10 nejděsivějších sci-fi hororů všech dob

scifi-a-horor-film
Následující filmy lze všechny označit za vědeckofantastická díla a všechny jsou schopné vyděsit, i když ne všechny jsou přímo horory.

Horor je jako žánr asi nejsnáze definovatelný. Pokud se film snaží vyděsit pomocí nadpřirozena, které hrozí postavám nebezpečím, téměř jistě máte co dělat s horoem. Thriller na rozdíl od něj způsobuje napětí bez použití nadpřirozených prvků. Sci-fi se definuje o něco hůře, ale příběhy v jeho rámci se často odehrávají v budoucnosti nebo v nějaké alternativní časové linii a zkoumají skrze příběhy aspekty lidské povahy.  

Současně se oba žánry až podezřele dobře prolínat, přičemž sci-fi může být stejně znepokojivé jako obecně podnětné – v závislosti na vyprávěném příběhu. Následující filmy lze všechny označit za vědeckofantastická díla a všechny jsou schopné vyděsit, i když některé z nich nelze přímo označit za horory. Všechny se však divákovi pravděpodobně dostanou pod kůži.

Obsah článku:

10. Neviditelný (2020)

Původní filmy ze série Neviditelný muž vyšly už ve 30. a 40. letech minulého století. Jen těžko je však lze označit za strašidelné, ještě hůře přímo za horory. Příběhy se obvykle soustředily na jedince, který byl buď záměrně, nebo náhodou obdařen neviditelností. Následují slabé a silné stránky takového stavu, který lze vidět jako dar i prokletí.

V roce 2020 pak franšízu oživil film s jednoduchým názvem Neviditelný. Na rozdíl od předchůdců se však zaměřil na skutečný děs. Obecně to funguje docela dobře, neviditelný muž zde pronásleduje a trápí bývalou partnerku. To dělá ze snímku psychologický thriller, kde většina napětí pramení z toho, že se hlavní hrdinka (Elisabeth Moss) snaží dokázat, že ji skutečně trápí neviditelná síla a problémy nejsou jen v její hlavě.

9. Znamení (2002)

I když se nejedná o jeden z nejlepších filmů roku 2002, jsou Znamení fungující kombinací hororu, tajemna a sci-fi. Je to jeden z nejsilnějších filmových počinů M. Night Shyamalana, který sleduje rodinu žijící na farmě. A pak na způsob, jakým reaguje na zprávu, že na Zemi možná přicházejí mimozemšťané.

Spíše, než o akční film o mimozemské invazi jde o paranoiu z takové návštěvy a o budování dojmu, že k ní nakonec dojde. I tak jde o velmi silnou stránku filmu, protože mezi některými hloupými postavami a výměnami dialogů se objevuje několik účinně děsivých sekvencí a pocit opodstatněného realismu. To dělá ze Znamení jeden z nejděsivějších sci-fi filmů s tématem mimozemšťanů 21. století.

8. Shin Godzilla (2016)

Shin Godzilla je jedním z mnoha a mnoha filmů o Godzille, protože tato série začala už v roce 1954. V dalších dekádách přibývala další a další pokračování, spin-offy a remaky jak ze strany Japonců, tak Hollywoodu. Verze z roku 2016 je možná zatím nejděsivější, protože přebírá hororové zaměření originálu z roku 1954. Titulní monstrum také zobrazuje v daleko děsivějších detailech než kdykoli předtím.

Snímek Shin Godzilla, který v překvapivě niterných detailech odráží skutečnou katastrofu, funguje jako intenzivní katastrofický film i jako horor o obřím monstru. Určitá sociální satira a černý humor brání tomu, aby byl stoprocentně děsivý po celou svou stopáž, i tak patří k nejděsivějším a nejtemnějším filmům o monstrech všech dob.

7. Znovuzrození (1966)

Snímek Znovuzrození se počítá mezi několik málo hororů, jež debutovaly na filmovém festivalu v Cannes. Jde o klasiku a nepopiratelně jeden z nejznepokojivějších sci-fi filmů, které kdy byly natočeny. Sleduje práci organizace, která může velmi movitým klientům nabídnout zcela jedinečnou službu. Konkrétně převzetí identity jiné osoby, která je následně zabita.

Film má co říci o lidské povaze, zpochybňuje to, co dělá člověka skutečně sebou samým, a zamýšlí se nad tím, zda by technologie jednoho dne nemohla narušit zažité názory na zdánlivě samozřejmé věci. To, že to dělá i při závratném a někdy až nechutném obsahu, zajišťuje, že si Znovuzrození zaslouží status přelomové směsice sci-fi a hororu.

6. Nene (2022)

Jordan Peele vtrhl na režijní scénu jako režisér s filmem Uteč z roku 2017, který je jedním z nejuznávanějších hororů tohoto století. Snímek My z roku 2019 byl krokem ještě dál, ale až právě Nene znamenalo plnou kombinaci sci-fi a hororu zároveň.

Tímto filmem Peele přinesl do myšlenky filmu o mimozemské invazi něco nového, a to díky jedinečnému prostředí, velmi střídmému, ale účinnému tempu a skutečně nápaditému (a děsivému) pojetí mimozemských forem života. Je to velkolepý a současně velmi znervózňující film, který má co říct o vztahu lidstva k jiným formám života a obsahuje kousavý komentář k povaze slávy a vykořisťování.

5. 28 dní poté (2002)

Předtím, než Cillian Murphy šestkrát navázal úspěšnou spolupráci s Christopherem Nolanem, byl známý především díky hlavní roli v postapokalyptickém zombie filmu 28 dní poté. Vedle něj se objevili ještě Naomie Harris, Christopher Eccleston a Brendan Gleeson. Samotný děj sledoval několik lidí, kteří se snažili přežít týdny po vypuknutí virové epidemie, jež proměnila většinu populace v iracionální vraždící stvůry.

Jsou to spíše nakažení, než nemrtví, takže někteří by mohli namítnout, že díky tomu není 28 dní poté skutečným zombie filmem. Ať už jej ale definujete jakkoli, film je nepopiratelně děsivý a neuvěřitelně napínavý, přičemž jeho drsnost a přízemnost zajišťují, že se skvěle drží i po více než 20 letech.

4. Vetřelec (1979)

Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejlepších filmů celých 70. let, není příliš těžké označit Vetřelce za jednu z nejlepších kombinací hororu a sci-fi v historii kinematografie. Díky jednoduchému příběhu, který je na plátně dokonale proveden, zůstává i po více než 40 letech od uvedení do kin přesvědčivý a pravděpodobně se vám u něj vám rozbuší srdce a opakovaně zatají dech.

Nedostatečně vybavená posádka se ocitne uvězněná na lodi s děsivým mimozemským stvořením, které se utrhlo ze řetězu a považuje za vhodné je všechny jednoho po druhém ulovit. Film je pomalý, ale jeho tempo má svůj účel. Důraz na hutnou atmosféru kočky s myšmi a plíživé tajemno se na konci velmi vyplácí – protože závěrečný akt přináší prvotřídní napětí.

3. Moucha (1986)

V roce 1958 byl do kin uveden film s názvem Moucha. Celkem prostá premisa se točila kolem vědce, který se promění v hybrida člověka a mouchy. Na svou dobu to byl solidní film, ale v dnešní době už asi nikoho nevyděsí. Remake z roku 1986 je však jako sci-fi/horor skutečně účinný a potenciál znepokojovat má dodnes.

Fenomenální speciální efekty a zkušená filmařská práce Davida Cronenberga zajišťují, že se z hloupě znějící premisy stává skutečně děsivá záležitost. Moucha z roku 1986 má prostě něco do sebe, co ji činí tím nejlepším možným způsobem nepříjemnou. Je to překvapivě traumatizující směsice žánrů a také představitel Jeffa Goldbluma – zde v roli vědce – na vrcholu svých hereckých sil.

2. Věc (1982)

Věc je bezpochyby jedním z nejlepších sci-fi filmů všech dob, který byl v roce 1982 pro diváky pravděpodobně příliš děsivý. To vedlo k tomu, že byl doceněn až v letech po svém uvedení. Stejně jako mnoho jiných skvělých hororů a sci-fi filmů má i tento jednoduchou premisu. Sledujeme skupinu mužů ve výzkumném středisku, kteří se ocitnou na lovu nebezpečného mimozemského tvora, jenž mění podobu.

Není to film pro slabé povahy, protože praktické efekty, které jsou zde k vidění, jsou hnusné, groteskní a překvapivě věrohodné. Navíc se dokonale drží i přes stáří snímku. Film má také předvídatelnou atmosféru, nepřetržité napětí a skutečně strašidelný závěr, což z něj dělá nedotknutelnou klasiku jak v rámci sci-fi, tak hororového žánru.

1. Vlákna (1984)

I když nejsou Vlákna technicky vzato hororem, přesto se dost možná jedná o jeden z nejděsivějších a nejznepokojivějších filmů všech dob. Je to realistický pohled na přípravu globální jaderné války, který následně ukazuje, co se stane, když začnou padat bomby. Poté se detailně zabývá osudy lidí a společnosti, která právě takové válečné běsnění přežila.

Pro ty, kteří si nechtějí (nebo neumějí) představit hrůzy takových věcí, jsou tu Vlákna, která to udělají za vás. Zároveň vám potenciálně způsobí celoživotní noční můry. Budoucnost ještě nikdy nevypadala tak bezútěšně a trýznivě jako právě v tomto snímku. To dělá z Vláken  jeden z emocionálně nejničivějších, nejzoufalejších a nejděsivějších sci-fi filmů v historii.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*