10 nejpřesnejších seriálů o drogové závislosti

euphoria-euforie
Příběhy o drogové závislosti zaujímají v celé historii kinematografie významné místo. Někdy jsou vyprávěny skutečně dobře, jindy těžkopádné.

Příběhy o drogové závislosti zaujímají v celé historii kinematografie významné místo. Někdy jsou vyprávěny skutečně dobře, jindy bývají kazatelské či těžkopádné. V televizním světě se daly podobné vlastnosti najít ve starých pořadech, hlavně „velmi speciálních epizodách“. Ty byly kolikrát propojeny s celou protidrogovou kampaní typu  „Prostě řekni ne “ z 80. let.

Od 90. let se však seriály staly mnohem ambicióznějšími, současně rostly možnosti a na řadu přicházela kontroverznější témata. Dnes tak máme k dispozici mnoho kousků, které lze ocenit za věrohodný způsob zobrazení všech možných témat – včetně drogové závislosti. Pozor, nemusí se nutně jednat o konzumací substancí – například v šesté sérii Buffy: Přemožitelky upírů se drogou stává magie.

Obsah návodu

10. Perníkový táta / Breaking Bad (2008-2013)

Jakmile se řeknou drogy, je Perníkový táta asi jedním z prvních seriálů, které napadnou jen trochu znalejšího diváka. Celé je to hlavně o muži, který se rozhodne vyrábět drogy pro peníze, místo aby je sám bral. Tím mužem je Walter White a je to chybující hlavní hrdina, který se nakonec stane drogovým králem, přičemž jeho závislost nakonec spočívá v penězích a moci. Původně ho to napadne po diagnostikování rakoviny, přičemž profesí je středoškolský učitel chemie. Jeho komplic Jesse Pinkman se však potýká s drogovou závislostí, zejména ve 2. sérii, kdy se spolu se svou přítelkyní dostane do osidel heroinu.

Taková závislost a Waltova krutost vedou k tragédii a Jesse ve 3. sérii navštěvuje odvykací léčebnu. Další oblasti jeho života se stávají obtížnými, ale nakonec se v závěru příběhu od Walta a celé drogové scény osvobodí. Na jiných místech seriál osvětluje některé vedlejší postavy, které jsou závislé na pervitinu, který Walt vyrábí. Je to přitom jen jeden ze způsobů, jak postupně zhoršuje život téměř všem, s nimiž přijde do styku.

9. Oz (1997-2003)

Označit Oz jako realistické pojetí drogové závislosti se může setkat s výhradami. Není to totiž všepřítomný prvek, spíše občasné téma. Kvalita jde obecně postupně dolů a hlavně v později jde o jakousi zbytečně násilnou telenovelu z vězení.

Ve věznici se samozřejmě dějí nejrůznější otřesné věci a nikoho to nepřekvapí. Drogy jsou vedle neustálého násilí a nenávistných jedinců každodenní součástí života tamních vězňů. Podpásovka o směšných prášcích na stárnutí samozřejmě neobstojí jako realistický pohled na užívání drog a jeho následky, ale způsob, jakým je závislost masivně zkoumána, zejména v dřívějších sériích? Tyhle věci působí pravdivěji.

8. Euforie / Euphoria (2019-)

Euphoria vyvolala svůj díl kontroverze. Její přístup k zobrazení užívání drog a závislosti mezi teenagery rozpoutal podnětnou diskusi a ukázal se mnohdy jako velmi přesný. Euforie se samozřejmě nezabývá jen závislostí, ale také celou řadou obtížných témat, včetně – mimo jiné – duševního zdraví, zneužívání dětí, sexuálních vztahů a kriminality mladistvých.

Většina obsahu týkajícího se drogové závislosti se týká Rue (Zendaya), která je nejblíže ústřední postavě. Speciální epizoda „Potíže netrvají věčně“ – která byla vydána mezi 1. a 2. sérií – je pozoruhodná zejména tím, jak nahlíží na Rue a její drogovou historii a vždy pokračující osobní cestu za střízlivostí.

7. BoJack Horseman (2014-2020)

Už dávno neplatí, že animované nebo kreslené znamená určené pouze dětem. V některých případech by to byl dokonce brutální omyl (Primal, Archer). Takže ačkoli je BoJack kreslený a většinou obsazený zvířaty (BoJack je kůň), nebál se být neuvěřitelně realistický a brutálně upřímný v těžkých tématech. Pohled na herce, který se potýká se životem, dokázal být občas zábavný, plný vtípků a neustálých slovních hříček, ale vážnější epizody animovaného sitcomu se ukázaly jako skutečně trýznivé.

Titulní postava seriálu byla pravděpodobně nejvíce závislá na slávě, kterou mívala, navíc byla těžkým pijákem, ale poměrně často se věnovala užívání drog jako způsobu, jak se vyrovnat se svou bolestí. Se závislostí se potýkala i klíčová vedlejší postava, Sarah Lynn. Bender mezi nimi nakonec ustoupí jedné z nejtragičtějších epizod BoJacka Horsemana, přičemž seriál se ve svém zkoumání užívání drog a závislosti v rámci fiktivního zobrazení Hollywoodu stává až znepokojivě reálným.

6. Hříšníci / Shameless (2011-2021)

Jeden z mnoha seriálů, v jehož epicentru je dysfunkční rodina. Posouvá ovšem hranice mnohem dál, než různá dramata nebo komedie. Celkem vyšlo 11 sezón, a i když se lišily kvalitou, všechny se snažily ukázat různé velmi chybující postavy a zkoumat různá těžká témata, včetně užívání a zneužívání různých látek.

Zvláště chaotický životní styl patriarchy rodiny Gallagherů, Franka, často určuje užívání alkoholu a drog, protože se za těmito věcmi neustále honí. Nevyhnutelně pak často zanedbává ostatní nebo přinejmenším není zodpovědný tak, jak se od rodiče očekává (velmi mírně řečeno). Stejně jako jiné dramatické seriály posledních zhruba deseti let dokáže i Shameless najít v temných situacích humor, aniž by k nim přestal přistupovat vážně.

5. Boj o moc / Succession (2018-2023)

Boj o moc nabízí mnoho momentů, kdy lze najít jistou dávku humoru v tom, jak mizerné a nedotknutelné mohou hlavní postavy být. Možná je to dokonce v první řadě komedie a v druhé řadě drama. Ovšem některé momenty postav a dějové linie mají své tragické momenty a určitá témata včetně trvalých následků drog jsou tu pojata velmi vážně.

Konkrétně drogová závislost je zkoumána především prostřednictvím Kendalla (Jeremy Strong), intenzivního, vášnivého, ale beznadějně naivního nejstaršího syna z otcova druhého manželství. Na začátku je čistý, ale během první sezóny po obzvlášť zdrcujícím neúspěchu znovu propadne drogám a po zbytek seriálu pak s přestávkami užívá návykové látky, přičemž takové chování ještě prohlubuje jeho pocit, že se vymyká kontrole. Je těžké se na to dívat a působí to nesmírně reálně, a i když některé jeho výstřelky a nejvíce krkolomné momenty mohou být vtipné, je v nich skrytý smutek z toho, čím se jeho život stal.

4. Absťák / Dopesick (2021)

Minisérie Dopesick dramatizovala události, jež byly bohužel tragicky pravdivé. Zabývala se probíhající epidemií opiátů a sledovala, jak začala a jaké měla následky. Problém začal již v 90. letech 20. století, kdy se velmi rozšířilo předepisování OxyContinu, látky, která je vysoce návyková a bohužel se jí lze snadno předávkovat. Tyto dva faktory působí v tandemu a přispívají k desítkám tisíc úmrtí ročně, a to jen v USA.
Dopesick pokrývá i na pouhých osmi epizodách značný prostor a přeskakuje i v čase, aby co nejlépe prozkoumal počátek epidemie. Jak a proč nabrala na rychlosti a jak ničivá nakonec byla. Samozřejmě zkoumá životy lidí, kteří se stali závislými na stále předepisovaném a neustále rizikovém OxyContinu.

3. Rodina Sopranů / 'The Sopranos (1999-2007)

Seriál s nesmírně talentovaným hereckým obsazením a trvale skvěle napsanými scénáři dokázal během šesti sérií tematicky obsáhnout tolik témat. Je také tonálně rozmanitější, než byste možná čekali, a překračuje rámec pouhého kriminálního/gangsterského seriálu. Funguje také jako rodinné drama, černá komedie, sžíravá satira na americký život na přelomu 21. století a někdy se dokonce odvážně přibližuje hororovému žánru.

Drogová závislost se v žádném případě nezkoumá během každé epizody, ale významná postava, Christopher Moltisanti, se s nimi potýká průběžně během celého seriálu. V žádném případě to není dobrý člověk, ale takoví nejsou ani lidé, s nimiž tráví čas. Způsob, jakým Sopránci ukazují, jak lidé dovolují hrozné chování je brutálně reálný a smutně věrný.

2. Sestřička Jackie / Nurse Jackie (2009-2015)

Edie Falco hrála vedlejší roli v některých sezónách výše zmíněného seriálu Oz a poté byla hlavní postavou Carmela Soprano ve všech šesti sezónách. Pár let po jejich skončení získala hlavní roli v seriálu Nurse Jackie. Ten se točí kolem zdravotní sestry pracující v newyorské nemocnici a jejího boje s osobními démony a přetrvávající drogovou závislostí.

Je závislá na lécích proti bolesti na předpis a důsledně žije napjatým životem, který zahrnuje utajování závislosti ve zdravotnickém systémů.  Tento aspekt hlavní postavy je po celou dobu v popředí zájmu, což z něj dělá jeden z konzistentnějších seriálů o závislosti vůbec.

1. Špína Baltimoru / 'The Wire (2002-2008)

Málokterý seriál se přiblížil zkoumání drog a jejich vlivu na celou komunitu tak jako The Wire. Od silné úvodní sezóny až po téměř dokonalé finále se často zabýval obchodem s drogami v Baltimoru, zkoumal zločince, kteří takové operace provozují, policii, která je vyšetřuje, a někdy i lidi, kteří drogy v centru všeho dění užívali.

Nezkoumá jen užívání drog, každá sezóna se odvíjí od té úvodní, která se většinou věnuje dvěma stranám – zákonu a pouličním gangům. Jen málokterý seriál se ovšem k tématu staví natolik upřímně. Ústřední postava Bubbles se se závislostí potýká nejčastěji, a právě skrze něj mohou diváci skutečně pochopit, jakou daň může mít čilý a rozšířený obchod s drogami na osobní úrovni.

Dále si přečtěte:

Jak vycvičit draka online zdarma

Jak vycvičit draka: Návrat – online zdarma

Blíží se nejkrásnější období roku – vikinské Žránoce, a Škyťák s Bezzubkou mají jedno velké žránoční přání. Uplynulo deset let od doby, kdy draci a lidé začali žít odděleně. Bývalí nerozluční parťáci, Škyťák a Bezzubka,

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*