10 filmů, které je velmi těžké dokoukat

my-deti-ze-stanice-zoo
Jakmile se pustíte do příběhu, je nejlepší ho dotáhnout do konce. Hlavně tehdy, pokud si chcete odnést jasný názor a ucelenou zkušenost.

Jakmile se pustíte do jakéhokoli příběhu, je nejlepší ho dotáhnout do konce. Hlavně tehdy, pokud si chcete odnést jasný názor a ucelenou zkušenost. Existují chroničtí dokoukávači i chroničtí dočítači. Tedy lidé, kteří ze zásady dokončují veškeré filmy i knihy bez ohledu na kvalitu. Ta – nebo očekávání – se totiž mohou během stopáže měnit.

Filmy jsou vzhledem k očekávatelnému rozsahu asi nejsnáze konzumovatelné audiovizuální médium sdělující nějakou obsáhlejší myšlenku. Některé filmy však může těžší dokončit i přes krátkou stopáž. Obvykle kvůli náročnému a konfrontačnímu tématu nebo celkové pomalosti zpracování. Tyto příklady ukazují, že i skvělé filmy se mohou ukázat jako náročné na dokončení (nebo alespoň na zhlédnutí na jedno posezení). 9 z nich lze ovšem označit jako skutečně dobré filmy.

Obsah

1. Satanské tango (1994)

Snímek působivě mizerný a neúprosně ponurý, nemluvě o notně dlouhé stopáži 439 minut. Příběh vycházející z románu Lászla Krasznahorkaie je relativně omezen na jednu malou vesnici, pokrývá poměrně krátký časový úsek a zcela záměrně v něm chybí dobrodružství nebo výbušné drama.

Místo toho pojednává o komunitě plné lidí, kteří se potýkají s problémy, a o tom, jak se jejich životy ještě zhorší, když se vrátí bývalý člen jejich komunity. Ten je chce asi nějakým nekalým způsobem ošidit. Film je záměrně pomalý a jeho cílem je ponořit diváka do bezcitného, drsného a tísnivě smutného světa. Je tak vlastně samozřejmé, že tón a délka dohromady působí tak, že je Satanské tango mimořádná výzva.

2. Christiane F.: My děti ze stanice Zoo (1981)

Z různých filmů, které se zabývají náročným tématem drogové závislosti, bývá za nejkonfrontačnější a je to asi nejznámější film o závislosti, který lze označit za extrémní a nekompromisní, brát Requiem za sen. Ale upřímně řečeno, o něco méně známý německý film Christiane F. je dost možná ještě obtížnějším filmem. Je totiž opravdu potřeba ho sledovat celý.

Sledujeme teprve čtrnáctiletou dívku, u níž se následky vzniku závislosti na heroinu vzhledem k jejímu věku ukazují jako ještě trýznivější. Protože je natočen podle knihy o skutečné teenagerce Christiane Věře Felscherinové, je v něm i životopisná složka. Je proto ještě těžší sledovat dění na plátně, protože odráží skutečný osud.

3. Drahokam (2019)

Možná je to jeden z nejlepších filmů vydaných společností A24, současně lze Drahokam vnímat i jako ten nnejstresovější a nejintenzivnější. Je to pohled na jednoho muže, který nedokáže skoncovat se sázením na sporty a podnikavostí obecně. Je to kvůli touze po vzrušení? Po penězích? Dost možná obojí.

Dynamická filmařská dvojice bratří Safdieových je tu na vrcholu. Bere si na paškál to samé, jako v Dobrém čase z roku 2017, a prostě to dohání k bodu zlomu. Drahokam má neutuchající neklidné scény, chybující postavy, které dělají špatná rozhodnutí, a (často velmi hlasité) non-stop sprosté nadávky. Na jednu stranu je to zběsilá jízda, ale na druhou stranu také útok na smysly. Proto dost lidí asi nevydrží do konce.

 

4. Jeanne Dielmanová, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel(1975)

Artové filmy mají obecně tendenci zpochybňovat nebo se alespoň vzpírat určitým filmovým konvencím (proto jsou artové). Jejich sledování je proto univerzálně výzvou, nota bene pro tzv. mainstreamového diváka očekávajícího běžné šablony. Někdy musíte být ve správném rozpoložení, abyste něco artového náležitě ocenili.

V případě Jeanne Dielman není délka takovou překážkou. Sledujeme jedinou ženu, která během několika dní vykonává domácí práce, přičemž se její rutina postupně mění a vše spěje k… něčemu. Nakonec. Film je velmi pomalý a chce, abyste pocítili nudu přítomnou v životě jeho titulní postavy. To ukazuje, že je film – stejně jako život Dielmanové – vysoce repetitivní a více než nudný. Nelze mu však upřít originální koncept i výsledný zážitek.

5. Jdi a dívej se (1985)

Tento snímek posouvá válečný žánr až na samý bod mrazu stran nekompromisnosti a bezútěšnosti. Dokonce i označení protiválečný film se zdá být slabé slovo, protože se mu podařilo jít dál než jen obecně ukázat, jak je válka špatná. Jde přímo do mysli své ústřední postavy a děsivě dobře se mu daří, abyste jako divák cítili stejnou trýzeň a šílenství jako on.
Stejně jako Christiane F. vypráví jsi a dívej se příběh, který by za normálních okolností byl velmi znepokojivý, kdyby se soustředil na dospělé.

Protože je ale hlavní postava skoro ještě dítě, je vše mnohem horší. Vše se rozvíjí pomalu, postupně a přechází pozvolnou znepokojivostí až do závěrečného děsu. Po celou dobu se na něj nedá dívat úplně snadno. Je neuvěřitelně působivý díky atmosféře, kterou vytváří, a znepokojivým emocím, které vzbuzuje.

6. Salò aneb 120 dnů Sodomy (1975)

Horor Salò aneb 120 dní Sodomy je stejně konfrontační jako kontroverzní film, který ani po desetiletích od svého uvedení neztratilo schopnost provokovat, potenciálně urážet a zneklidňovat. Děj se odehrává na konci druhé světové války, kdy čtyři libertinové unášejí různé mladé lidi a podrobují je nesčetným nemravným, krutým a trýznivým aktivitám.

Film dostojí svému názvu, když ukazuje, že se takové věci dějí v průběhu několika měsíců, a chvílemi může působit, jako by se Saló nebo 120 dnů Sodomy táhlo blíže ke 120 dnům než ke 120 minutám. Film má co říct a je tematicky/historicky zajímavý a provokativní, ale jeho obsah je také extrémní a neúprosně obrazný, že ho někdo nezvládne ani na více pokusů.

7. Grotesque (2009)

Stejně jako výše zmíněné Salò je i Grotesque sbírkou nejrůznějšího a velmi názorného mučení. Jen v několika místnostech sledujete útrapy uneseného mladého páru, který se dostal do spárů narušeného jedince. Ten si z nich udělá své vězně a provádí jim nejrůznější hrůzné věci, a to jak fyzické, tak psychické.

Tahle věc je ponurá, krvavá a nemilosrdná, nepomáhá ani stopáž pouhých 73 minut. I do nich se dá nacpat dost na to, aby to rozhodilo i otrlého diváka.

8. Je těžké být bohem (2013)

Film ze středověku a možná trochu i fantasy. Přitom i neobvyklá scifi. Je zařaditelný a těžko zabalitelný. Přesto to nemá nic společného s obtížností samotného sledování filmu, který diváky zavede na planetu plnou lidí, kteří ještě nepokročili za hranice vlastního středověku. Stopáž necelých tří hodin plyne docela pomalu, bez výrazného spádu a s nesympatickými postavami.

Zatím tedy málo důvodů pro to si něco takového vůbec pouštět. Krom toho je od začátku jaksi špinavý, plný násilí a nepříjemných záběrů i míst. Postavy i diváci se díky němu válejí v bahně i v utrpení, ale jakmile se dostanete na druhý konec, můžete se za tím vším ohlédnout a respektovat, jak zvláštní a nevšední zážitek to byl.

9. Kočky (2019)

Naprosto selhávají jako hudební film, ale překvapivě dobře fungují jako nechtěný horor. Na rozdíl od výše zmíněných filmů je možné je kdykoli vzdát. Dá se také pochopit, když z těchto Koček snese divák jen část. Už původní muzikál je docela podivný a pravděpodobně neosloví ty, kteří tomuto žánru nijak nehoví.

Verze z roku 2019 jde však mnohem dál. Podivné je tu slovo dne, když přijde Kočky se znepokojující směsí reálných herců a animace. Snímek pracuje se spoustou podivných tvůrčích rozhodnutí a úhlů kamery, aby vytvořili něco, co je prostě totálně mimo. Noční můry filmu jsou nezapomenutelné, a když se na ně díváte určitým způsobem, jsou i docela vtipné, ale je to také nepochybně nechutné, odbyté a nesmírně repetitivní.

10. Skrytá vada (2014)

Slavný samotářský spisovatel Thomas Pynchon píše knihy, které je obvykle obtížné adaptovat do filmové podoby. Paul. Thomas Anderson ale převedl jeho předlohu rovnou do celovečerní podoby. Přesto jde o jeden z nejrozporuplnějších filmů Paula Thomase Andersona, jehož příběh je záměrně zmatený, roztříštěný a plný podivných postav.

Hlavní hrdina, detektiv Larry „Doc“ Sportello (Joaquin Phoenix), není ve své práci příliš dobrý, což vede k tomu, že většinu filmu tráví ztracený, omámený a zmatený, většinou současně. A každý divák se nejspíš bude cítit stejně. Skrytá vada sice záměrně frustruje a staví tak výzvu před ty, kteří se rozhodnou ji sledovat (podobně jako román má jistou nepřístupnost pro ty, kteří se rozhodnou jej číst), ale zároveň je snadné obdivovat, jak zamlžený, šílený a jedinečný film to nakonec je.

Dále si přečtěte:

Divergence online zdarma

Divergence – online zdarma

Ve futuristickém Chicagu jsou lidé rozděleni do pěti aliancí: Sečtělí, Mírumilovní, Upřímní, Neohrožení a Odevzdaní. Tento uzavřený svět řídí Odevzdaní, díky jejich schopnosti obětovat se pro dobro ostatních. Beatrice a Caleb vyrůstají u svých rodičů,

Přečíst »
Mama na prenájom online zdarma

Mama na prenájom – online zdarma

Dojemný a napínavý příběh, ve kterém se cesty dvou rodin protnou díky náhodě a přání malého děvčátka poznat svou mámu. Tento nečekaný zvrat odhalí skryté tajemství, která změní životy všech zúčastněných a spojí je ve

Přečíst »
Na co se můžete těšit v kinech v tomto létě?

Na co se můžete těšit v kinech v tomto létě?

V roce 2024 vychází několik skvělých novinek pro děti, teenagery, ale i dospělé, na které se určitě mnoho z nás těší. Jaké filmy ale vychází v tomto létě? Můžeme se těšit například na nový film od Marvelu, další díl Já, padouch a mnohé další! Přečtěte si náš článek a hned se dozvíte víc. […]

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*