10 nejlepších thrillerů, které jsou zároveň romancemi

zbytecna-krutost-1984
Jeden z nejstarších a nejvíce určujících žánrů jsou thrillery. Už dlouho tvoří pilíř hollywoodské zábavy kombinací příběhu a vzrušení.

Jeden z nejstarších a nejvíce určujících filmových žánrů jsou thrillery. Už dlouho tvoří pilíř hollywoodské zábavy a to jak příběhem, tak nabídkou nepřetržitého vzrušení. Filmaři v průběhu desetiletí takové snímky často obohacovali o romantické prvky, které vyvažovaly zběsilé napětí. Zároveň je tím prohloubena citová složka a emocionální investice diváků.

Nesmíme je zaměňovat s nejlepšími romantickými thrillery, které jsou žánrovou směsí. Tyto filmy budou zřídkakdy oslavovány pro milostné příběhy, i když je obsahují. Bez ohledu na ně fungují jako thrillery, jen s milostnou podzápletkou jako přívěskem. Od napínavých špionážních a sci-fi filmů z posledních let až po ikonické mezníky filmového vzrušení staré celé dekády.

Obsah článku:

10. Správci osudu / The Adjustment Bureau (2011)

Napínavý a svižný snímek, který se opírá o chemii mezi Mattem Damonem a Emily Blunt. Snímek volně vychází ze sci-fi povídky Philipa K. Dicka „Adjustment Team“ a sleduje brooklynského politika, který naváže románek s baletkou. Všemocná entita známá jako „Správci osudu“ však tvrdí, že nikdy neměla být.

Správci osudu jsou tak působivý debut scenáristy a režiséra George Nolfiho, který se potýká se vznešenými existenciálními tématy typu osudu, předurčení a svobodné vůle. Současně jde o svižný a napínavý příběh. Diváci si ho budou pamatovat jako scifi s thrillerovými prvky. Současně se ale může pochlubit dobře provedenou romancí, která se chytře stává ústředním bodem příběhu.

9. Stvůra / Beast (2017)

Nedoceněný snímek z minulého desetiletí, který začíná jako romance, než se z něj stane ponurý a strhující krimithriller. Stvůra je brilantní dílo psychologického napětí, které v sobě spojuje romantiku, horor a působivé drama mezi postavami. Moll (Jessie Buckley), problémová mladá žena z malé komunity, se zamiluje do Pascala (Johnny Flynn), outsidera, který jí umožní vyrůst nad rámec její represivní rodiny. Jejich začínající románek se však zkomplikuje, když je Pascal označen za podezřelého ze série vražd v okolí.

Buckleyová se tu projevuje v nejlepší formě během Pascalovy obhajoby, i když se potýká s vlastními pochybnostmi a problematickou minulostí. Stvůra výjimečně využívá malebnou krajinu a zároveň se soustředí na Mollinu úzkost a velmi reálné nebezpečí. Jde o fenomenální příklad poutavého napětí, který využívá romantickou touhu s inteligencí i silou.

8. Zbytečná krutost / Blood Simple (1984)

Bratrům Coenovým rozhodně není cizí míchání žánrů s nadhledem, prolínání tónů a tropů, aby vytvořili originální filmy, které jsou stejně jedinečné jako poutavé. Výjimkou není ani jejich celovečerní debut Zbytečná krutost sledující události poté, když barman uteče s manželkou svého šéfa. To přiměje majitele baru najmout soukromého detektiva, aby vyšetřil manželčinu nevěru, a pak mu zaplatit za zabití nového zamilovaného páru, což přinese nečekané výsledky.

V nejlepších momentech je film pulzující neo-noirovou srdcovkou, která přímo sálá chutí tvůrců po nekonvenčních, ale napínavých příbězích. Takových, které diváky uchvátí na dlouhá léta dopředu. Ústředním prvkem jeho napětí je zrada a romantická úzkost, která určuje dynamiku charakterů hlavních postav.

7. Agent bez minulosti / The Bourne Identity (2002)

Jeden z nejzásadnějších špionážních thrillerů z počátku roku 2000, který stojí vysoko mezi nejlepšími filmy, jaké kdy tento žánr viděl. Agent bez minulosti je s oblibou připomínán pro svou drsnost a opodstatněný smysl pro napětí a akci. Obsahuje však také poněkud nedoceněnou romanci mezi titulním Jasonem Bournem (Matt Damon) a Marií Kreutzovou (Franka Potente).

Příběh sleduje Bournea, elitního amerického tajného agenta, který se po nevydařeném úkolu probudí na italské rybářské lodi bez vzpomínek na svou minulost. Využije své pokročilé bojové schopnosti i špionážní nadání a vydá se zjistit, kdo je. To všechno s pomocí Marie, Němky, která se do záhady zaplete, když jí Bourne zaplatí, aby ho odvezla do Paříže. Není to nejkonvenčnější romance, ale vztah Bournea a Marie je upřímný a účinný, a určuje vývo obou v dalších pokračováních.

6. Hra na pláč / The Crying Game (1992)

Tento thriller znají mnozí díky šokujícímu zvratu, ale ve skutečnosti se mu daří jako politickému kriminálnímu dramatu. Zaměřuje se totiž hlavně na postavy a jejich hodnoty.  Fergus (Stephen Rea) je voják IRA, který naváže nepravděpodobné přátelství s Jodym (Forest Whitaker), britským vojákem, jehož má za úkol střežit. Když Jody požádá Ferguse, aby navštívil jeho přítelkyni v Londýně, zjistí, že ho přitahuje záhadná Dil (Jaye Davidson).

Hra na pláč se zabývá vším od viny a kamarádství až po komplikované pojetí romantiky, které je i dnes aktuální a naléhavé. Myšlenkově podnětný thriller zůstává jedním z nejslavnějších a nejcharakterističtějších filmů počátku 90. let, který skvěle využívá svůj romantický podtext.

5. Muži, kteří nenávidí ženy / The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Stejně jako předchozí švédské filmy, je i tenhle počin Davida Finchera bohatě atmosférickou, děsivou a zcela poutavou adaptací slavného kriminálního románu Steiga Larssona. Sleduje Mikaela Blomkvista (Daniel Craig), zneuznaného novináře, kterého si najme bohatý švédský průmyslník, aby vyřešil 40 let starou vraždu jeho neteře. Mikael si při zahájení vyšetřování najme Lisbeth Salanderovou (Rooney Mara), geniální vyšetřovatelku a počítačovou hackerku, která má problémy s důvěrou.

Zlověstný a znepokojivý film je příkladem Fincherovy chladné a bezcitné, ale zároveň stylisticky důrazné a technicky mistrovské práce. Rozplétání ústřední záhady je zvládnuto mistrně, stejně jako dílčí zápletky jednotlivých hlavních postav a vývoj jejich vztahů. Romantický vztah, který rozkvétá mezi Mikaelem a Lisbeth, je však nedoceněným prvkem filmu, který mezi oběma postavami vytváří fascinující dynamiku a dospívá k hořkosladkému, ale zajímavému konci.

4. Ex Machina (2014)

Další kus z věčně zajímavé mysli Alexe Garlanda je Ex Machina hluboce kontemplativní vědeckofantastický thriller, který využívá své malé, i když velkolepé obsazení a napínavý, soustředěný příběh. Programátor Caleb Smith (Domhnall Gleeson) vyhraje kancelářskou soutěž a navštíví vzdálené sídlo excentrického generálního ředitele společnosti Nathana Batemana (Oscar Isaac). Během pobytu se Caleb účastní experimentu, při němž na základě interakce s robotkou Avou (Alicia Vikander) posuzuje schopnosti pokročilého systému umělé inteligence.

Stejně jako řada nejlepších sci-fi příběhů všech dob se i Ex Machina přímo zabývá otázkou, co znamená být člověkem. Řídký, ale přesto myšlenkově bohatý sci-fi thriller postupně buduje napětí, jak se příběh pomalu, napínavě odvíjí. Zatímco manipulace Avy s Calebem a Nathanem je vzrušující podívaná, Calebova rozporuplná přitažlivost k robotovi dává filmu podmanivý podtext romance, která je buď tragicky vážná, nebo nebezpečně záludná.

3. Pravdivá romance / True Romance (1993)

Krimithriller s romantickým jádrem a stylem i násilím je ambiciózní a nakažlivý divácký zážitek. Jde o dokonalé spojení vypravěčského půvabu Quentina Tarantina a režisérské síly Tonyho Scotta. Sleduje rozkvět romance mezi komiksovým šprtem a prostitutkou, kteří se utíkají před mafií poté, co Clarence (Christian Slater) zabije pasáka Alabamy (Patricia Arquette) a uteče se zásobou drog.

Film dokáže s přehledem žonglovat mezi žánry, předvádí kriminální drama, komedii, romantiku, akci a spoustu napětí, když sleduje nadějnou snahu obou najít lepší život. Napětí a komedie jsou díky litanii podivínských hereckých výkonů obzvlášť patrné, ale Slater a Arquetteová využívají nestandardního tónu k tomu, aby v nepravděpodobném milostném příběhu svých postav našli upřímnost a roztomilost.

2. Na sever severozápadní linkou / North by Northwest (1959)

Alfred Hitchcock je označovaný za mistra napětí díky své dokonalosti při vytváření kultovních a nesmrtelných thrillerů. Dodnes je uznávanou hollywoodskou osobností díky mnoha svým brilantním filmům. K jeho nejlepším patří právě tento, kde se reklamní pracovník Roger Thornhill (Cary Grant) musí dát na útěk, když si ho zahraniční špioni spletou s vládním agentem. Na cestě potká záhadnou a okouzlující Evu Kendallovou (Eva Marie Saintová) a začne se do ní zamilovávat, přestože pochybuje o její loajalitě.

Snímek je neúprosně napínavou špionážní hříčkou a zároveň vizuálně úžasným dobrodružstvím, které představuje Hitchcockův nejvelkolepější film. Stejně jako mnoho režisérových mistrovských děl, i tento film v průběhu desetiletí skvěle zestárl, a to především díky vynikajícím hereckým výkonům Granta a Saintové, kteří dokonale realizují romantické napětí filmu.

1. Okno do dvora / Rear Window (1954)

Další Hitchcockova klasika, která funguje výhradně jako uhrančivý thriller, ale zároveň má i silný romantický náboj. Okno do dvora je mnohými považováno za nejlepší mysteriózní thriller všech dob. Vypráví o L. B. Jeffriesovi (Jimmy Stewart), fotografovi upoutaném na invalidní vozík kvůli zlomené noze, který si krátí čas špehováním svých sousedů pomocí fotoaparátu. Brzy se však stane posedlým, když se domnívá, že se stal svědkem vraždy, a spoléhá na pomoc své ženy a zdravotní sestry, aby si své podezření potvrdil.

V neuvěřitelně intenzivním a neúnavně vzrušujícím snímku Okno do dvora pracuje Hitchcock na plné obrátky a příběh se odvíjí tak hladce a plynule, že je nemožné nebýt uchvácen. Klasický thriller s Grace Kellyovou v roli Jeffriesovy manželky Lisy Fremontové se vyznačuje romantickým půvabem i komediálním vtipem, který jen zvyšuje jeho hodnotu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*