Proč přestávají Češi sledovat zprávy?

Proč přestávají Češi sledovat zprávy?
Proč přestávají Češi sledovat zprávy?

Zajímají vás zprávy? Sledujete je? Přes 60 % Čechů se snaží zpravodajství vyhýbat, protože je prý ovlivňují a způsobují u nich deprese. To ale není účel zpráv, jak k tomu tedy tito lidé dospěli? Depresivní náladu u nich však vyvolávají i sociální sítě, kterých se ale vzdát nechtějí. Proč je tomu v poslední tobě tak?

U celkem 63 % Čechů vyvolávají zprávy depresivní náladu, u pětiny z nich je to údajně proto, že média zanedbávají důležitost globálního oteplování. 76 % Čechů neví, jakým globálním problémem by se měli zabývat a věnovat mu pozornost, což je o 10 procent více než jinde ve světě. Celkem 74 % Čechů se světem okolo vůbec nechce zneklidňovat a 67 % mladých lidí mezi 18 a 29 lety vnímá, že sociální sítě mají negativní vliv na jejich duševní pohodu.

„Ptali jsme se Čechů na to, jak vnímají ve svém běžném životě různé aspekty udržitelnosti a zahrnuli jsme i média a informovanost. Výsledky nás nepotěšily, informování a edukace o globálních problémech je i jedním z našich cílů a neměli bychom se kvůli přehlcení zprávami uzavírat před rozvojem a světem,” popsala Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. Tento celorepublikový průzkum agentury Ipsos, který zpracovala pro Asociaci společenské odpovědnosti, vznikl u příležitosti konání druhého ročníku Global Goals Summitu.

„V otázce toho, jak česká média informují o dopadech klimatických změn, nejsou Češi jednotní. Třetina říká, že média zbytečně přehánějí, uvádí to zejména muži a starší lidé. Čtvrtina říká, že média situaci popisují realisticky, podle pětiny naopak možné dopady klimatických změn podceňují. Pětina přiznává, že se v tématu neorientuje,“ dodává k výsledkům Tereza Horáková, specialistka na ESG výzkumy společnosti Ipsos.

Další z důvodů, proč Češi přestávají sledovat zprávy, je příchod a extrémní nárůst popularity umělé inteligence. Ta poslední dobou ovládla internet a člověk začíná mít problém rozeznávat zprávy od důvěryhodných zdrojů od zpráv, které vznikly díky umělé inteligenci a jejich pravdivost sahá k nule.

Tento styl zpráv se nazývá hoax. Je to nevyžádaná klamavá informace, u které často dochází k mystifikaci pravdivých věcí a její následní šíření mezi desítky tisíc lidí. Není to pravidlo, ale generace, které ještě s internetem nejsou tak sžité jako ty mladší, často těmto zprávám uvěří a sdílí je dál. Je důležité jim bezmyšlenkovitě neuvěřit a dohledávat si zdroje.

Dále si přečtěte:

slepici-ulet

10 nejakčnějších animáků

Většina odborníků na animaci tvrdí, že to není žánr, ale médium. Ačkoli je animace často mylně považována za čistě „dětskou zábavu“, jedná se pouze o jinou formu vyprávění příběhů, která často dává tvůrcům a umělcům

Přečíst »
Roming online zdarma

Roming – online zdarma

Komediální road-movie o cestě tří mužů za nevěstou. Před lety se dávní kamarádi dohodli, že se jejich děti vezmou. Nyní nastal čas, aby se slib splnil. Jenže děti se vůbec neznají – Jura studuje na

Přečíst »
Základní instinkt online zdarma

Základní instinkt – online zdarma

Detektiv Nick Curran (Michael Douglas) začíná s vyšetřováním vraždy, která se zpočátku jeví jako rutinní případ. Brzy se však ocitá ve víru nebezpečné hry, kde instinkt ustupuje vášni. Ačkoli mu zdravý rozum velí, aby se

Přečíst »
Mezi oblíbené pohádky Disneyho patří i Medvídek Pú.

Nejoblíbenější pohádky od Disneyho

Pohádky od tvůrce Walta Disneyho baví nejen děti, ale i dospělé. Vybrala jsem pro vás 5 nejoblíbenějších pohádek, na které se díváme u nás doma, společně se synem. Třeba to bude i tip pro vás

Přečíst »
Jak čistit televizní obrazovku

Jak čistit televizní obrazovku

Televizní obrazovka je důležitou součástí domácnosti a často tvoří ústřední prvek obývacího pokoje. Správná péče o ni zajišťuje nejen čistý obraz, ale také prodloužení její životnosti. Nesprávné čištění může poškodit povrch obrazovky nebo narušit funkčnost.

Přečíst »

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*