Proč přestávají Češi sledovat zprávy?

Proč přestávají Češi sledovat zprávy?
Proč přestávají Češi sledovat zprávy?

Zajímají vás zprávy? Sledujete je? Přes 60 % Čechů se snaží zpravodajství vyhýbat, protože je prý ovlivňují a způsobují u nich deprese. To ale není účel zpráv, jak k tomu tedy tito lidé dospěli? Depresivní náladu u nich však vyvolávají i sociální sítě, kterých se ale vzdát nechtějí. Proč je tomu v poslední tobě tak?

U celkem 63 % Čechů vyvolávají zprávy depresivní náladu, u pětiny z nich je to údajně proto, že média zanedbávají důležitost globálního oteplování. 76 % Čechů neví, jakým globálním problémem by se měli zabývat a věnovat mu pozornost, což je o 10 procent více než jinde ve světě. Celkem 74 % Čechů se světem okolo vůbec nechce zneklidňovat a 67 % mladých lidí mezi 18 a 29 lety vnímá, že sociální sítě mají negativní vliv na jejich duševní pohodu.

„Ptali jsme se Čechů na to, jak vnímají ve svém běžném životě různé aspekty udržitelnosti a zahrnuli jsme i média a informovanost. Výsledky nás nepotěšily, informování a edukace o globálních problémech je i jedním z našich cílů a neměli bychom se kvůli přehlcení zprávami uzavírat před rozvojem a světem,” popsala Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. Tento celorepublikový průzkum agentury Ipsos, který zpracovala pro Asociaci společenské odpovědnosti, vznikl u příležitosti konání druhého ročníku Global Goals Summitu.

„V otázce toho, jak česká média informují o dopadech klimatických změn, nejsou Češi jednotní. Třetina říká, že média zbytečně přehánějí, uvádí to zejména muži a starší lidé. Čtvrtina říká, že média situaci popisují realisticky, podle pětiny naopak možné dopady klimatických změn podceňují. Pětina přiznává, že se v tématu neorientuje,“ dodává k výsledkům Tereza Horáková, specialistka na ESG výzkumy společnosti Ipsos.

Další z důvodů, proč Češi přestávají sledovat zprávy, je příchod a extrémní nárůst popularity umělé inteligence. Ta poslední dobou ovládla internet a člověk začíná mít problém rozeznávat zprávy od důvěryhodných zdrojů od zpráv, které vznikly díky umělé inteligenci a jejich pravdivost sahá k nule.

Tento styl zpráv se nazývá hoax. Je to nevyžádaná klamavá informace, u které často dochází k mystifikaci pravdivých věcí a její následní šíření mezi desítky tisíc lidí. Není to pravidlo, ale generace, které ještě s internetem nejsou tak sžité jako ty mladší, často těmto zprávám uvěří a sdílí je dál. Je důležité jim bezmyšlenkovitě neuvěřit a dohledávat si zdroje.

Dále si přečtěte:

Pohlreichův souboj restaurací online zdarma

Pohlreichův souboj restaurací – online zdarma

Zdeněk Pohlreich, který se již padesát let pohybuje v profesionální gastronomii, nyní z doporučení diváků vybere dvanáct restaurací, které čeká jeho náročný zátěžový test. Ty nejlepší z nich se pak utkají mezi sebou. Podívejte se

Přečíst »
Hranice lásky online zdarma

Hranice lásky – online zdarma

Hana začíná cítit, že její vztah s Petrem se dostal do stereotypu. Rozhodne se tedy ho osvěžit tím, že začne s ním sdílet své erotické fantazie. Postupně se pak vyprávěním dostanou k činům. Tím začíná

Přečíst »
Taxi 4 online zdarma

Taxi 4 – online zdarma

Daniel, řidič speciálního taxíku v Marseille, převáží slavného fotbalistu na stadion včas a následně poskytne pomoc svému neohrabanému kamarádovi, policistovi Émilienovi, při zadržení nebezpečného Belgičana, který unikl z jeho péče. Taxi 4 online zdarma je

Přečíst »
Fakjů pane učiteli 2 online zdarma

Fakjů pane učiteli 2 – online zdarma

Zeki Müller se dostane ke slušné hromádce ukradených diamantů, které chytře schová do plyšového medvídka. Avšak jeho trochu podivná kolegyně Lisi nevědomky věnuje medvídka do dětské charity v Thajsku. Když se náhodou ředitelka školy snaží

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*