10 nejlepších filmů Alana Rickmana

rozum-a-cit-alan-rickman
Alan Rickman jako by patřil k těm hercům, které má rád skoro každý. Je těžké nemít rád někoho, kdo do každého filmu vždy přinesl svou A-game.

Alan Rickman jako by patřil k těm hercům, které má rád skoro každý. Je těžké nemít rád někoho, kdo do každého filmu vždy přinesl svou A-game, a také hrál v různých megahitech. Rickman byl častěji než jindy jednou z nejlepších rolí každého snímku, v němž se objevil, bez ohledu na velikost samotné role. A skoro vždycky byl vedlejší postavou.

Jeho debut byl legendární, a poté zůstal aktivní – a uznávaný – až do svého odchodu v roce 2016, nedlouho předtím, než by se dožil 70 let. Jeho odkaz je však pravděpodobně věčný, stejně jako hodně kusů z jeho filmografie.

Obsah článku:

10. Oko v oblacích / Eye in the Sky (2015)

Název je spojen hned se dvěma Alany, protože Alan Parsons Project měl slavnou píseň/album s názvem „Eye in the Sky“ a film Oko v oblacích z roku 2015 byl posledním, kde si Rickman zahrál. Příběhově se týká určitého druhu moderní války – té, která zahrnuje drony. Různé postavy pak čelí etickým otázkám, které taková forma střetu vyvolává.

Co se týče scénáře a technických kvalit, je to poněkud nedokonalý film, ale herecké výkony věci tak trochu povyšují a proměňují Oko v oblacích v docela dobrý válečný thriller. Rickman je silný, ostatní herci – jako Helen Mirren, Aaron Paul a Barkhad Abdi – také podávají dobré výkony, takže je to celé více než koukatelné a stojí za pokus.

9. Robin Hood: Král zbojníků / Robin Hood: Prince of Thieves (1991)

Costnerův Robin Hood není žádné mistrovské dílo a pro Mela Brookse byl důstojným terčem pro satiru. Současně však jde o vynikající žánrovku, která nabídne vše, co je potřeba. Při zmínce o titulu se všem pravděpodobně vybaví trojice Costner, Freeman a právě Rickman, který je na celém snímku do značné míry tím nejlepším.

Ztvárňuje šerifa z Nottinghamu a baví se žvýkáním kulis jako lahodně zlé individuum. Rickmanovy scény se zde mohou neustále spoléhat na to, že filmu vdechnou pořádnou dávku energie, která je místy rozhodně potřeba. Pokud jde konkrétně o Kevina Costnera, možná to není jedna z jeho nejlepších hodin, ale pokud jde o ikonické Rickmanovy výkony, zaslouží si Robin Hood zmínku.

8. Láska nebeská / Love Actually (2003)

Ačkoli se nejedná o konzistentní film (což je zdánlivě nevyhnutelné, když máte film složený z několika krátkých příběhů, které se jen někdy propojí), vlastně po většinu času funguje. Je to film, který si nejlépe užijete o Vánocích, je svižný, občas vtipný, občas trochu krkolomný a v některých momentech i obdivuhodně upřímný. A to i na poměry romantických komedií.

Jeden z párů, na který se zaměřuje celý příběh, hrají Alan Rickman a Emma Thompson, a oba zde mají k dispozici jeden z nejlepších materiálů. Jejich linka vyniká tím, že je dost syrová a pokleslá, což příjemně kontrastuje s načechranějšími či chlípnějšími příběhy zbytku. Také to zdaleka není jediný film, ve kterém oba herci shodou okolností hráli.

7. Opravdu šíleně hluboce / Truly Madly Deeply (1990)

Snímek si vzal podivnou premisu a překvapivě dobře ji zpracoval, přičemž se dá nejlépe shrnout jako romantická dramedie s nadpřirozenými prvky. Jde o vztah mezi mužem a ženou, který pokračuje i po smrti muže, protože ten se vrací jako duch a ti dva spolu dál sdílejí své životy po smrti.

V některých částech je cítit šprým, protože v takovém filmu se nevyhnutelně objevuje humor. Jindy zase může jít o poměrně dojemné zkoumání smrti a boje o to, jak jít dál, přičemž tónově dost skáče sem a tam. Rickman je v roli ducha tak dobrý, jak se dalo očekávat, a Juliet Stevensonová, jako jeho stále žijící partnerka, také podává silný výkon.

6. Rozum a cit / Sense and Sensibility (1995)

Dobře natočená filmová adaptace Jane Austenové, která uspokojí jako očekávaně zdrženlivá romance. Soustředí se na dvojici sester, které se potýkají s možností, že by jejich rodina mohla přijít o majetek, což by mohlo vést k nemožnosti najít si dobré manželství.

Je to známé území pro dobové drama točící se kolem romance, ale vše je natočeno velmi dobře. Snímek dále ukazuje, že dost možná neexistuje žádný druh žánru, který by Ang Lee nebyl schopen zvládnout. Stejně jako v případě Lásky nebeské i zde hrají Emma Thompson a Alan Rickman, k nimž se přidává i zdatné herecké obsazení v podobě Kate Winslet, Hugha Granta, Imeldu Staunton a Hugha Laurieho.

5. Dogma (1999)

V 90. letech Kevin Smith nehrál v příliš slavném televizním seriálu, ale jako nezávislý filmař byl obecně na roztrhání. Počátkem milénia tak vypustil několik ne zcela perfektních kusů. Ale abychom zůstali pozitivní, Dogma z roku 1999 je jedním z jeho dobrých. Má také pravděpodobně nejdivočejší premisu z celé jeho tvorby, a to už je co říct, když další z jeho filmů zahrnuje proměnu člověka v mrože.

Ve snímku Dogma se dva padlí andělé snaží vrátit do nebe a zároveň se zapletou do divoké zápletky, která zahrnuje potenciální zničení života na Zemi. Alan Rickman je jedním z mnoha herců, kteří se zde mohou bavit v poněkud praštěné/neobvyklé roli, a samozřejmě nesmírně podává výkon při každé příležitosti, kterou zde dostane, což dokonale odpovídá divokosti celkové energie filmu.

4. Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street / Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)

I ti, kteří nemají rádi muzikály, si v Ďábelském holiči z Fleet Street mohou najít něco, co se jim bude líbit. Na muzikálové poměry je totiž velmi osvěžující, krvelačný a zvláštní. Samozřejmě se tu zpívá, ale je to také dílo gotického hororu, sledující výkony dvou zvrácených vrahů ve viktoriánské éře, kteří se prosekávají hromadou obětí a pečou z nich koláče.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street samozřejmě obsahuje i pořádnou dávku černé komedie a Alan Rickman – v roli zkorumpovaného soudce, kterému se chce titulní postava pomstít – je zde v nejlepší formě. Na jeho výkon, výkony ostatních herců a skvěle zvrácenou energii se lze dívat opakovaně.

3. Harry Potter (2001-2011)

Alan Rickman je bezpochyby jednou z nejlepších rolí celé série o Harrym Potterovi a jeho Severus Snape je dost možná jeho nejznámější rolí. Přispívá k tomu i celková stopáž (opět osm filmů vydaných v letech 2001-2011), protože Rickmanovi bylo dopřáno hodně práce se složitou a často tajemnou postavou.

Snape je také jednou z nejlepších postav a Rickman se ho zhostil více než dobře. Stejně jako je těžké vyzdvihnout jeden film o Harrym Potterovi, když uznáváme, jak skvělá byla Maggie Smith v roli profesorky McGonagallové, považujte toto za oslavu každého dílu.

2. Galaxy Quest (1999)

Rickman se v roce 1999 nespokojil pouze s natočením svérázné fantasy komedie Dogma, ale ve stejném roce si zahrál i v kultovní sci-fi komedii Galaxy Quest. Je zde jednou ze součástí působivého hereckého ansámblu, který hraje vznešeného herce, jenž má pocit, že jeho role v seriálu podobném Star Treku je pod jeho úroveň. Neustále také nesnáší skutečnost, že je to to, čím je nejznámější. Situace se ještě zhorší, když si ho a jeho spoluhráče nakonec spletou se skutečnými dobrodruhy a mimozemská rasa je požádá o pomoc v meziplanetárním konfliktu.

Je to vynikající komedie a téměř parodie, ačkoli má jistou dávku lásky k zastaralé sci-fi, takže humor nikdy nepůsobí podbízivě. Na svůj věk je snímek také technicky působivý, velmi dobře vypráví jednoduchý příběh a obsahuje jedny z nejlepších hereckých výkonů v kariéře většiny zdejších herců.

1. Smrtonosná past (1988)

Asi jste věděli, že to přijde. Co jiného by mohl být nejlepší Rickmanův film Smrtonosná past? Tak nějak to byl jeho vůbec první filmový výkon, který z něj téměř okamžitě udělal legendu filmového plátna. Hans Gruber je skvělý záporák, který provede odvážnou loupež a zároveň předstírá, že dohlíží na skupinu teroristů. Na Štědrý den uzavře celou budovu a málem mu jeho plán projde… nebýt stejně kultovního hrdiny Johna McClanea.

Nezáleží na tom, kolikrát se na Smrtonosnou past podíváte, vždy je napínavé, vtipné a celkově potěšující sledovat, jak se proti sobě postaví Bruce Willis a Alan Rickman, oba na absolutním vrcholu svých sil. Nehledě na herecké výkony je film brilantní i jako akční thriller. Jde o zásadní a nadčasovou klasiku, která se může počítat mezi nejlepší filmy všech dob, bez ohledu na žánr.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*