností režisérského tria míchání jiných žánrů. Snímek si bere na mušku katastrofické filmy 70. let a zaměřuje se na traumatizovaného bývalého pilota stíhačky Teda Strikera (Robert Hayes). Ten je nucen přistát s dopravním letadlem, když posádka a mnoho cestujících onemocní otravou jídlem.

Po celou stopáž se snímek odmítá brát vážně a v 87 minutách je nabitý tolika gagy, kolik jen dokáže pojmout. Experimentuje s mnoha různými formami komedie, ale většinou se trefí do černého, což z něj dělá jeden z nejabsurdnějších a nejvtipnějších filmů všech dob.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*