10 kriminálek s opravdu hloupými postavami

the-big-lebowski
Chcete-li udělat z kriminálky komedii, recept může být celkem snadný. Obsaďte ho postavami, které se chovají jako idioti.

Chcete-li udělat z kriminálky komedii, recept může být celkem snadný. Obsaďte ho postavami, které se chovají jako idioti. Nevznikne tak automaticky hybrid v podobě krimikomedie, ale o nějakou dávku humoru se postarají.

Například staré gangsterky chtěly deglorifikovat zločin, aby nebyly nařčeny z jeho propagace. Ukazovaly proto příběhy o vzestupu a pádu mafie. V posledních dekádách je větší módou přístup, který opět z mafiánů dělá hlupáky. Následující snímky to provedly opravdu hezky.

Obsah návodu

10. Fargo (1996)

Tady se asi nejlépe ukazuje, jak dobře umí bratři Coenové točit hloupé postavy, aniž by byl výsledek frustrující. Všichni zdejší padouši se jsou totálně neschopní a snaží se provést falešné výkupné, aby získali peníze od bohatého muže. To vše jen proto, aby se spousta věcí zvrtla, což vede k chaosu, podrazům a nakonec i k úmrtí.

Vše se obrátí vzhůru nohama, když do hry vstoupí jedna z mála inteligentních postav celého filmu. Policistka Marge Gundersonová postupně odhaluje, kdo stojí za sérií násilných událostí, a pak se jim rozhodne učinit přítrž. Vidět spravedlnost vykonanou na bezradných zločincích (a zároveň najít komedii v nepořádku, který nadělají) se ukáže jako nesmírně uspokojivé.

9. Na stopě (1985)

Film se sice jmenuje Na stopě, jak to tak ale vypadá, žádná z postav žádnou nemá. Ale to je dobře, protože jinak by tento klasický film z 80. let neměl moc dlouhou stopáž. Věci jsou tu legrační hlavně díky chaosu, který je ústředním prvkem zápletky s odhalováním tajemství. Skupina postav je od začátku v uzavřeném prostoru a snaží se přijít na to, kdo je vrah.

Na stopě je dost možná nejlepší film adaptovaný podle stolní hry. Ne, není to moc vypovídající, současně je ale Na stopě o moc lepší, než by kdo čekal. Které postavy jsou hloupé a které se jen záměrně chovají hloupě, záleží i na konci. Příběh má tři různé konce a diváci v době prvního uvedení dostali vždycky jeden náhodný.

8. Pulp Fiction: Historky z podsvětí' (1994)

Brilantně napsaný film neznamená, že jsou brilantně uvažující i jeho hrdinové. Ne všichni v Pulp Fiction jsou hloupí, ale je to film, který mísí tři příběhy související s kriminálními případy. V každém z nich se určité postavy dopouštějí chyb, které zajišťují, že nepřehledné situace explodují v další chaos, rozvětvují se a vtahují do sebe další a další lidi.

Willisův Butch něco pokazí a narazí na ty samé gangstery, které před chvílí podrazil a před kterými se snažil utéct. Jeho chyby však nemají nic společného s Vincentem Vegou Johna Travolty. Ve všech třech příbězích udělá nějakou hloupost, v příběhu s Miou Wallaceovou nechá volně dostupné tvrdé drogy. Pak omylem střelí Marvina do obličeje a pak je nepřipravený při stopování již zmíněného Butche. To poslední má fatální následky.

7. Bláznivá střela: Z policejních složek (1988)

Seriál Policejní jednotka v barvách z roku 1982 bohužel vydržel jen šest dílů. Díky trilogii Bláznivých střel se však trend udržel na velkém plátně i v dalších letech. Soustředí se na bezradného, stoického, ale svým způsobem efektivního poručíka Franka Drebina, který překazí plány zločinců a způsobí naprostý chaos.

Bláznivá střela je prakticky dokonalá parodie, nepřetržitá plejádá dobrých gagů, které vás současně připravují na další. Máte v zásadě na výběr vtipy stupidní, geniální geniálně stupidní nebo stupidně geniální. Drebin navíc není zdaleka jedinou idiotskou postavou filmu, důstojník Nordberg je ještě náchylnější k nehodám a zapomnětlivosti, ale nemá takové štěstí jako Drebin.

6. Po přečtení spalte (2008)

V roce 2008 nás režijní duo obdařilo černou komedií o kriminální úrovni hlouposti. Zápletka se týká disku, o němž se předpokládá, že obsahuje cenné informace, které by pak mohly být použity k vydírání. I to se pak nakonec velmi zvrtne.

Film má vynikající herecké obsazení a také nepředvídatelný sled událostí záměrně zamotaného příběhu. S radosti převrací různé tropy a klišé spojené s kriminálními a špionážními/thrillerovými filmy. Celé je to dost nihilistické, podobně jako Tahle země není pro starý, ale o dost hloupější a vtipnější. Pokud vám tedy v rámci komedie nevadí ponurost a krev.

5. Sbal prach a vypadni (1998)

První z mnoha gangsterských filmů, které Guy Ritchie režíroval, a dost možná je to dodnes to nejlepší, co natočil. V poměrně svižném příběhu vystupuje obrovské množství postav, z nichž žádná neprojevuje příliš inteligence. Přitom se všechny stále honí za nějakým nekalým ziskem z loupeže, která už od začátku vyrazila na chybnou kolej.

Jako v mnoha filmech Guye Ritchieho se i zde objevuje Jason Statham, kterému komediální rovina překvapivě sedla. I ostatní se více než dobře zhostí úkolu hrát různé a různě hloupé postavy. Jako film to má styl, ale jen málokterá z jednotlivých postav by se dala považovat za cool. Nakonec je tak legrace sledovat, jak všichni vytváří chaos a pak se postupně zahrabávají do stále větších potíží.

4. Grázlové (1996)

Sledujeme tři mladé muže, kteří se vydají na zločineckou dráhu, protože chtějí zapůsobit na staršího kriminálníka a udělat si v podsvětí jméno. Naneštěstí pro ně se však členové této nepravděpodobné trojice pro takovou kariéru vůbec nehodí. To samozřejmě vyústí v sérii katastrofálních událostí. Nejdříve velmi komediálních, postupně stále fatálnějších.

Ostatně Wes Anderson se vždy specializoval na kombinování suché komedie s procítěnějšími/dramatickými momenty. Právě v Grázlech se mu to daří, což zajišťuje, že postavy – ač hloupé – jsou stále lidské a mají nějaké kladné vlastnosti.

3. Pot a krev (2013)

V Potu a krvi vytvořil Michael Bay nepopiratelně podlý film, který se svou hrubostí a cynismem vyrovná nebo možná i předčí Bad Boys II. Ústřední postavy jsou z velké části příšerné, všechny se spikly kvůli únosu. Ten se „překvapivě“ vymkne kontrole a vede k mnoha neštěstím a smrti.

Na druhé straně je Pot a krev velmi černá komedie, která si bere na mušku všechny padouchy příběhu. Není to úplně životopisné, ale přesto to někomu může připadat trochu nevkusné, a to i přesto, že se snímek rozhodně snaží, abyste věděli, že hlavní postavy jsou monstra.

2. The Big Lebowski (1998)

Big Lebowski je dost možná nejzábavnějším filmem, který bratři Coenové dosud natočili. Ve výsledku jde vlastně mnohem víc o komedii, než normální kriminálku. Jistě, v příběhu jsou kriminální prvky, ale všechno je tak zamotané a nepřehledné, že z toho, kdo za čím stojí, začne v jednu chvíli bolet hlava

V obsazení září stálice jako John Goodman a Steve Buscemi, ale právě Dude Jeffa Bridgese je snad ze všech nejbezradnější. Jeho hloupost je naprosto perfektní a nejlépe ji demonstruje způsob, jakým nakonec při obavách ze sledování nabourá své auto. I když ale není nejchytřejší, nakonec zůstává a přežívá. To rozhodně potěší.

1. Pět lupičů a stará dáma (1955)

Jakmile se v obsazení snímku objeví jméno Petera Sellerse, je většinou o zábavu postaráno. Pravda, ve filmu Byl jsem při tom ukázal i vážnější rovinu. Za Růžového pantera by měl dostat komediální vyznamenání. V Lupičích paní domácí je možná ještě šílenější, což rozhodně neplatí jen pro něj.

Příběh vypráví o skupině zločinců, kteří naprosto selhali při realizaci loupeže a všichni si přivodili smrt díky vlastní neschopnosti a hlouposti. Je to naprostá fraška, ale perfektně provedená a do značné míry nadčasová. V roce 2004 se pak dočkala celkem zbytečného remaku od již zmíněných bratří Coenů.

Dále si přečtěte:

IPTV 2024 - léto

Co se ve světě IPTV událo v létě 2024?

Jak už bývá nepsaným online zvykem, léto je pro většinu internetových nomádů spíše odpočinkem. Především IT je vždy v nějakém light režimu, každý druhý má dovolenou a druhé půlce se moc nechce. Stejně tak i

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*