OSA a hospodářská komora tento rok nezvednou poplatky za TV

Hospodářská komora České republiky a Ochranný svaz autorský (OSA) nedávno dosáhly dohody ohledně autorských odměn pro internetové, kabelové a satelitní televize v roce 2024. Na základě této dohody se OSA měsíční autorská odměna pro tyto televizní platformy nemění oproti předchozímu roku. Tato nová smlouva, podepsaná mezi Hospodářskou komorou a OSA, stanovuje stabilní sazby odměn a zavazuje strany k nezvyšování poplatků inflací do roku 2028.

Obsah článku

Sazby odměn a jejich nudoucí vývoj

Měsíční autorská odměna za jednoho zákazníka či domácnost zůstává na úrovni 6,76 Kč plus DPH za přenos vysílání s možností zpětného zhlédnutí a 5,57 Kč plus DPH za přenos vysílání bez této možnosti. Pro následující dva roky, 2025 a 2026, budou sazby každoročně vzrůstat o dvě procenta, zatímco pro roky 2027 a 2028 o tři procenta každý rok. Dohoda tak eliminuje zvyšování základní sazby odměny o míru inflace, což je významný posun oproti předchozí praxi.

Důvod pro novou dohodu

Důvodem pro tuto novou dohodu byl fakt, že v předchozích čtyřech letech se sazby zvyšovaly o míru inflace, což vytvářelo nejistotu a finanční zátěž pro provozovatele převzatého vysílání. Nová smlouva tak nabízí členům Hospodářské komory úsporu přes deset procent celkových nákladů, což je krok směrem k finanční stabilizaci.

Spokojenost obou stran

Členka představenstva Hospodářské komory a předsedkyně Sekce IT a telekomunikací Tereza Rychtaříková věří, že obě strany mohou považovat výslednou dohodu za férové nastavení podmínek. Tato dohoda poskytuje operátorům provozujícím přenos vysílání a autorům hudby a hudebním nakladatelům z celého světa finanční jistotu na následujících pět let. Předseda představenstva OSA Roman Strejček potvrdil, že výsledná podoba dohody přináší stabilní a férové podmínky pro obě strany.

Význam pro provozovatele převzatého vysílání

Hospodářská komora, která zastupuje provozovatele převzatého vysílání, zahrnuje širokou škálu malých i velkých internetových televizí. Tyto televize jsou povinny platit OSA poplatky za vysílanou hudbu za každého zákazníka nebo domácnost. V minulém roce členové Hospodářské komory zaplatili OSA poplatky ve výši přibližně 140 milionů Kč.

Provozovatelé převzatého vysílání budou nadále hradit poplatky pěti kolektivním správcům, přičemž celková platba všem za rok 2023 přesáhne 300 milionů Kč. Dohoda s OSA přináší stabilitu a předvídatelnost do oblasti autorských odměn, což je významný krok pro celý odvětvový sektor.

Dále si přečtěte:

utajený šéf online zdarma

Utajený šéf – online zdarma

Manažeři ve vysokých pozicích si na chvíli vymění své elegantní obleky za pracovní montérky a moderní počítače za lopaty. Namísto porad v luxusních, klimatizovaných kancelářích se ponoří do každodenního dění na nejnižší možné pozici ve

Přečíst »

Historie televizního vysílání v České republice

Od svého zrodu v roce 1953 se česká televize stala neodmyslitelnou součástí života mnoha domácností v České republice. První televizní vysílání začalo jako experiment, ale brzy se stalo nedílnou součástí každodenního života obyvatel. Příchod televize

Přečíst »
Tajemství chobotnic

Tajemství chobotnic – Nat Geo WILD

V hlubinách oceánu, tam, kde světlo slunce nedosahuje a temnota vládne jako nekonečná noci, žije tvor tak fascinující, že mu příroda sama propůjčila pověst tajemného mágna podmořských světů – chobotnice. Její měkké, úžasně pohyblivé chapadla

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*